ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

betshop basketball league flat blue official

pro1819 bl24123

Ο Προμηθέας Πάτρας στάθηκε εξαιρετικά στο ΟΑΚΑ, αλλά δεν κατάφερε ν’ αποφύγει την ήττα με 76-87 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό κι έτσι υποχώρησε στην 5η θέση της βαθμολογίας της Betshop.gr Basket League, αφού ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στην 4η θέση, αλλά υστερεί στη διαφορά πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια. Η ομάδα της Πάτρας δεν κρατάει, πλέον, στα δικά της χέρια την τύχη της στην μάχη για την είσοδο στην τετράδα του πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο και την απόκτηση του πλεονεκτήματος έδρας στον 1ο (προημιτελικό) γύρο των play-off και έχει ν’ αγωνιστεί με Πανιώνιο εντός (20/4, 16:45) και Ολυμπιακό (εκτός). Ο ΠΑΟΚ έχει ν’ αγωνιστεί με Κολοσσό (εντός) και Περιστέρι (εκτός), ενώ το 3ο Περιστέρι έχει ακόμα να παίξει με Ρέθυμνο (εκτός), πριν υποδεχθεί στο φινάλε τον ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που φαίνεται πως θα καθορίσει τις θέσεις 3-5.

Σε λίγο περισσότερα...

pro1819 bl24129

Ως προς το παιχνίδι, ο Προμηθέας, που ευτύχησε να έχει στην σύνθεσή του έναν εντυπωσιακό Έλλις (με 16 πόντους και 17 ριμπάουντ), κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κι «έβαλε δύσκολα» στον Παναθηναϊκό αφού ήταν μόλις ένα πόντο πίσω στο 36΄(71-72), αλλά δεν άντεξε στην τελική αντεπίθεση των γηπεδούχων και ηττήθηκε με το δυσανάλογα μεγάλο (σε σχέση με την εμφάνισή του) 76-87.

pro1819 bl24124

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-4 2΄30΄΄ μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και με σερί 8-0 στο επόμενο δίλεπτο πέρασε μπροστά με 4 πόντους (12-9 στο 4΄30΄΄). Η συνέχεια της 1ης περιόδου ανήκε στους Πατρινούς που κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού και στάθηκαν πολύ καλά στην άμυνα, αφού δεν δέχθηκαν πόντο τα επόμενα 5 λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν με 6 πόντους (12-18) στο 9΄ και 7 στην λήξη του 1ου δεκαλέπτου (14-21). Οι παίκτες του Προμηθέα έκλεισαν το δεκάλεπτο με 2 τρίποντα του Κασελάκη στο τελευταίο λεπτό, ενώ άξια αναφοράς είναι η επίδοση της ομάδας στην οικονομία του παιχνιδιού, αφού είχε 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 0 λάθη (έναντι 2 ασίστ και 4 λαθών των γηπεδούχων)!

pro1819 bl24126

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά και στο 2ο δεκάλεπτο, αφού συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν με 8 (20-28) στο 13΄, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 18-2 προηγήθηκε με 38-30 στο 18΄30΄΄. Ο Προμηθέας μείωσε στους 4 με τρίποντο του Μέιερ στην εκπνοή του ημιχρόνου (38-34), κάνοντας 8 λάθη στο 2ο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ο Μπράουν με 8 (με ασίστ και 2 κλεψίματα), ενώ ακολούθησε ο Έλλις με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ! Αξίζει, επίσης, ν’ αναφέρουμε την απόλυτη ευστοχία των γηπεδούχων στις βολές (14/14) και την αστοχία του Προμηθέα στα τρίποντα (5/19).

pro1819 bl24128

Ο Προμηθέας μπήκε καλά και στην επανάληψη και μείωσε στον πόντο στο 24΄ (44-43), αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε ν’ ανοίξει τον ρυθμό και απάντησε με σερί 11-0 για να δώσει διψήφια τιμή στη διαφορά (55-43) στο 26΄. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι κρατώντας τη διαφορά στο +10 (58-47 στο 28΄), αλλά η ομάδα της Πάτρας έδειξε χαρακτήρα και διαβάζοντας καλά τις καταστάσεις στην επίθεση κατάφερε να μειώσει στους 5 (60-55) στην λήξη της 3ης περιόδου.

pro1819 bl24122

Στην τελευταία περίοδο, όπως προαναφέραμε, ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει στον πόντο (72-71 στο 35΄25΄΄), αλλά ο Παναθηναϊκός με 3 τρίποντα των Τόμας και Παπαπέτρου και 4 πόντους του Καλάθη ξαναπήρε διψήφιο προβάδισμα (85-74 στο 39’) για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 87-76, στο τελευταίο του παιχνίδι πριν τους σημαντικότερους αγώνες της χρονιάς κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης στην προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκας.

pro1819 bl24130

Αναλυτικά: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ vs ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ  87 - 76.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34 (ημιχ.), 60-55, 87-76.

pro1819 bl24125

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4 (8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (4), Καλάθης 19 (2 τρ., 6 ρ., 8 ασ.), Τόμας 13 (2), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μίτογλου 5, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (1), Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (3), Έλλις 16 (17 ρ.), Μπράουν 19 (2), Σαλούστρος, Κασελάκης 9 (3), Γκίκας, Μέιερ 5 (1), Χολ 7 (1 τρ., 7 ασ.), Παρκς 3.

