ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

betshop basketball league flat blue official

pro1819 bl22193

Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας στην Θεσσαλονίκη, αφού ηττήθηκε στην παράταση από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με 65-66 κι έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα του Περιστερίου από τον Πανιώνιο και τυχόν ήττα του ΠΑΟΚ αύριο από τον Παναθηναϊκό και ν’ αποκτήσει πλεονέκτημα στην μάχη για την είσοδο στην τετράδα της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Betshop.gr Basket League και την απόκτηση του πλεονεκτήματος έδρας στον 1ο γύρο των play-off. Ο Προμηθέας φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι για 35 λεπτά, αλλά σκόραρε μόλις ένα δίποντο και 2 βολές στα τελευταία 9 λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ενώ υπέπεσε σε 27 λάθη και είχε 7/17 βολές και 24/64 σουτ συνολικά.

pro1819 bl22191

Το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό στο ξεκίνημα, με τον Προμηθέα να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται με 5-0 στο 4΄ και 13-2 στο 7΄. Ο Άρης μείωσε στους 4 (9-13 στο 9΄), αλλά ένα τετράποντο του Μπράουν στην επόμενη επίθεση έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στον Προμηθέα στην 1η περίοδο. Ιδιαίτερα άστοχος ο Άρης με 4/17 σουτ (3/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα) αντίθετα με τον Προμηθέα που είχε 4/7 τρίποντα, αλλά και 7 λάθη.

pro1819 bl22192

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου με τον Προμηθέα να προηγείται με 8 πόντους (12-20) στο 12΄. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα λάθη της ομάδας της Πάτρας απάντησαν με επιμέρους σκορ (12-2) για να προηγηθούν μ’ ένα καλάθι στο 14΄ (24-22). Ενδεικτικό της νευρικότητας των 2 ομάδων είναι πως το σκορ δεν άλλαξε για 2,5 -σχεδόν- λεπτά, πριν ο Λίποβι σκοράρει ένα καλάθι και φάουλ κι ένα τρίποντο για να στείλει τον Προμηθέα στο +4 στο 17΄(24-28). Οι φιλοξενούμενοι επέκτειναν το σερί τους σε 13-2 για να προηγηθούν με 9 (26-35) στο 19΄ και να κλείσουν το 1ο ημίχρονο προηγούμενοι με 38-29.

Αξίζει ν’ αναφέρουμε τα 8/15 τρίποντα των Πατρινών, αλλά και τα 13 λάθη τους (έναντι 6 του Άρη), ενώ ατομικά ξεχώρισε ο Μπράουν με 17 πόντους (2/2 δίποντα και 4/7 τρίποντα) και αξίζει, επιπλέον, ν’ αναφέρουμε και τα 7 ριμπάουντ του Έλλις, που βοήθησαν στην κυριαρχία των φιλοξενούμενων στον αέρα (23-15 τα ριμπάουντ υπέρ του Προμηθέα).

pro1819 bl22122

Ο Προμηθέας και ο Έλλις μπήκαν εντυπωσιακά στην επανάληψη με τον σέντερ των Πατρινών να σκοράρει τους 7 πρώτους πόντους του Προμηθέα (και 11 από τους τελευταίους 14) και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +13 (32-45) στο 22΄. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα στην συνέχεια, έχοντας 9/20 τρίποντα, παρότι συνέχισαν να κάνουν λάθη (19 στα 3 πρώτα δεκάλεπτα) κι έμειναν χωρίς πόντο για 3 λεπτά κι ένα μόλις καλάθι το τελευταίο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, με αποτέλεσμα το 38-50 στο 15΄ να μετατραπεί σε 44-50 στο 18΄ και 45-52 στο 30΄.

pro1819 bl22123

Ο Προμηθέας μπήκε -και πάλι- καλύτερα στο παιχνίδι και στο 4ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να πάρει ξανά διψήφια διαφορά (45-56 στο 31΄, 46-56 στο 33΄). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έμειναν χωρίς πόντο για 4 λεπτά και με μία, μόλις, βολή για 6 λεπτά, με αποτέλεσμα ο Άρης να μειώσει αρχικά στους 4 (52-56) στο 35΄ και να ισοφαρίσει στο 37΄(57-57). Το ντέρμπι είχε αρχίσει με το παιχνίδι να οδηγείται, τελικά, στην παράταση (60-60), αφού οι 2 ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ λαθών και κακών επιλογών στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

pro1819 bl22125

Στην παράταση ο Άρης φάνηκε να στέκεται καλύτερα και προηγήθηκε με 5 (65-60) στο 43΄. Οι Πατρινοί, που είχαν ως εκείνη τη στιγμή 5/15 βολές κατάφεραν να ευστοχήσουν σε 2 και με τρίποντο του Μπράουν ισοφάρισαν 1΄22΄΄ πριν το φινάλε. Τελικά, μία εύστοχη βολή του «Λάκι» Τζόουνς αποδείχθηκε αρκετή, αφού ο Προμηθέας στην συνέχεια υπέπεσε στο 27ο λάθος του και αστόχησε στην τελευταία επίθεση για να γνωρίσει την οδυνηρή ήττα με 66-65.

pro1819 bl22124

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης, Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκι 3, Τζόουνς 20 (1), Χάρις, Σλαφτσάκης 7, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Μπελ 6 (2), Νταλό 3 (0/8 σουτ, 7 ρ., 6 ασ.), Κάιζερ 15 (7 ρ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 2, Μέιερ 6 (2), Λίποβι 9 (2τρ., 5ρ., 5λ.), Έλλις 11 (10 ρ.), Μπράουν 20 (5/10 τρ., 7 ρ.), Σαλούστρος 5 (1τρ., 7ρ.), Κασελάκης 2, Γκίκας 5 (5ρ., 6λ.), Τσαϊρέλης 3, Παρκς 2.

