970x90 Promitheas vol03

ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

BL20 10121

Έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, η ομάδα του Προμηθέα Πάτρας έκανε «ποδαρικό» με νίκη στο 2021 καθώς επικράτησε στο Αγρίνιο με 88-82 του Μεσολογγίου BAXI για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και έτσι σημείωσε την 2η συνεχόμενη νίκη της πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας το πρώτο διπλό για τη φετινή σεζόν. Κορυφαίοι για την Πατρινή ομάδα ήταν οι Αγκμπελίς με 16 πόντους (8/10 δίποντα, 3 μπλοκ), Δ.Αγραβάνης 15 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζεράι Γκραντ με 14 πόντους (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Αθηναίου (με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ), ενώ ο Μίλερ σκόραρε 10 από τους 12 πόντους του στην τελευταία περίοδο. Θετικό πρόσημο είχε στο ντεμπούτο του ο Τζέριαν Γκραντ με 7 πόντους και 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι υστέρησαν σημαντικά στα τρίποντα (μόλις 3/16 έναντι 10/28 του Μεσολογγίου), αλλά είχαν περισσότερα ριμπάουντ (37 έναντι 36), καλύτερο ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα και περισσότερα μπλόκ (6 εναντι 1), ενώ έκαναν και λιγότερα λάθη (7 έναντι 9) από τους γηπεδούχους.

Ο μαραθώνιος συνεχίζεται για τον Προμηθέα, που την Τετάρτη 6/1 (17:00) θα φιλοξενηθεί στη Λάρισα από τη γηπεδούχο Λάρισα Bread Factory, ενώ το Σάββατο 9/1 (17:00) θα υποδεχθεί στο "Δημ. Τόφαλος" τον Ηρακλή.

BL20 10124

Το Μεσολόγγι BAXI ξεκίνησε πιο δυνατά, με καλή κυκλοφορία και ευστοχία και προηγήθηκε με 8-4, όμως, η Πατρινή ομάδα με τους Δ.Αγραβάνη-Αγκμπελίς έκανε σερί 5-0 και πήρε προβάδισμα με 9-8 στο 4΄. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με την Πατρινή ομάδα να παίζει αρκετά κάτω από το καλάθι, έχοντας σε καλή μέρα τον Τζεράι Γκραντ, παίρνοντας προβάδισμα με 4 (16-12) στο 8΄. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βελτιωθήκαν στην άμυνα και ανάγκασαν τον Προμηθέα να κάνει λάθη με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς καλάθι για 2 λεπτά και έτσι το Μεσολόγγι να ισοφαρίσει σε 16-16. Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Μάκη Γιατρά σημείωσε 4 πόντους και έτσι τέλος της Α΄ περιόδου ήταν μπροστά με 20-18 χάρη στο υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (8/10).

BL20 10136

Οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες τους Μπράουν-Γκότσερ μπήκαν πιο δυνατά στο β΄ δεκάλεπτο, έκαναν γρήγορο 4-0 όμως το τάιμ-άουτ του Γιατρά άλλαξε τα δεδομένα. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» γρήγορα, με καλή άμυνα και τους Τζεράι Γκραντ-Λούντζη έκαναν σερί 7-0 και πήραν κεφάλι με 27-22 στο 14΄. Το Μεσολόγγι με πρωταγωνιστή τους Μπράουν –Γκριν έκανε την αντεπίθεση του και «τρυπώντας» την άμυνα της Πατρινής ομάδας, ισοφάρισε σε 31-31 στο 17΄ κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Η μάχη συνεχίστηκε, ο Προμηθέας είχε άσχημο ποσοστό στα τρίποντο όμως με τον Τζεράι Γκραντ πήγε πάλι στο +4 (35-31) και με την βοήθεια του Αγκμπελίς, οδήγησαν την ομάδα στο + 3 (39-36) στο τέλος του ημιχρόνου. Αναμφίβολα πρωταγωνιστής σε αυτό το 1ο ημίχρονο ήταν ο εξαιρετικός Τζεράι Γκαρντ, που το ολοκλήρωσε με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον αδερφό του Τζεράι Γκραντ να έχει προσθέσει 4 ασίστ και τον Δ. Αγραβάνη να έχει 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

