45paida4210

Την 2η νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων κατέκτησε ο Προμηθέας, που επικράτησε με 86-70 του Ηρακλείου ΟΑΑ, και αύριο στη 1:30 το μεσημέρι, θα διεκδικήσει, στο κλειστό ΔΑΚ Αγρινίου, το μετάλλιο απέναντι στην πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης ΔΕΚΑ, που νίκησε σήμερα τον Παναθηναϊκό με 73-64.  Ας δούμε, λίγο, αναλυτικά πώς έχει η κατάσταση για τα μετάλλια. Αύριο στις 11:30 αγωνίζονται ο Πανιώνιος με τον Παναθηναϊκό. Σε περίπτωση νίκης του Παναθηναϊκού (που δεν του αρκεί η νίκη για την πρωτιά, αφού θέλει το +17 ή ήττα της ΔΕΚΑ) ο Πρoμηθέας χρειάζεται απλή νίκη απέναντι στην ΔΕΚΑ, αφού οι 2 ομάδες θα ισοβαθμήσουν στην 3η θέση με 3 νίκες και 2 ήττες και οι Πατρινοί θα έχουν επικρατήσει στον μεταξύ τους αγώνα. Σε περίπτωση νίκης του Πανιωνίου, τότε ο Προμηθέας ελπίζει σε τριπλή ισοβαθμία με Παναθηναϊκό και ΔΕΚΑ. Σε αυτή την περίπτωση ο Προμηθέας χρειάζεται νίκη με +7 πόντους για την 3η θέση, ενώ σε περίπτωση νίκης με 9 πόντους θα κερδίσει την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

45paida4224

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη δεν έπιασε μεγάλη απόδοση, αλλά έφτασε σε μια δίκαιη νίκη, ενώ ο προπονητής του Προμηθέα είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του, δίνοντας ανάσες στους βασικούς. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Καφέζας άγγιξε (σε 29 λεπτά συμμετοχής) το triple-double με 19 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μαντζούκας πέτυχε το 4ο double-double στο Τουρνουά με 32 πόντους και 10 ριμπάουντ.

45paida4221

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ χαλαρά στον αγώνα, με αποτέλεσμα ο Ανδρέας Κεσαπίδης να πάρει το 1ο του time-out μόλις στο 3΄, αφού το Ηράκλειο προηγήθηκε με 7-4. Οι Πατρινοί απάντησαν άμεσα μ' ένα 4-0 για να περάσουν μπροστά με 8-7 στο επόμενο λεπτό και η 1η περίοδος κύλησε με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, και το Ηράκλειο να προηγείται με τρίποντο στην εκπνοή μ' ένα καλάθι (22-20) του Προμηθέα, που ήταν μέτριος στην άμυνα και υπέπεσε σε 7 λάθη στο 1ο δεκάλεπτο.

45paida4223

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 7 στο 14΄ (24-31), αλλά η ομάδα της Κρήτης παρέμενε κοντά στο σκορ μειώνοντας στους 3 (33-36) τρεισήμισι λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη, που στο 2ο δεκάλεπτο βελτίωσε την άμυνά της και παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη, αφού υπέπεσε μόλις σ' ένα λάθος, ενώ έλεγξε απόλυτα και τα ριμπάουντ (24-14 υπέρ των Πατρινών), έκλεισε δυνατά το ημίχρονο και πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 10 πόντων (36-46)

45paida4215

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, αφού ο Προμηθέας φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι διατηρώντας σταθερά μια διαφορά γύρω στους 15 πόντους, ενώ, παράλληλα, όπως αναφέραμε και στην εισαγωγή, ο Ανδρέας Κεσαπίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, πλην του τραυματία Μοίραλη. Ο Προμηθέας, με το 2ο σερί ροζ φύλλο, "κλείδωσε" την 4η θέση και θα διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί, αύριο απέναντι στην ΔΕΚΑ.

45paida4214

Ο προπονητής των νικητών Ανδρέας Κεσαπίδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Πετύχαμε τη δεύτερή μας νίκη στη διοργάνωση και πάμε αύριο να διεκδικήσουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Κερδίσαμε σημαντικές εμπειρίες από τη συμμετοχή μας που θα μας χρησιμεύσουν για το μέλλον».

