Ομάδα και κόσμος “υπέταξαν” τη Gran Canaria

Tι κι αν η Gran Canaria φαντάζει το μεγάλο φαβορί του ομίλου και ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του EuroCup; Ένας ψυχωμένος Προμηθέας, με συγκλονιστική υποστήριξη από τους φιλάθλους του και εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, «λύγισε» την ισπανική ομάδα (93-82) και έκανε το 2×2 στη διοργάνωση. Το παιχνίδι ήταν μια πραγματική μπασκετική διαφήμιση, με πολλές διακυμάνσεις και διαφορετικούς πρωταγωνιστές σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού. Κορυφαίος των νικητών και συνολικά της αναμέτρησης ήταν ο Joe Young, ο οποίος πέτυχε 34 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, ενώ πολύ καθοριστικός ήταν και ο Νίκος Γκίκας, που ηγήθηκε όταν η μπάλα «έκαιγε» και καθάρισε το παιχνίδι για τον Προμηθέα. Από πλευράς Gran Canaria ξεχώρισαν Brussino και Balcerowski, δεν στάθηκαν όμως αρκετοί για να αποφύγει η ομάδα τους την πρώτη της ήττα στον θεσμό στην διοργάνωση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «Προμηθείς» να μπαίνουν πολύ δυνατά και να προηγούνται ακόμα και με +8 στην Α’ περίοδο (20-12, στο 8′), με το δεκάλεπτο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 22-19. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη ζημιά με το περιφερειακό τους σουτ και με κύριο εκφραστή τον Brussino, κατόρθωσαν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάνε στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 7 πόντους διαφορά (39-46). Στην επανάληψη, οι Ισπανοί έφτασαν ακόμα και στο +11 (39-50, στο 23′), όμως από εκεί και έπειτα οι «Αχαιοί» βελτίωσαν πάρα πολύ την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Young και έκλεισαν την Γ’ περίοδο στο -4 (66-70). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τα πράγματα μέχρι και 4 λεπτά πριν τη λήξη, όταν και προηγήθηκαν με 6 πόντους διαφορά, με τον AJ Slaughter να κάνει μεγάλη ζημιά από μακριά (76-82). Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, ο Προμηθέας ήταν καταπληκτικός και «έτρεξε» ένα σερί 17-0 μέχρι το φινάλε, με τον Νίκο Γκίκα να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και να «υπογράφει» τον θρίαμβο με τα μεγάλα μακρινά του σουτ. Στο τέλος του αγώνα, ομάδα και κόσμος έγιναν «ένα», πανηγυρίζοντας όλοι μαζί μια από τις μεγάλες ευρωπαϊκές νίκες του Προμηθέα.

Πλέον, η προσοχή για τους «Αχαιούς» στρέφεται στον αγώνα του Σαββάτου στη Ρόδο με αντίπαλο τον Κολοσσό, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να θέλει να κάνει το 3×3 στο πρωτάθλημα. Εν συνεχεία, οι «Προμηθείς» θα ταξιδέψουν στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου, για να αντιμετωπίσουν την επικίνδυνη Buducnost.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς δήλωσε στη Συνέντευξη Τύπου: «Ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς. Βάλαμε τα σώματά μας, παλέψαμε για κάθε κατοχή και τα καταφέραμε. Ήταν μια νίκη ψυχής και καρδιάς. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την τεράστια ώθηση που μας έδωσε. Αν δεν υπήρχε αυτός ο κόσμος, δεν θα κερδίζαμε σήμερα.