BL20 10125

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο «ζεστά» στο παρκέ, με τον Αθηναίου-Δ. Αγραβάνη να δίνουν λύσεις στην επίθεση, αύξησε το προβάδισμα στο +8 (47-39 ) στο 22΄ που ήταν το μεγαλύτερο για τον Προμηθέα. Με το πρώτο τρίποντο της Πατρινής ομάδας στο 23΄ που πέτυχε ο Γιαννόπουλος , η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +11 (50-39) βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Παρά τις συνεχείς αλλαγές του Καλαμπάκου, το Μεσολόγγι δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση αφού η άμυνα του Προμηθέα ήταν πολύ καλή και έτσι κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (54-42 στο 24΄). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 μείωσαν σε 54-47 όμως η Πατρινή ομάδα δεν είχε πρόβλημα, και με βοήθειες από τον Τζερίαν Γκραν, έκανε το 60-49 στο 27΄. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν 1,5 λεπτό με λάθος επιλογές και άστοχα σουτ του Προμηθέα και μείωσαν σε 60-53 στο 29΄ αλλά μέχρι εκεί καθώς ο Λούντζης με 2 βολές, έκανε το 62-53 που ήταν και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου.

BL20 10126

Στην 4η και τελευταία περίοδο, ο Γκότσερ με τρίποντο έκανε το 66-58 όμως ο Προμηθέας με τον Μίλερ να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, έκανε το 70-60 στο 33΄. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν με 70-63 όμως η Πατρινή ομάδα με τον Αγκμπελίς να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το +13 (76-63) στο 35΄’ κρατώντας απόσταση ασφαλείας για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Μεσολογγίου «πυροβολούσαν» από τη περιφέρεια αλλά με εξαίρεση τον Γκότσερ, οι υπόλοιποι δεν ήταν εύστοχοι με αποτέλεσμα η Πατρινή ομάδα να μην έχει πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα (80-66). Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι με μακρινά σουτ έκανε την τελευταία τους αντεπίθεση και τρέχοντας επί μέρους σκορ 11-4 μείωσαν σε 84-77 στο 1,40 πριν το τέλος. Ο Μάκης Γιατράς πήρε τάιμ άουτ, έδωσε οδηγίες, οι παίκτες έδειξαν ψυχραιμία και με τον Μίλερ να βάζει καλάθι, ο Προμηθέας κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και να φτάσει στη νίκη με 88-82.

BL20 10137

Αναλυτικά: MΕΣΟΛΟΓΓΙ BAXI– ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ  82 – 88.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39 (ημιχ.), 53-62, 82-88.

BL20 10128a

BL20 10142

BL20 10141

BL20 10129

BL20 10115

BL20 10134

Ο τεχνικός του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς, από την πλευρά του τόνισε στη συνέντευξη στην τηλεόραση της ΕΡΤ μετά το παιχνίδι:

BL20 10130

«Ήταν ένα εκτός έδρας παιχνίδι και για τις δυο ομάδες. Εμείς είχαμε κάποια προβλήματα της τελευταίας στιγμής, όπως π.χ. με τον Γιάννη Αγραβάνη που δεν έπαιξε, ενώ το Μεσολόγγι παρατάχθηκε πλήρες. Κρατάμε τη νίκη. Αυτή τη στιγμή δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το μπάσκετ που παίζουμε. Θέλουμε πολλή περισσότερη δουλειά. Σήμερα, βέβαια, διαβάσαμε και τιμωρήσαμε τα mismatch, αλλά, νομίζω πως δεν είμαστε ακόμα η ομάδα που ονειρευόμαστε. Πιστεύω πως με τον καιρό θα γίνουμε. Δεν είναι αυτή η ομάδα μας. Έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης. Θα κάνουμε άλλη μια προσθήκη, αλλά δε θα μιλήσω εγώ για αυτό είναι θέμα της διοίκησης. Τώρα έχουμε άλλη μια δύσκολη εβδομάδα, με ματς στη Λάρισα την Τετάρτη και μετά τον Ηρακλή, όμως πιστεύω στη συνέχεια θα μπούμε σε μια κανονικότητα. Θα έχουμε χρόνο να κάνουμε προετοιμασία, γιατί σας ξαναλέω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος, μπορεί να υπάρχουν χίλιες δικαιολογίες, αλλά αυτό δεν αλλάζει.