45paida4222

Αναλυτικά: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  70 – 86.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-46 (ημιχ.), 52-67, 70-86.

45paida4216

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ (Πινακουλάκης): Ηλιάκης 3, Περαντωνάκης 3, Βαμβουκάκης 18 (2), Ματθαιάκης 4, Βασιλάκης 10 (2τρ., 7ρ.), Ινιωτάκης 2, Γκίζης 6 (4ασ.), Νταής, Βογιατζάκης, Κουκιαδάκης 15 (2), Κουνετάκης, Καψάλης 9 (1).

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 4, Νεόφυτος 2 (4ασ.), Καρυδάκης 6, Καφέζας 19 (1τρ., 11ασ., 7ρ.), Μαντζούκας 32 (2τρ., 10ρ.), Μαντίκος 4, Παγανιάς, Μαράτος 14 (6ρ., 3κλ.), Γοργότσης Π. 5, Γοργότσης N., Λάγιος.

45paida1132

45paida4311

Στο ντέρμπι της ημέρας η ΔΕΚΑ (αυριανή αντίπαλος του Προμηθέα) επικράτησε με 73-64 του Παναθηναϊκού, δίνοντας πλεονέκτημα στον Πανιώνιο, που κατακτά το πρωτάθλημα ακόμα και με ήττα 15 πόντων στον αυριανό αγώνα με Παναθηναϊκό, εφόσον η ΔΕΚΑ νικήσει τον Προμηθέα).

45paida4313

Η ΔΕΚΑ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-4 στο πέμπτο λεπτό. Η υπέρ των Θεσσαλονικιών διαφορά αυξήθηκε στο +18(41-23) στο 17ο λεπτό του αγώνα. Η ευστοχία της ομάδας του Ευόσμου στα τρίποντα ήταν εντυπωσιακή με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 50-31 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα σερί 13-0 για τον Παναθηναϊκό έριξε τη διαφορά στους έξι (50-44) στο 25ο λεπτό. Η ΔΕΚΑ με 9-0 ξανάφερε το σκορ στο +15 (59-44), οι «πράσινοι» μείωσαν σε 61-57, 5:25 πριν το φινάλε, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα και πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη.

45paida4315

Αναλυτικά: ΔΕΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ  73 – 64.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 47-31 (ημιχ.), 61-51, 73-64.

45paida4314

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας):Βενετίδης 3 (1), Κρίτσικας 9 (1), Βασιλείου 13 (2), Παπαπασχάλης, Τσιροπούλης Ι., Τσιροπούλης Μ. 9 (2), Παπασάβογλου Αν. 23 (1), Θεογιάννης 3 (1), Παπασάβογλου Αρ. 13 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Σιούτης):Πατρινιός, Κορωπιώτης 11, Κάβουρας 12 (1), Γιαννούλτσης 4 (1), Κυραλέος 4, Βαδρατσίκας 2, Πολάτογλου, Παπαδημητρακόπουλος, Καλιανιώτης 12, Γιώτης 19 (2).

45paida4312

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας ο Πανιώνιος διατήρησε το απόλυτο των νικών επικρατώντας άνετα του Αρίωνα Ξάνθης με το ευρύ 65-46, μολονότι "κατέβασε ταχύτητα" στην επανάληψη. Έτσι, η ομάδα της Νέας Σμύρνης θα διεκδικήσει αύριο τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας Παίδων 2018, στις 11:30 το πρωί, απέναντι στον Παναθηναϊκό, ενώ η ομάδα της Ξάνθης θα ψάξει την 1η της νίκη και την 5η θέση στις 9:30 το πρωί κόντρα στο Ηράκλειο ΟΑΑ.

45paida4112

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έδειξε από την αρχή τις… διαθέσεις της, καθώς προηγήθηκε με 12-2 στα πέντε πρώτα λεπτά, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-8. Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν μια τυπική διαδικασία με τον προπονητή του Πανιωνίου να δοκιμάζει  διάφορα σχήματα και να δίνει χρόνο σε όλους τους αθλητές του, ενόψει του αυριανού αγώνα με τον Παναθηναϊκό που θα κρίνει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Ο προπονητής των νικητών Κώστας Μελέτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα. Ξεκουράσαμε κάποιους παίκτες, καθώς το αυριανό παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό θα είναι αυτό που θα κρίνει τον τίτλο».