ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

OgImage en

betshop basketball league flat blue official

pro1819 bl06122

Ο Προμηθέας ολοκλήρωσε την μίνι περιοδεία του κατακτώντας το 3ο συνεχόμενο διπλό, αφού επικράτησε του γηπεδούχου Χολαργού με 69-57. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι επικρατώντας κατά κράτος στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες του γηπεδούχου Χολαργού, που ήταν πολύ άστοχος από μακριά (μόλις 2/22 τρίποντα). Έτσι, ο Προμηθέας σταθεροποιήθηκε στις υψηλές θέσεις της Betshop Basket League (βρίσκεται στην 4η θέση μαζί με ΑΕΚ), ενώ ετοιμάζεται για ένα πολύ μεγάλο ευρωπαϊκό παιχνίδι, το ντέρμπι για την πρωτιά του 4ου Ομίλου του Basketball Champions League, με τον «πρωτάρη» Προμηθέα να υποδέχεται την πολύπειρη κι ένδοξη Segafredo Virtus Bologna (Τετάρτη 21/11, 19:30)

Σε λίγο περισσότερα...

pro1819 bl06121

Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. O Προμηθέας κατάφερε να μη δεχθεί καλάθι για 3΄40΄΄ στα μέσα περίπου της 1ης περιόδου και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα, για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 4 (15-19).

pro1819 bl06127

Ο Προμηθέας συνέχισε καλύτερα και στην 2η περίοδο, αφού δεν δέχθηκε καλάθι για άλλα 4 λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 10 πόντων (17-27 στο 15΄), με τον Λίποβι να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα τρίποντα και να φτάνει στους 11 πόντους. Στην συνέχεια φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι φτάνοντας την διαφορά και στους 11 (20-31 στο 17΄), αλλά ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε μια μικρή αδράνεια των Πατρινών λίγο πριν το φινάλε και μείωσε στους 4 (32-36) 30΄΄ πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η τελευταία λέξη του 1ου ημιχρόνου ανήκε, όμως, στον Προμηθέα και στον Ρίον Μπράουν, που έκλεισε εντυπωσιακά το ημίχρονο μ’ ένα φόλοου-κάρφωμα κι ένα τρίποντο από το κέντρο, ακριβώς πριν ακουστεί η κόρνα, για να στείλει την ομάδα του στην ανάπαυλα με προβάδισμα 9 πόντων (32-41), ενώ ο ίδιος ήταν ο 1ος σκόρερ στο ημίχρονο με 13.πόντους. Αξίζει ν’ αναφέρουμε την υπεροχή της ομάδας του Μάκη Γιατρά στο 1ο ημίχρονο σε ασίστ (12-4 και λάθη 3-8).

pro1819 bl06125

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, όπου ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και του ρυθμού, συντηρώντας μία σταθερή διαφορά 7-11 πόντων και μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με 8 (46-54).

pro1819 bl06123

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε «ζεστή» στην τελευταία περίοδο και με 2 σερί τρίποντα του Μπράουν ανέβασε την διαφορά στους 14 (46-60 στο 32΄) και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, αφού οι παίκτες του Μάκη Γιατρά διαχειρίστηκαν άριστα το παιχνίδι κι έφτασαν σε μια νέα νίκη (την 4η σε 6 αγώνες πρωταθλήματος) και το 3ο σερί διπλό σε Basket League και Basketball Champions League με το τελικό 69-57.

pro1819 bl06129

Με τον Προμηθέα έκανε ντεμπούτο ο Τζέικ Όντουμ, ενώ συμπεριλήφθηκε στην αποστολή (χωρίς ν’ αγωνιστεί) ο Οκτάβιους Έλλις.

pro1819 bl06130

Αξιοσημείωτη, στατιστικά, είναι η αστοχία του Χολαργού στα τρίποντα (9% με 2/22) αλλά και η εντυπωσιακή κυριαρχία του Προμηθέα σε ασίστ (19-8), κλεψίματα (6-1) και λάθη (6-11).

pro1819 bl06115

Αναλυτικά: ΧΟΛΑΡΓΟΣ vs ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ  57 - 69.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 32-41 (ημιχ.), 46-54, 57-69.

pro1819 bl06126

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 11 (1), Αγκμπελέζε 8 (9ρ.), Λοβ 8, Χόκινς 4, Ντόρσεϊ 2, Κώττας 5, Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης 1, Γιάνκοβιτς 12 (1), Οκερέαφορ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς):  Κατσίβελης 2, Τσαϊρέλης 10 (1), Μέιερ 6, Λίποβι 15 (3τρ., 5ρ., 2 ασ, 2κλ), Μπράουν 19 (3), Σαλούστρος 2 (5ρ.), Κασελάκης 4 (5 ασ), Γκίκας 7 (1τρ., 4ρ., 6ασ), Όντουμ, Παρκς 4 (4ρ.).

pro1819 bl06128

Στην συνέντευξη τύπου μετά την λήξη του αγώνα οι 2 προπονητές ανέφεραν τα εξής:

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έπαιξαν με πάθος και συγκέντρωση για 40 λεπτά. Το παιχνίδι κρίθηκε καθαρά στην αμυντική προσήλωση που δείξαμε δυσκολεύοντας τα ατού του Χολαργού. Ο αντίπαλος διαθέτει ποιοτικούς παίκτες όπως ο Γιάνκοβιτς και συνολικά είναι μια εξαιρετική ομάδα. Ήμασταν συγκεντρωμένοι στο θέμα της τακτικής και πήγε ο αγώνας όπως τον θέλαμε. Είμαι ευχαριστημένος γιατί ανταποκριθήκαμε με επιτυχία σ' έναν γολγοθά που είχαμε με τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια. Είχαμε να διαχειριστούμε την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και είμαι ευχαριστημένος που τα καταφέραμε».

pro1819 bl06132

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Χολαργού): «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Υπάρχουν δυο στοιχεία στην στατιστική που αποτυπώνουν την εικόνα του ματς. Το ένα αφορά την χαμηλή παραγωγικότητα μας στο επιθετικό κομμάτι όπου είχαμε 57 πόντους με 2/22 τρίποντα και το άλλο είναι η μεγάλη διαφορά στις ασίστ (19 του Προμηθέα έναντι 8 του Χολαργού), στοιχεία που δεν βοήθησαν στην αξιοποίηση των 15 επιθετικών ριμπάουντ. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι, πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να συγκεντρωθούμε στον αγώνα με το Ρέθυμνο. Χάσαμε πολλά ανοικτά σουτ και αυτό δεν έχει να κάνει με την πίεση που άσκησε ο Προμηθέας. Τα λέι απ που χάσαμε δεν ήταν προϊόν πίεσης του αντιπάλου. Απλώς ορισμένοι παίκτες μας δεν ήταν σε καλή επιθετική ημέρα. Δεν έβαλαν τα σουτ και δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και όταν δεν βρεις ρυθμό έχεις πρόβλημα».