ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

BL20 05121

Με νίκη άνοιξε τις υποχρεώσεις του για την Stoiximan Basket League o Προμηθέας Πάτρας, έστω κι αν χρειάστηκε να φτάσουμε Νοέμβριο και την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος εξαιτίας των συνεχών αναβολών αγώνων λόγω του κορωνοϊού. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με σούπερ Αγραβάνη που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (24π., 10ριμπ.), τον Μάντζαρη να κάνει τα πάντα μέσα στο παρκέ (16 πόντοι με 5/5 σουτ, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα0 και με τον Ιαν Μίλερ να παίρνει το όπλο του στο κρίσιμο φινάλε, νίκησε με 83-80 τον ΠΑΟΚ και θα έχει τον χρόνο να συνεχίσει την ανασύνταξή του κατά το διάστημα της διακοπής λόγω «Παραθύρων». Θυμίζουμε ότι ο Προμηθέας θα αγωνιστεί και πάλι - πρώτα ο Θεός και ο κορωνοϊός! - στις 5 Δεκεμβρίου με αντίπαλο τον Αρη στο «Nick Galis Hall» για την Basket League, ενώ ακολουθούν δυο απανωτά ταξίδια σε Γαλλία και Σλοβενία για τους αγώνες με Ναντέρ (8/12) και Τσεντεβίτα Ολίμπια Λιουμπλιάνας (10/10, εξ αναβολής) για το 7DAYS Eurocup.

BL20 05128

Ο Προμηθέας, που έχει στη 12άδα του και τον Ντιάντε Γκάρετ που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, αλλά και τον Ανδρέα Χριστοδούλου και τον Ντελρόι Τζέιμς που δεν αγωνίστηκαν κόντρα στην Τρέντο, ξεκίνησε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ με τους Μάντζαρη, Μίλερ, Μαντζούκα, Αγραβάνη και Αγκμπελίζ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, βγάζοντας πάθος και ενέργεια μέσα στο παρκέ, προηγήθηκε με 8-1 λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου τριλέπτου, όμως ο ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος την τρομερή ευστοχία του από τα 6.75μ. αντέδρασε και προσπέρασε με 14-11 στο 6΄ και με 19-16 στο 8΄ (σε εκείνο το σημείο μπήκε στο παρκέ και ο Γκάρετ έπειτα από πολύμηνη απουσία). Το τελευταίο δίλεπτο πήγε πόντο-πόντο με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να κλείσει την α΄ περίοδο προηγούμενος με 26-23, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ηγείται στο σκοράρισμα με 12 πόντους.

BL20 05123

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στη β΄ περίοδο και όχι μόνο ροκάνισε την εις βάρος του διαφορά, αλλά με ηγέτη τον Τσαλμπούρη, προσπέρασε και με 32-28 και 34-30 στο 13΄, με τον Προμηθέα να δείχνει ελαφρώς βραχυκυκλωμένος. Ευτυχώς σε εκείνο το σημείο ήρθε η αγωνιστική άνοδος του Λούντζη, ο οποίος πέτυχε συνεχόμενους πόντους και ο Προμηθέας με ένα 7-0 σερί προσπέρασε με 37-34 στα 3.48΄ πριν τη λήξη του α΄ ημιχρόνου. Το σερί διευρύνθηκε κι άλλο με τον Μάντζαρη (41-34 στο 18΄), με τη β΄ περίοδο να ολοκληρώνεται με ωραίο καλάθι του Γκάρετ (43-36).

BL20 05127

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντη «βόμβα» του Αγραβάνη (46-36), με τον ΠΑΟΚ, όμως, να μειώνει σε 46-42 στο 23΄ και σε 48-45 στο 24΄. Οι «Προμηθείς» είχαν μεν ένα μικρό προβάδισμα στο επόμενο τρίλεπτο, όμως ο «Δικέφαλος» του Βορρά ισοφάρισε 51-51 στο 27΄ με τρίποντο του Γκρίφιν και το παιχνίδι ξανάρχισε. Ο Αγκμπελίς με τρίποντο «έγραψε» το 56-54 στο 28΄, για να έρθει αμέσως μετά νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75μ. από τον - εξαιρετικό - Μάντζαρη (59-54 στο 29΄). Το γ΄ 10λεπτο έληξε με τον Προμηθέα προπορευόμενο με 62-54 έπειτα από νέο τρίποντο του Μάντζαρη.

