eko bl 2019 101 blue 7DAYS EuroCup 2016 logob

banner diarkeias

pro1920 bl 09123

Ο Προμηθέας Πάτρας υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας της EKO Basket League, καθώς ηττήθηκε με 68-73 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε αγώνα στο πλάισιο της 9ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος. Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε με τον πρώην αρχηγό του Προμηθέα, Νίκο Γκίκα, να σκοράρει 2 καθοριστικά τρίποντα για την ΑΕΚ. Αξιοπρόσεκτη ήταν η παρουσία του Ellis με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 κερδισμένα φάουλ, ενώ η ομάδα της Πάτρας "πλήρωσε ακριβά" τα 17 λάθη της, που απέφεραν 25 εύκολους πόντους για την ΑΕΚ.

Η συνέχεια για τον Προμηθέα είναι το ερχόμενο Σάββατο 7/12 (17:45) στο "Δημ. Τόφαλος" απέναντι στο Λαύριο Megabolt, που ανοίγει τον "καυτό" Δεκέμβριο για τον Προμηθέα που έχει να ταξιδέψει στη Μπολόνια (11/12) και 2 φορές στη Θεσσαλονίκη (14 και 21 Δεκεμβρίου για ν' αντιμετωπίσει Ηρακλή και ΠΑΟΚ), ενώ θα υποδεχθεί την Ανδόρρα (17/12) στο φινάλε της κανονικής περιόδου του 7DAYS EuroCup και τον Άρη στο τελευταίο παιχνίδι για το 2019 (28/12).

pro1920 bl 09122

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με διαφορές 5-7 πόντων (5-0 στο 1΄, 11-5 στο 3΄, 13-7 στο 4΄, 18-11 στο 7΄, 25-19 στο 9΄), αλλά ο Λίποβι με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου κατέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (25-22), σε μια περίοδο με γρήγορο ρυθμό και πολλά καλάθια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 4/6 τρίποντα και πρώτους σκόρερ τους Λίποβι με 8 και Κασελάκη με 5.

pro1920 bl 09121

Η ΑΕΚ πέτυχε τους πρώτους πόντους στην 2η περίοδο για το 27-22, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με 8 σερί πόντους για να προηγηθεί με 3 στο 14΄ (27-30). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια (32-36 στο 17΄, 37-40 στο 18΄) ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου, που τους έστειλε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (40-44). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά “διάβασε” πολύ καλά το παιχνίδι σ’ αυτό το δεκάλεπτο και είχε εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση με 10/13 δίποντα και προβάδισμα στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες (19-13 τα ριμπάουντ, 11-8 οι ασίστ, 6-4 τα κλεψίματα), ενώ και οι 2 ομάδες έπιασαν το μέσο όρο τους στα λάθη (10).

pro1920 bl 09130

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Προμηθέα να διατηρεί  ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (43-46 στο 22΄και 47-53 στο 24΄20΄΄). Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι πίεσαν ιδιαίτερα στην άμυνα και οι φιλοξενούμενοι “κολλησαν” στο σκορ το επόμενο πεντάλεπτο, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τα λάθη των Πατρινών και με σερί 14-0 να προηγείται με 61-53 στο 29΄30΄΄, για να κλείσει την περίοδο στο +6 (61-55). Αξίζει ν’ αναφέρουμε πως ο Προμηθέας είχε μόλις 3/13 σουτ αυτό το δεκάλεπτο (2/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα), με την ΑΕΚ να φτάνει στους 21 πόντους από λάθη του αντιπάλου.

pro1920 bl 09124

Στην τελευταία περίοδο φάνηκε πως θα γίνει μεγάλη μάχη για την επικράτηση, καθώς ο Προμηθέας μείωσε τα λάθη, βελτίωσε την άμυνά του και άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά για να ισοφαρίσει σε 63-63 στο 35΄. Στο φινάλε η ΑΕΚ αποδείχθηκε ψυχραιμότερη με τον πρώην αρχηγό των Πατρινών, Νίκο Γκίκα, να σημειώνει 2 δύσκολα και καθοριστικά τρίποντα (κάνοντας το 66-65 στο 36΄ και το 71-65 με τρίποντο με ταμπλό στο 38΄) κι έφτασε στην τελική νίκη με 73-68, με τον Προμηθέα να χάνει με τραυματισμό στο 36΄ τον Langston Hall (απώλεια που φάνηκε πως στοίχισε, κυρίως ψυχολογικά).

pro1920 bl 09126

Αναλυτικά: ΑΕΚ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ  73 - 68.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-44 (ημιχ.), 61-55, 73-68.

pro1920 bl 09127

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (2τρ., 3ασ.), Ματσιούλις 12 (1), Κακλαμανάκης 3, Σαντ - Ροος 14 (1τρ., 3κλ.), Γιάνκοβιτς 11 (3), Ρέι, Τολιόπουλος, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 6 (2), Μαυροειδής 2, Γιαννόπουλος 3, Σλότερ 2 (10 ρ., 2 ασ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 6 (4 ασ.), Λίποβι 16 (4τρ., 6ρ.), Κασελάκης 10 (1), Φίλερ 3 (1), Μπόγρης 2, Μπαμπ, Αγραβάνης 6 (7 ρ.), Κατσίβελης, Ρόμπινσον 2 (5 ασ.), Έλις 23 (14 ρ.).

pro1920 bl 09128

pro1920 bl 09115

Οι 2 προπονητές δήλωσαν τα εξής στην συνέντευξη τύπου μετά την λήξη του παιχνιδιού:

pro1920 bl 09132

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα Πάτρας): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, αλλά και στην ομάδα μου, γιατί πάλεψε. Παίξαμε καλύτερα από τις άλλες φορές. Είχαμε κάποιες ατυχίες μέσα στο παιχνίδι. Μας απασχολεί ο τραυματισμός του Χολ. Δύο μεγάλα σουτ του Γκίκα έκριναν το παιχνίδι. Ο Γκίκας ήταν με το μέρος του Προμηθέα, τώρα τα έβαλε ως αντίπαλος. Μπορεί και το κάνει. Νομίζω ότι θα παίξουμε και άλλες φορές φέτος με την ΑΕΚ και θα έχει την ευκαιρία ο κόσμος να χαρεί κι άλλα τέτοια παιχνίδια».

