ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

7DAYS20 reg season 2021 725

Το έργο του Προμηθέα απέναντι στην Τρέντο, την καλύτερη ομάδα του Δ΄ Ομίλου του 7DAYS Eurocup, ήταν εξ αρχής δύσκολο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρατάχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική στη διοργάνωση με… 10άδα, με τους νεαρούς Μαντζούκα, Μπαζίνα και Τανούλη στις τάξεις της και χωρίς τους Ραντίσεβιτς, Χριστοδούλου, Τζέιμς, Γκάρετ, Βασιλείου και Κουρουπάκη για διάφορους λόγους ο καθένας. Με την προετοιμασία που έγινε για την εν λόγω αναμέτρηση να μην είναι η ενδεδειγμένη, εξαιτίας των πολλών κρουσμάτων Covid-19 στην ομάδα, ο Προμηθέας πάλεψε κόντρα στην Τρέντο και αν είχε περισσότερες λύσεις και δυνάμεις, τότε θα μπορούσε σίγουρα να φτάσει στο ροζ φ.α. που τελικά δεν ήρθε (τελικό σκορ 80-89).

Ο Προμηθέας θα φιλοξενήσει στο «Δημ. Τόφαλος» την ερχόμενη Τετάρτη 18/11 (19:30) την Frutti Extra Bursaspor, ενώ μετά το «παράθυρο» της Εθνικής τον περιμένει ένα «καυτό» και καθοριστικό τριήμερο, καθώς θα ταξιδέψει σε Γαλλία (10/12) και Σλοβενία (12/12) για ν’ αντιμετωπίσει Nanterre 92 και Cedevita/Olimpija. Θυμίζουμε πως ο αγώνας πρωταθλήματος με την ΑΕΚ αναβλήθηκε.

7DAYS20 reg season 2021 731

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Μίλερ, Μαντζούκα, Φαγιέ και Αγκμπελίς, με στόχο να πιέσει τον αντίπαλό του στην άμυνα. Η ομάδα ήταν εμφανώς επηρεασμένη από τα ζητήματα που είχε να αντιμετωπίσει τα τελευταία 24ωρα με τα κρούσματα Covid-19, όμως η συγκέντρωσή της στην άμυνα και η ομαδικότητα στην επίθεση την έφεραν μπροστά με 8-4 στο 5΄. Παρά ταύτα οι Ιταλοί έκαναν ένα 9-0 σερί και προσπέρασαν με 13-8 στο 7΄, με τους «Προμηθείς» να αντεπιτίθενται και η α΄ περίοδος να κλείνει σε απόλυτη ισορροπία (17-17).

7DAYS20 reg season 2021 726

Στο ίδιο στυλ κύλησε και το πρώτο 5λεπτο της β΄ περιόδου (24-26), με τον Μάκη Γιατρά να είναι υποχρεωμένος να κάνει ταυτόχρονα και διαχείριση υλικού, χρησιμοποιώντας και τους Αγραβάνη, Λούντζη και Γιαννόπουλο. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο (30-32 στο 17΄), ο Αγραβάνης με τετράποντο πέτυχε το 38-34 στο 19΄, οι Ιταλοί αντεπιτέθηκαν με την σειρά τους, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο 41-41 με τρίποντο του Μίλερ.

7DAYS20 reg season 2021 723

Η Τρέντο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ στο β΄ ημίχρονο και προηγήθηκε 47-41 στο 22΄ και με 52-41 στο 23΄ έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ του Μίλερ. Ο Προμηθέας, που πέτυχε το πρώτο του καλάθι στα μισά της γ΄ περιόδου προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πάντα ένα «κλικ» πιο μπροστά. Ο Φαγιέ μείωσε σε 52-46 στο 26΄, ο συγκινητικός Αγραβάνης είχε ήδη φτάσει τους 20 πόντους, με τους Ιταλούς, όμως, να καταφέρνουν να διατηρούν το προβάδισμα (51-57 στο 27΄, 51-60 στο 28΄ και 54-63 στο 29΄), κλείνοντας το 10λεπτο στο +10 (59-69).

7DAYS20 reg season 2021 720

Οι «Προμηθείς» προσπάθησαν να πιέσουν με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και παρά την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Μάκης Γιατράς, έφτασαν σε απόσταση αναπνοής από την Τρέντο (67-70 στο 33΄), με πολύ πιεστική άμυνα και παλικαρίσια καλάθια από τους Λούντζη και Μίλερ. Ο Μόργκαν έδωσε ανάσα στην Τρέντο (67-73), όμως η απάντηση από Μίλερ (70-73) και Μαντζούκα (72-73) ήταν άμεση. Η Τρέντο διατήρησε το προβάδισμα με 79-74 στο 36΄, ενώ ένα τρίποντο του Μόργκαν (76-82 στο 37΄) και ένα καλάθι του Μπράουν (78-84 στο 38΄) «πάγωσαν» τους γηπεδούχους, για να έρθει ένα ακόμη τρίποντο-μαχαιριά από τον Σάντερς (80-87). Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις από τον Προμηθέα, για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 89-80.