45paida2215

Δεν τα κατάφερε η Παιδική ομάδα του Προμηθέα, που ηττήθηκε με 71-79 από τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την 2η ήττα της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, που διεξάγεται στο Αγρίνιο. Η αθηναϊκή ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη (13-19, ενώ και τα κλεψίματα ήταν 11-6 υπέρ του ΠΑΟ), την αστοχία στα μακρινά σουτ, που επιχείρησαν οι Πατρινοί κυνηγώντας το σκορ (μόλις 3/21 τρίποντα) και την κούραση από την χθεσινή υπερπροσπάθεια του Προμηθέα κι έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη, διπλασιάζοντας τα ροζ φύλλα αγώνα στην διοργάνωση, με κορυφαίο τον Γιώτη, που είχε 33 πόντους και 11 ριμπάουντ.

45paida2222

Οι παίκτες του Προμηθέα φάνηκαν επηρεασμένοι από την μεγάλη μάχη της προηγούμενης ημέρας με τον Πανιώνιο και το άτυχο αποτέλεσμα, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός που μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι να τους αιφνιδιάσει και να προηγηθεί με 0-6, 2-9 και 6-20 στο 6΄. Η διαφορά αυτή φαίνεται πως αφύπνισε τους Πατρινούς, που τελείωσαν την 1η περίοδο εντυπωσιακά, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (22-22) με επιμέρους σκορ 16-2!

45paida2216

Μάλιστα ο Προμηθέας προηγήθηκε στην έναρξη του 2ου δεκαλέπτου (24-22), αλλά ακολούθησαν από τους Πατρινούς μια σειρά λαθών και χαμένων ριμπάουντ, που έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 7 στο 13΄30΄΄ (26-33 με επιμέρους σκορ 2-11). Η αθηναϊκή ομάδα διατήρησε αυτή την διαφορά ως το φινάλε του ημιχρόνου, που την βρήκε προηγούμενη με 8 (37-45).

45paida2218

Ο Παναθηναϊκός έλεγξε στην επανάληψη τον αγώνα, αφού ο Προμηθέας, παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν όλοι οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Μείωσε μεν σε 5 (45-50 στο 24΄), αλλά ο Παναθηναϊκός συντήρησε μια διαφορά γύρω στους 10 ως το φινάλε, για να φτάσει στην 2η νίκη με το τελικό 79-71.

45paida2214

Αναλυτικά: ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ   71 – 79.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-45 (ημιχ.), 51-59, 71-79.

45paida2217

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 4, Νεόφυτος, Καρυδάκης 4, Καφέζας 24 (5ασ.), Μαντζούκας 22 (1τρ., 16ρ.), Μαντίκος 3, Παγανιάς, Μαράτος, Γοργότσης N. 6, Μοίραλης 8 (2), Λάγιος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Σιούτης): Πατρινιός Π. 4, Κορωπιώτης 5 (1), Κάβουρας, Γιαννούλτσης 14 (2τρ., 8ρ.), Κυραλέος 6 (5κλ., 3ασ.), Βαδρατσίκας, Πολάτογλου, Παπαδημητρακόπουλος, Καλιανιώτης 17, Πάλλης, Πατρινός Ι., Γιώτης 33 (3τρ., 11ρ.)

45paida2219

45paida2112

Αύριο, στις 3 το μεσημέρι, ο Προμηθέας θα διεκδικήσει την 1η νίκη του απέναντι στον ΓΑΣ Αρίων Ξάνθης, που ηττήθηκε εύκολα με 50-72 από την ΔΕΚΑ (Αθλητική Ακαδημία Μπάσκετ). Η ομάδα της θεσσαλονίκης έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, διπλασιάζοντας τις νίκες της.

45paida2113

Αναλυτικά: ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ – ΔΕΚΑ   50 – 72.

Τα δεκάλεπτα: 8-19, 21-41 (ημιχ.), 35-55, 50-72.

45paida2114

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Θερμός): Παύλου 3 (1), Μελαδιανός 7, Αμοιράς 15 (1), Μπουτζικούδης 5(1), Καλλίδης, Κοτζαμάνης 2, Χριστοφορίδης, Ευσταθιάδης 8, Ελευθεριάδης 2, Γκαγκαλίδης 3, Δεληγιάννης 3, Λαμπρόγλου 2.

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας): Τσιμερίκας, Βενετίδης, Κρίτσικας 14 (2), Βασιλείου 4, Παπαπασχάλης 3, Τσιροπούλης Ι. 4, Τσιροπούλης Μ., Παπασάβογλου Αν. 17( 1), Θεογιάννης 15 (3), Παπασάβογλου Αρ. 15(3), Νούσκαλης, Κοντέλης.

45paida2111

45paida1141

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας ο Πανιώνιος παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, διπλασιάζοντας κι αυτός τις νίκες του, αφού επικράτησε εύκολα του Ηρακλειου ΟΑΑ με.88-57. Το Ηράκλειο προηγήθηκε με 11-10 στο έκτο λεπτό του αγώνα και διεύρυνε τη διαφορά σε 26-21 στο 13ο λεπτό. Ο Πανιώνιος όμως αφυπνίστηκε και με σερί 7-28 μέσα σε επτά λεπτά πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 33-49. Η διαφορά υπέρ του, ανέβηκε στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου με αποτέλεσμα την άνετη νίκη της ομάδας της Νέας Σμύρνης.