Όταν ρωτήθηκε τι άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και ο Προμηθέας έχασε το προβάδισμα που είχε στο πρώτο, απάντησε: «Αν ήσασταν στο γήπεδο, είδατε. Η ΑΕΚ είναι ποιοτική ομάδα, έχει κορμιά. Μας έβγαλαν εκτός ρυθμού. Τα δυο μεγάλα σουτ του Γκίκα, ο τραυματισμός του Χολ και η αποβολή του Μπαμπ έκριναν το παιχνίδι».

Ο Μάκης Γιατράς αρνήθηκε ότι έχει παράπονα από τη διαιτησία μετά από ερώτηση που έγινε σχετικά.

pro1920 bl 09131

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την πολύ σημαντική νίκη. Ένα μεγάλο “ευχαριστώ” στον κόσμο μας για τη συμπαράστασή του. Οι μεγάλες ομάδες χτίζονται με τη βάση του κόσμου τους. Η διοίκησή μας αξίζει το αγκάλιασμα των φιλάθλων για την προσπάθεια που έχει κάνει σε όλα τα επίπεδα. Είδατε και σήμερα τις δράσεις με τα προσφυγόπουλα. Έχει φέρει μεγάλους παίκτες και πολύ καλούς Έλληνες.

Σήμερα είχαμε δύο πρόσωπα. Ήμασταν μια πολύ soft ομάδα στο πρώτο μέρος. Δεν έπαιξε κανένα ρόλο τι άμυνα παίξαμε. Ο Προμηθέας έβρισκε λύσεις σε όλα. Δεν είχαμε την αποφασιστικότητα που έπρεπε. Άλλαξε αυτό στο δεύτερο ημίχρονο. Η επιθυμία και η θέληση που είχαμε, το πάθος στις προσωπικές μονομαχίες. Βγάλαμε καλάθια στον αιφνιδιασμό στην τρίτη περίοδο, που έπαιξε το ρόλο του. Τα ίδια σουτ επιχείρησε ο Προμηθέας στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο, αλλά ήταν άστοχος γιατί εμείς ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα και όχι απαθείς. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και συνεχίζουμε τη δουλειά μας», είπε αρχικά.

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη διαφορά στην απόδοσή της στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο και ο προπονητής της το σχολίασε: «Συνήθως δεν συμβαίνει αυτό. Στα περισσότερα παιχνίδια η ομάδα παίρνει καλό βαθμό στην άμυνα. Η άμυνα εξαρτάται από την επιθετικότητα που έχεις. Είμαστε σε καλό επίπεδο. Δεν το παρουσιάσαμε στο πρώτο μέρος. Δεν άλλαξε τόσο πολύ η ποιότητα του παιχνιδιού μας. Ήταν ξεκάθαρο για όποιον είδε το παιχνίδι, ποια ήταν η διαφορά».

Ο τεχνικός της Ένωσης κλήθηκε για μια ακόμα φορά να απαντήσει αν επίκεινται νέες αλλαγές στο ρόστερ: «Δεν θέλω να αποφεύγω τις ερωτήσεις σας. Όπως καταλαβαίνετε, λέγονται και γράφονται πάρα πολλά. Ο Γιάνκοβιτς γράφτηκε ότι έχει φύγει και είναι ακόμα εδώ. Η ομάδα προχωρά όπως είναι. Μπαίνουμε στον Δεκέμβριο. Είναι ξεκάθαρο ποια προβλήματα έχει η ομάδα. Δεν είναι κακοί παίκτες αυτοί που έχουμε. Ίσως να μην ταιριάζουν. Δεν θέλουμε να τους στείλουμε στον γκρεμό. Ο Τσάλμερς προσπαθεί πάρα πολύ, κάνει έξτρα προπόνηση τις ημέρες που η ομάδα έχει ρεπό. Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη. Αντιλαμβάνομαι ότι κι εσείς θέλετε να κάνετε τη δουλειά σας με το ρεπορτάζ. Δεν έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε. Έχουμε πολύ κρίσιμα παιχνίδια μπροστά μας».

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου σχολίασε και την απομάκρυνση του Ηλία Ζούρου από τον πάγκο του Περιστερίου: «Εδώ θέλω να εκφράσω τον προβληματισμό μου, την πικρία μου και τη στεναχώρια μου για το γεγονός πως ένας προπονητής σαν τον Ζούρο έχασε τη δουλειά του. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι περιβάλλον ζούμε. Ποιοι είναι οι λόγοι που έγινε. Θεωρώ ότι ένας προπονητής κάνει το καλύτερο δυνατό. Όλοι οι προπονητές δουλεύουν, μπορεί να είναι καλοί ή κακοί. Δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει λόγος που γίνεται μια απόλυση. Είμαι πάρα πολύ προβληματισμένος για το σύνδεσμό μας, τον ΣΕΠΚ. Ήταν άκομψος ο τρόπος. Χάνουν τη δουλειά τους κάποιοι συνάδελφοί μας και δεν υπάρχει καμία αντίδραση. Με τον Ζούρο δεν έχω προσωπική επαφή, λέω απλά ένα “γεια”. Απλά ήθελα να εκφράσω τον προβληματισμό μου».