pro1819 bl22116

Οι δηλώσεις των προπονητών στην συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε το παιχνίδι του Προμηθέα με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο έχουν ως εξής:

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα Πάτρας): «Πρώτα από όλα θα δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Άρη. Εγώ θα μιλήσω για αυτό που μπορώ, υπάρχουν κάμερες, υπάρχουν δημοσιογράφοι για να κρίνουν τι έγινε σήμερα. Εμείς αυτοκτονήσαμε, κάναμε 27 λάθη. Ο Άρης είχε βέβαια διπλάσιες βολές, ο Άρης κυνηγούσε αλλά εμείς παίρναμε φάουλ. Το χάσαμε εμείς το παιχνίδι, χωρίς να θέλω να μειώσω τον Άρη που τον εκτιμάμε πολύ ως ομάδα.

Έχουμε συνέχεια μπροστά μας και θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται. Έχουν μείνει 4 παιχνίδια, θα δούμε που θα καταλήξουμε στην κανονική περίοδο. Ο Προμηθέας είναι μια ομάδα με ήθος., που παλεύει μέσα στο γήπεδο. Προσπαθώ να μην μιλάω, προσπαθώ να είμαι ήρεμος. Είδαμε όλοι τι έγινε στο παιχνίδι σήμερα και λέω ξανά πως δεν έχει να κάνει με τον Άρη. Από την στιγμή που θα ξεκινήσουν τα play-off θα προσπαθήσουμε να είμαστε και πάλι μέσα στις 4 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας»

Σε ερώτηση για την εικόνα της ομάδας του, επανήλθε στο θέμα: «Σίγουρα δεν παίξαμε καλά. Οδηγηθήκαμε σε 27 λάθη. Πρέπει να δείτε όμως πως οδηγηθήκαμε σε αυτά τα λάθη. Μια ομάδα που κυνηγούσε σούταρε 25 βολές στο διάστημα που σουτάραμε δέκα ενώ ήμασταν μπροστά. Για ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην κατοχή ήταν μεγάλη η διαφορά».

Όσο για τον σχεδιασμό του στην τελευταία φάση, ήταν σαφής: «Είχαμε πει τελείως διαφορετικό πράγμα, αλλά είναι δική μου ευθύνη να πείθω τους παίκτες μου. Εμείς θέλαμε να περάσουμε την μπάλα στον Κασελάκη, ο Μπράουν έκανε μια άλλη επιλογή, αλλά αυτή είναι δική μου ευθύνη».

pro1819 bl22131

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Άρη): «Ζήσαμε ένα ψυχοφθόρο παιχνίδι. Είχαμε όχι κακή, αλλά περίεργη για το timing της περιόδου ψυχολογία. Αυτό που είχαμε πει είναι ότι αρνούμαστε να χάσουμε. Αυτή ήταν η εικόνα του παιχνιδιού. Όσα άσχημα διαστήματα και αν είχαμε, όσο και αν προηγήθηκε ο Προμηθέας τα παιδιά έδειξαν πόσο ήθελαν να κερδίσουν. Παρόλο που ο αριθμός των ριμπάουντ δείχνει ότι ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού μας έδωσαν λύση πολλά επιθετικά ριμπάουντ ενώ ελέγξαμε και τα αμυντικά. Αυτό ήταν σημαντικός παράγοντας όπως και το ότι μειώσαμε τα λάθη μας. Μπασκετικά μπορούμε να πούμε πολλά πράγματα, αυτό που μπορούμε να πούμε είναι ότι ήταν μια σημαντική νίκη. Έχουμε ένα ακόμη σημαντικό παιχνίδι και θέλουμε να είμαστε έτοιμοι και να διεκδικήσουμε και στο επόμενο παιχνίδι την νίκη. Θέλω επίσης να συγχαρώ την ομάδα του Προμηθέα για την εικόνα που έχει δείξει σε όλη την διάρκεια της χρονιάς».

Για τον σχεδιασμό που υπήρχε για την τελευταία άμυνα είπε: «Συζητήσαμε αν θα κάνουμε φάουλ ή θα παίξουμε άμυνα. Από την στιγμή που αποφασίσαμε να παίξουμε άμυνα βάλαμε έναν ακόμη ικανότατο αμυντικό στην πεντάδα μας. Δεν ξέραμε ποιος παίκτης του Προμηθέα θα πάρει την επίθεση, αλλά θέλαμε να έχουμε μια πεντάδα που είναι καλά στο ένας με έναν. Ήταν ο Διαμαντής, έπαιξε εκπληκτική άμυνα και κερδίσαμε».

Ο κόουτς του Αρη μίλησε και για το πόσο επηρεάζουν τα άλλα αποτελέσματα την ηρεμία της ομάδας του: «Τα άλλα αποτελέσματα δεν βοηθάνε να έρθει η ηρεμία. Αλλά το σημαντικό είναι εμείς να είμαστε έτοιμοι, όχι να κοιτάμε τους υπόλοιπους. Η διακοπή μας έκανε κακό. Για 2-3 εβδομάδες δουλεύουμε πολύ καλά, η ομάδα ανεβαίνει σταδιακά και ελπίζω το σημερινό αποτέλεσμα να είναι η αρχή αντίστοιχων εμφανίσεων και ακόμη περισσότερων νικών».