ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

OgImage en

betshop basketball league flat blue official

bcl sigstra 122

Την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας με 83-78 από το γηπεδούχο Στρασβούργο. Η ομάδα της Πάτρας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και είχε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο ενάμισι λεπτό, αλλά δεν κατάφερε ν’ αντέξει στο φινάλε στην πίεση των πανίσχυρων γηπεδούχων (που πέτυχαν την 17η νίκη τους σε 19 εντός έδρας αγώνες στο BCL), πληρώνοντας τις απουσίες του και την κούραση,(2 μόλις μέρες μετά τον προημιτελικό με ΠΑΟ), αφού χρησιμοποιήθηκαν μόνο 9 παίκτες (σχεδόν 38 λεπτά ο Μπράουν, 34 ο Κασελάκης, 28 ο Γκίκας, 27 ο Λίποβι, 26 ο Τσαϊρέλης). Ο Προμηθέας ισοβαθμεί, πλέον, με το Στρασβούργο στην 2η θέση και συνεχίζει να διατηρεί μια διαφορά 3 νικών από τις ομάδες που ισοβαθμούν στην 5η θέση.

bcl sigstra 121

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ανάγκασαν τον προπονητή του Προμηθέα να πάρει time-out μόλις στο 2΄, αφού προηγήθηκαν με 5-0 με την πατρινή ομάδα να έχει κάνει 4 λάθη, ενώ στο 4΄30΄΄ το Στρασβούργο προηγήθηκε με 13-4 με 7 λάθη του Προμηθέα! Η ομάδα της Πάτρας, όμως, δεν δέχθηκε καλάθι το επόμενο πεντάλεπτο και απάντησε με σερί 12-0, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 3 (13-16, 40΄΄ πριν την λήξη της 1ης περιόδου), με τον Ρίον Μπράουν να έχει 11 πόντους με 1/1δ. και 3/3τρ.

bcl sigstra 125

Οι Γάλλοι έκλεισαν καλύτερα το 1ο δεκάλεπτο (20-16) και συνέχισαν δυνατά και στις αρχές της 2ης περιόδου, καθώς με σερί 10-0 προηγήθηκαν 23-16 στο 11΄30΄΄ και 28-22 στο 14΄. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, όμως, είχε και πάλι την απάντηση. Με τον Μπράουν να συνεχίζει να εκτελεί και το Παρκς ν’ αναδεικνύεται 1ος ριμπάουντερ στο 1ο ημίχρονο (με 5 σε μόλις 4΄27΄΄συμμετοχής) πέτυχε εκ νέου 12 αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε 28-34 στο 18 κι έκλεισε εντυπωσιακά το ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12 (29-41)

bcl sigstra 123

Ο Προμηθέας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στην επανάληψη, διατηρώντας σταθερά διψήφιες διαφορές (35-45 στο 23΄, 39-53 στο 26΄, 45-58 στο 28΄), με τον Μπράουν να συνεχίζει να πυροβολεί και τον Κασελάκη άξιο συμπαραστάτη στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο με μίνι σερί 6-0, μειώνοντας στους 8 (51-59)

bcl sigstra 126

Το Στρασβούργο επιχείρησε μια ακόμα αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και μείωσε στους 4 (57-61 στο 31΄), αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε αμέσως ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφιες τιμές (57-69 στο 33΄, 63-73 στο 36΄ και 67-75΄ στο 37΄). Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν και την κούραση του λαβωμένου Προμηθέα, κάτι που κατάφεραν πετυχαίνοντας κάποια μεγάλα σουτ, παίζοντας πιο σκληρά στην άμυνα κι εκμεταλλευόμενοι και κάποια φιλικά προς στην έδρα σφυρίγματα. Μ’ ένα 10-0 προηγήθηκαν με 77-75, αλλά αμέσως μετά ο Γκίκας με το πρώτο του καλάθι έκανε το 77-78 στα 1:18 από το τέλος.

bcl sigstra 132

Με βολές του Τραορέ και καλάθι του Γκριν, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα με 81-78, ο Κασελάκης δεν βρήκε τον στόχο, ακολούθησε αντιαθλητικό του Μέιερ και εκεί χάθηκαν οι τελευταίες ελπίδες του Προμηθέα, που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο BCL και συνεχίζει τον μαραθώνιο με ταξίδια στο Ρέθυμνο και την Λιθουανία.

bcl sigstra 134

Αναλυτικά: SIG STRASBOURG vs PROMITHEAS PATRAS  83 – 78.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 29-41 (ημιχ.), 51-59, 83-78.

bcl sigstra 135

SIG STRASBOURG (Κολέ): Κόλινς 8 , Γκριν 11 (1), Ενζουλί 19 (3τρ.), Σερόν 8 , Τραορε 12, Μπέιχαρστ 2. Φολ 4, Γκουλμί, Λανγκ 18 (2), Πιετρούς 1.

