stoiximan esake1718 990x92 gif

pro17bl801

Την 2η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα της STOIXIMAN.GR Basket League γνώρισε ο Προμηθέα Πάτρας, που δεν τα κατάφερε στο Ρέθυμνο κι έχασε από την τοπική ομάδα με 78-82 σ’ έναν αγώνα με δυνατές μάχες, αμφίρροπη εξέλιξη και δραματικό φινάλε.

pro17bl720

Ο Προμηθέας γράφει ιστορία! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παίζοντας μπάσκετ για σεμινάριο (ειδικά στο β΄ ημίχρονο, στο οποίο ο Προμηθέας έκανε σερί 20-0 από το 24΄ ως το 35΄ και δέχθηκε συνολικά μόλις 11 πόντους) έφτασε στη μεγάλη νίκη επί του άλλοτε αυτοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ Άρη Θεσσαλονικης με το θριαμβευτικό 70-40!

pro17bl611

Νέα εντυπωσιακή νίκη για τον Προμηθέα Πάτρας, που επικράτησε εκτός έδρας των (μέχρι αυτό τον αγώνα αήττητων στην έφρα τους) Τρικάλων με 87-68, πετυχαίνοντας την 3η φετινή εκτός έδρας νίκη του και 5η συνολικά σε 6 αγώνες, που τον διατηρεί στη 2η θέση της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League (πίσω μόνο από τον Παναθηναϊκό και ισόβαθμο με τον Ολυμπιακό).

pro17bl510

Σκορ, θέαμα και ουσία για τον Προμηθέα! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέτυχε την 4η νίκη της σε 5 παιχνίδια στην φετινή STOIXIMAN.GR Basket League, καθώς επικράτησε στο «Τόφαλος» και επί της Κύμης με σκορ 93-82.

pro17bl427

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας χάνοντας με 96-64 εκτός έδρας από τον Πρωταθλητή και πρωτοπόρο Παναθηναϊκό Superfoods στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League. Έτσι, η πατρινή ομάδα έπεσε στην 2η θέση, όπου ισοβαθμεί με Ολυμπιακό, Κολοσσό και Κόροιβο και θα υποδεχθεί σε 2 εβδομάδες την Κύμη (11/11, 16:30), αφού το πρωτάθλημα διακόπτεται για τους αγώνες των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ (Άρης-Ολυμπιακός, ΑΕΚ-Παναθηναϊκός).

pro17bl323

Στην κορυφή της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League, μαζί με τον Παναθηναϊκό (από τον οποίο φιλοξενείται σε σύγκρουση κορυφής την ερχόμενη Δευτέρα 30/10, στις 19:00) παραμένει ο Προμηθέας Πάτρας που πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη του επικρατώντας εκτός έδρας του Πανιωνίου με 87-80.

pro17bl212

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Προμηθέας νίκησε και τον Φάρο Λάρισας με 91-80 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League και πέτυχε έτσι το 2 στα 2 στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν. Μάλιστα, το ροζ φ.α. συνδυάστηκε και με πλούσιο θέαμα και όμορφο μπάσκετ, το οποίο ικανοποίησε τους 2.000 περίπου πατρινούς φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του «Τόφαλος».

pro17bl117

Μαγική πρεμιέρα για τον Προμηθέα Πάτρας που επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με 79-73, πετυχαίνοντας ένα ιστορικό διπλό στην 1η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League 2017-18, ύστερα από εκπληκτική εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο, μίνι μπλακ-άουτ στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου και ψυχωμένη αντίδραση, χάρις στη σπουδαία άμυνα όλης της ομάδας, στο τελευταίο οκτάλεπτο.

cup17c101

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Προμηθέα Πάτρας που γνώρισε βαριά ήττα από τον Κολοσσό στη Ρόδο και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης (για 3η φορά στον αγώνα πριν τα προημιτελικά).

cup17b114

Στους 10 του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Προμηθέας Πάτρας, που επικράτησε στη 2η παράταση με 83-79 του Λαυρίου σε μια εκπληκτική μάχη, που ‘έσπασε’ καρδιές στο «Δημ.Τόφαλος». Η πατρινή ομάδα θα αντιμετωπίσει την Κυριακή 1/10 τον Κολοσσό H Hotels στη Ρόδο, ενώ ο νικητής θα προκριθεί στα προημιτελικά, όπου θ’ αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό εντός έδρας την Τετάρτη 4/10.

cupt17a111

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε με δραματικό τρόπο η ομάδα του Προμηθέα Πάτρας που επικράτησε εκτός έδρας (στον Πύργο) του Κόροιβου Αμαλιάδας με 86-79 στην παράταση, αφού κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 5 πόντων στα τελευταία 30΄΄ της κανονικής διάρκειας με τον Κόροιβο να αστοχεί σε σουτ και φόλοου στην εκπνοή. Η πατρινή ομάδα θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στους «10» του Κυπέλλου Ελλάδας (για 3η συνεχόμενη χρονιά) την Τετάρτη 27/9, όταν και θα υποδεχθεί το Λαύριο στο Δημ.Τόφαλος.

korbc26122

Ο Προμηθέας έχασε από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 66-62 στο πλαίσιο της 26ης (τελευταίας) αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League, ένα αποτέλεσμα που αφήνει το πατρινό συγκρότημα εκτός 8άδας (τερματίζει στην 9η θέση της τελικής κατάταξης). Πάντως, η πατρινή ομάδα διαμαρτύρεται για την φιλοξενία στην Αμαλιάδα, κάνοντας λόγο για κλίμα τρομοκρατίας, ύβρεις, επίθεση προς το τεχνικό επιτελείο και τους παίκτες και γενικότερες απαράδεκτες συμπεριφορές. Μάλιστα, χρειάστηκε η παρέμβαση της Αστυνομίας κατά την άφιξη της αποστολής του Προμηθέα στο κλειστό γήπεδο της Αμαλιάδας, όταν οπαδοί του Κόροιβου επιτέθηκαν σε παίκτες και Βαγγέλη Αγγέλου.

osfpbc102

Ο Προμηθέας άντεξε ένα ημίχρονο απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδας Ολυμπιακό, καθώς ηττήθηκε με σκορ 72-53 στο πλαίσιο της 25ης (προτελευταίας) αγωνιστικής του πρωταθλήματος της  STOIXIMAN.GR Basket League. Πλέον, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου θα πάει να παίξει την συμμετοχή της στα πλέι-οφ της Α1 Εθνικής τη Μεγάλη Πέμπτη (5μ.μ.) στην Αμαλιάδα στον «τελικό» με αντίπαλο τον Κόροιβο.

kymbc102

Αποστολή εξετελέσθη για τον Προμηθέα, καθώς με την επικράτησή του επί της Κύμης στο «Τόφαλος» με σκορ 81-57, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League, εδραιώνει την θέση του μέσα στην 8άδα του πρωταθλήματος και αγκαλιάζει τα πλέι-οφ.

paokbc812

Πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη έφτασε ο Προμηθέας στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την 23η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι «Προμηθείς» ήταν ανώτεροι του «Δικέφαλου» του Βορρά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως οι Θεσσαλονικείς έκαναν την ολική ανατροπή στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 78-75.

re8ck161

Κρίμα κι άδικο για τον Προμηθέα, καθώς παρά την πολύ καλή του εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με το Ρέθυμνο, δεν κατάφερε να φτάσει στη 10η φετινή του νίκη στην STOIXIMAN.GR Basket League, καθώς ηττήθηκε στο «Τόφαλος» από τους Κρητικούς με 84-80, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League.