Οι δηλώσεις των προπονητών στην συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι του Προμηθέα με τον Παναθηναϊκό έχουν ως εξής:

pro1819 bl24131

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα Πάτρας): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Εύχομαι να έχει καλή πορεία κόντρα στην Ρεάλ. Μακάρι να εκπροσωπήσει την χώρα μας στο Final-4 και να το κατακτήσει. Εμείς το τελευταίο διάστημα δεν παίζαμε το μπάσκετ που θέλαμε, αλλά σήμερα ήταν διαφορετικά. Απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα, μια γεμάτη ομάδα, δεν είχαμε άγχος και ήρθαμε για να κερδίσουμε. Και με 30 να χάναμε ήρθαμε γι’ αυτό. Συγχαρητήρια και στους παίκτες μου. Με τον Πανιώνιο θα πρέπει να παίξουμε με τον ίδιο τρόπο και να δούμε που θα καταλήξουμε. Στόχος μας είναι η τετράδα».

pro1819 bl24132

Ρικ Πιτίνο (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Είμαστε ευχαριστημένοι που κερδίσαμε αλλά εντυπωσιάστηκα περισσότερο με τον Προμηθέα παρά με την δική μας ομάδα. Έπαιξαν με πάθος και ο προπονητής του μου θύμισε τον Μπομπ Χόκινς από τη Βιρτζίνια που είχε απίστευτο πάθος και απίστευτη δίψα. Απολαμβάνω να βλέπω τέτοιους προπονητές. Βέβαια είναι σπάνιο να εντυπωσιάζομαι από άλλες ομάδες, μιας και η ομάδα μου με εντυπωσιάζει συνέχεια από την ημέρα που ήρθα. Το πρώτο ημίχρονο μου θύμισε τον Παναθηναϊκό που είχα δει πριν έρθω στην Ελλάδα. Άμυνα που δεν μας έβγαζε στον αιφνιδιασμό. Στο πρώτο μέρος είχαμε μόλις 3/9 αιφνιδιασμούς. Μόλις τους είπα ότι αν παίζουμε έτσι θα μας «σκουπίσει» η Ρεάλ, στην τρίτη περίοδο κάναμε 8/11. Αυτό το καταφέρνεις μόνο μέσω καλής άμυνας και ριμπάουντ. Πήραμε μαθήματα σήμερα μέσω της νίκης μας και αυτό είναι πάρα πολύ καλό»

Για την άμυνα του Προμηθέα που δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό: «Οι δικαιολογίες είναι σημάδι αδυναμίας. Δεν μ’ αρέσει η ομάδα μου να είναι αδύναμη. Όταν σε πιέζουν πρέπει να επιτίθεσαι. Αυτή είναι η λύση. Αυτό πρέπει να κάνουμε πάντα. Ο Προμηθέας ήταν ο λόγος που δεν παίξαμε καλά. Όχι γιατί σκεφτόμασταν τα ματς με την Ρεάλ. Ο κόουτς Γιατράς με εντυπωσίασε. Είχε πάθος και «φλόγα».

Τίποτα δεν με εξέπληξε. Απλά ο Προμηθέας έπαιζε πολύ καλά το πικ εν ρολ, εμείς δεν το αντιμετωπίζαμε σωστά με τους ψηλούς μας. Έκαναν βασικά πράγματα αλλά τα έκαναν πολύ σωστά. Δεν είχαν πολλά συστήματα, αλλά αυτά που έκαναν τα εκτέλεσαν πάρα πολύ καλά. Ο Έλλις πήρε 17 ριμπάουντ και έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση, μπράβο του. Όταν σουτάρεις με ποσοστό 36% θα έπρεπε να πάρουμε επιθετικά ριμπάουντ. Οι ψηλοί μας δεν τα πήραν».

Όσο για το αν πιστεύει πως η ομάδα του θα κάνει διπλό στην Ισπανία, είπε: «Δίχως αμφιβολία. Όταν νικάς και παίρνεις ένα μάθημα, είναι εξαιρετικό. Χαίρομαι που μάθαμε, μέσα από μια νίκη».