PROMITHEAS PATRAS (Γιατράς): Μπράουν 30 (6/10 τρίποτνα), Γκίκας 3 (1τρ., 6 ασ.), Κασελάκης 17 (3/7 τρ, 6 ρ.), Λίποβι 7 (1), Μέιερ, Κατσίβελης 3, Παρκς 8 (6 ρ.), Σαλούστρος 10, Τσαϊρέλης 10.

bcl sigstra 115

Οι τοποθετήσεις παικτών και προπονητών στην συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι Στρασμπούργκ-Προμηθέας έχουν ως εξής:

bcl sigstra 130

Μάικ Γκριν (παίκτης Στρασμπούργκ): «Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας. Στο α΄ ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη, εγώ έπαιξα χάλια. Επειδή είμαι ο οργανωτής του παιχνιδιού μέσα στο γήπεδο, εγώ ευθύνομαι για τα πολλά λάθη μας και για το ότι μείναμε πίσω στο σκορ. Η υπόλοιπη ομάδα έκανε καλή δουλειά, τα παιδιά πάλεψαν, ξαναμπήκαμε στο παιχνίδι και προσωπικά ευχαριστώ τον κόουτς που μου έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Είχαμε προπονηθεί καλά. Ήταν περισσότερο θέμα έλλειψης συγκέντρωσης οι χαμένες βολές και τα πολλά λάθη. Εγώ φταίω για τα πολλά λάθη που κάναμε. Ο κόουτς το πίστευε. Ακόμη και όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά, μας έλεγε συνεχώς ότι δεν έχει χαθεί τίποτα. Η νίκη ήταν προϊόν ομαδικής δουλειάς. Μείναμε ενωμένοι στα δύσκολα και αυτό χτίζει χαρακτήρα. Ο Προμηθέας δεν παίζει τόσο ελληνικό στυλ μπάσκετ, αλλά γρήγορο, με τη μπάλα να πηγαίνει συνεχώς πάνω-κάτω και να γίνονται πολλά σουτ. Ο κόουτς (σ. Γιατράς) κάνει καλή δουλειά και ξέρει να διαχειρίζεται τους παίκτες του».

bcl sigstra 131

Βινσέτ Κολέ (προπονητής Στρασμπούργκ): «Για εμάς ήταν πολύ δύσκολο το να βρούμε τη λύση στο να επιστρέψουμε στο παιχνίδι όταν μείναμε πίσω στο σκορ. Θεωρώ ότι ξεκινήσαμε πολύ καλά τον αγώνα, όμως δυστυχώς αλλάξαμε πολύ γρήγορα τον τρόπο που παίζαμε. Μειώσαμε την έμφαση που έπρεπε να έχουμε στην άμυνα, ενώ και στην επίθεση ξεχάσαμε τελείως τους ψηλούς μας. Μάλιστα, στα τελευταία 2΄ του α΄ ημιχρόνου χάσαμε εντελώς τον έλεγχο παιχνιδιού και επιτρέψαμε στην ομάδα της Πάτρας να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Μιλήσαμε με τους παίκτες μου στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και ζητήσαμε η μπάλα να μπαίνει περισσότερο μέσα στο καλάθι. Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος έχει αυτοπεποίθηση, καθώς σούταρε καλά και γενικά είναι μια πολύ καλή ομάδα . Μπήκαμε καλά στο β΄ ημίχρονο, όμως ο Προμηθέας πετύχαινε πάντα μεγάλα σουτ και κράταγε την υπέρ του διαφορά στο +10 και στο +12. Ακόμη και έτσι, όμως, εμείς κάναμε την προσπάθειά μας και δικαιωθήκαμε. Βάλαμε και εμείς κάποια μεγάλα σουτ και, κυρίως, βρήκαμε λύσεις στο inside game. Χτυπήσαμε στην απουσία του Έλλις που είναι ο πιο αθλητικός τους ψηλός. Δεν τα παρατήσαμε, βήμα-βήμα βελτιωθήκαμε και κάπως έτσι ήρθε το αποτέλεσμα που έδειξε ότι είμαστε μια πλήρης ομάδα».

bcl sigstra 129

Μιχάλης Τσαϊρέλης (παίκτης Προμηθέα): «Καταρχήν, συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για τη νίκη της. Γνωρίζαμε ότι θα είχαμε μια δύσκολη βραδιά. Πριν από 2 ημέρες είχαμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο. Μας λείπουν και 2 πολύ σημαντικοί παίκτες, εξαιτίας τραυματισμών (σ. Χολ και Έλλις). Σήμερα δώσαμε όλη μας την ενέργεια για να κερδίσουμε. Νομίζω ότι δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο, οπότε κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι που είναι για το ελληνικό πρωτάθλημα, στην Κρήτη με αντίπαλο το Ρέθυμνο».

bcl sigstra 124

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Έγινε ένα σπουδαίο παιχνίδι, σε μια σπουδαία ατμόσφαιρα και μπροστά σε έναν εξαιρετικό κόσμο που υποστήριξε την ομάδα του. Ήταν μεγάλη εμπειρία για εμάς. Κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Για περίπου 37΄ ελέγχαμε τον αγώνα. Δεν θα ψάξω για δικαιολογίες, δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες. Στοίχισαν κάποια μεγάλα σουτ που έβαλε η Στρασμπούργκ στα τελευταία λεπτά, με τη λήξη του χρόνου επίθεσης και κάποια λάθη που κάναμε, όπως επιθετικά φάουλ στα οποία υποπέσαμε και τα οποία στην ουσία δεν μας επέτρεψαν να κάνουμε επίθεση. Το παιχνίδι το έδειξε η τηλεόραση. Ο κόσμος είδε τι έγινε. Και αυτοί που ήταν εδώ και εκείνοι που το παρακολούθησαν τηλεοπτικά. Από σεβασμό προς τον κόσμο του Στρασβούργου και τον αντίπαλο προπονητή δεν χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Κάναμε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Θα συνεχίσουμε. Είναι η πρώτη μας χρονιά στο Τσάμπιονς Λιγκ. Κάθε χρόνο κάνουμε και ένα βήμα παραπάνω. Ακουμπήσαμε τη νίκη, χάσαμε ένα δικό μας παιχνίδι σήμερα. Είμαστε υποχρεωμένοι, όμως, να δούμε μπροστά τα επόμενα παιχνίδια».