BL20 05122

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση στην τελευταία περίοδο, με τον Προμηθέα, όμως, να καταφέρνει να διατηρεί το προβάδισμα (64-57 στο 32΄ με τον Αγραβάνη που έφτασε τους 20 πόντους με 4 τρίποντα). Ο Λούντζης «έγραψε» το 66-59 στο 33΄, με τον ΠΑΟΚ, όμως, να μειώνει με βολές του Παπαντωνίου και του Λοβ σε 66-63 στο 34΄ και με καλάθι του Τσαλμπούρη σε 66-65, με τον «Δικέφαλο» του Βορρά να εκμεταλλεύεται και την αποβολή του Αγκμπελίς που είδε το τελευταίο 5λεπτο από τα αποδυτήρια (είχε προηγηθεί αντιαθλητικό φάουλ, χρεώθηκε και με «Τ»). Μάλιστα, η ομάδα του Κώστα Μέξα προηγήθηκε με 68-66 στο 36΄ (με επί μέρους σκορ 4-14!), με το τρίποντο, όμως, του Μίλερ στο 37΄ να δίνει βαθιά ανάσα στον Προμηθέα (72-68). Ο σούπερ Αγραβάνης πέτυχε το 74-70 στο 1.40΄ πριν το τέλος, με τον Μίλερ, με προσωπική ενέργεια, να γέρνει την πλάστιγγα προς την πλευρά του Προμηθέα (76-70 στο 1.11΄). Ακολούθησε καλάθι του Φαγιέ στα τελευταία 50΄΄ (78-70), με τα τρίποντα των Τέρνερ και Γκρίφιν (81-76 στα 23΄΄) να μην μπορούν να εμποδίσουν τον Προμηθέα από το να φτάσει στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 83-80 (το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με καλάθια του Λοβ).

BL20 05120

Αναλυτικά: ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – Π.Α.Ο.Κ.  83 80.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36 (ημιχ.), 62-54, 83-80.

BL20 05126

BL20 05151

BL20 05152

BL20 05115

BL20 05130

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Κώστας Μέξας, στην συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του παιχνιδιού ανέφερε τα εξής: «Καταρχήν να καλωσορίσουμε στο πρωτάθλημα τον Προμηθέα και να τους ευχηθούμε να βρει το ρυθμό της η ομάδα σε Eλλάδα και Ευρώπη. Όσον αφορά το παιχνίδι, παίζαμε με ομάδα πολύ έχει ταλέντο στην επίθεση, έχει έντονο ρυθμό στο παιχνίδι της, θέλαμε πρωταρχικά να μην δεχτούμε πολλούς πόντους στο τρανζίσιον και σε μεγάλο βαθμό το πετύχαμε, όχι όμως σε όλο το παιχνίδι. Είμαστε ικανοποιημένοι, θέλαμε να μην δώσουμε δεύτερες ευκαιρίες στα ψηλά παιδιά του Προμηθέα. Ελέγχαμε αρκετές φορές το παιχνίδι, ο αντίπαλος έπαιξε πολύ καλά τις εναλλαγές, έχει ψηλά κορμιά, διαβάσαμε αρκετές φορές καλά το ματς, κάποιες όχι τόσο καλά. Όμως, νομίζω όμως πως έκρινε το ματς τα μεγάλα σουτ του Miller που πήρε και τα έβαλε, τα μεγάλα σουτ που πήρε ο δικός μας παίκτης, δεν τα έβαλε και η ευθύνη είναι δική μου, δεν έχει να κάνει με τους παίκτες. Το παιχνίδι κρίθηκε στα λεπτομέρειες όποιος και να κέρδιζε, δεν υπήρχε δίκαιο η άδικο και πιστεύω πως ήταν ανταγωνιστικό παιχνίδι τηρουμένων των αναλογιών, με στιγμές ποιότητας και για τις δυο ομάδες».

BL20 05129

Ο τεχνικός του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς,από την πλευρά του τόνισε στη συνέντευξη τύπου: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες και των δυο ομάδων για την προσπάθεια τους. Από εκεί και πέρα, εκ μέρους του Προμηθέα, θέλω να δώσω συλλυπητήρια σε όσες οικογένειες έχασαν ένα δικό τους άνθρωπο από τον ιό και να εκφράσω τη συμπαράστασή μας σε όσους έχουν τους ανθρώπους τους σε εντατικές μονάδες. Φυσικά, να δώσουμε πολλά μπράβο σε γιατρούς, νοσηλευτές και σε όλο το ιατρικό προσωπικό για τον αγώνα που κάνουν, που είναι πολλά 24ωρα άυπνοι και με κίνδυνο την ζωή τους προσπαθούν να σώσουν ανθρώπους. Είμαστε δίπλα τους και τους σκεπτόμαστε. Εύχομαι όλο αυτό να τελειώσει, να το ξεπεράσουμε σύντομα και να χαρούμε πάλι όλοι το μπάσκετ που αγαπάμε».

Σε ερώτηση για ποιο λόγο δεν αναφέρθηκε στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, απάντησε: «Αν το έκανα θα κορόιδευα το εαυτό μου. Για ποιο αγωνιστικό να μιλήσω; Δεν μου αρέσει να κοροϊδεύω τον εαυτό μου και για αυτό δεν σχολίασα».