970x90 Promitheas vol03

ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

εικόνα Viber 2021 02 12 22 10 22

«Ατσάλινος» ο Προμηθέας,  με ψυχή και πάθος νίκησε τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Μετά από πραγματικά πολύ μεγάλο ντέρμπι η ομάδα του Προμηθέα έδειξε πάθος και ψυχραιμία και νίκησε εκτός έδρας με 69-76 τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό κυπέλλου με αποτέλεσα να πάρει τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό όπου θα διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο της χρονιάς μετά το Super Cup.

Κορυφαίος για την πατρινή ομάδα ο Τζέριαν Γκραντ  που σημείωσε 24  πόντους, είχε 4 ριμπάουντ και  3 κλεψίματα   όμως σημαντική συνεισφορά στο έξτρα 5λεπτο είχε και ο Δ. Αγραβάνης με  9 πόντους.
Με αυτούς πρωταγωνιστές  ήρθε η πολυπόθητη πρόκριση για τον τελικό ο οποίος πάντως κανείς δεν ξέρει πότε θα διεξαχθεί αφού εκκρεμεί ο προημιτελικός ΠΑΟ-Περιστέρι και ο ημιτελικός όπου ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το Λαύριο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας που ξεκίνησε με τους Έβανς, Τζέριαν Γκραντ, Χριστοδούλου, Δ. Αγραβάνη και Τζεράι Γκραντ, προσπάθησε να μπει δυνατά, ωστόσο το παιχνίδι πήγε χαμηλά στα πρώτα λεπτά, καθώς υπήρχε άγχος και οι άμυνες είχαν κυρίαρχο ρόλο.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 4-3 στο 3΄, όμως το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (6-6 στο 4΄ και 8-8  στο 5΄), με τον ΠΑΟΚ να βάζει δύσκολα στον Προμηθέα.

Οι παίκτες του κόουτς Γιατρά, ήταν άστοχοι  από την περιφέρεια, όμως στα τελευταία λεπτά με  πιεστική άμυνα, κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 6-0 και να προηγηθούν με 16-10 στο 8΄.

Παράλληλα, ο Προμηθέας παίζοντας κάτω από το καλάθι μπόρεσε να διευρύνει την διαφορά και να βρεθεί μπροστά με 18 -11 στο τέλος του α΄ 10λέπτου.

Χαρακτηριστικό πως ο δικέφαλος του Βορρά έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία 3,5 λεπτά.

3092782

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ ήταν αναμενόμενη στη δεύτερη περίοδο, με τον «Δικέφαλο» του Βορρά να μειώνει στο καλάθι (16-18 στο 12΄ και 18-20 στο 13΄ με κάρφωμα του Κονατέ). Η «απάντηση» του Προμηθέα ήρθε με καλάθι του Αγκμπελίζ (18-22), με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου να έχει τεχνικές ποινές σε Αθηναίου και Γκρίφιν και τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο καλάθι με τον Λοβ (22-23 στο 15΄). Το τρίποντο του Γιαννόπουλου «έγραψε» το 22-26 στο 16΄ (ήταν το πρώτο σε 10 προσπάθειες από τα 6.75μ. για τον Προμηθέα!), το κάρφωμα του Αγκμπελίζ το 22-28, με το νέο τρίποντο του Φορντ να διαμορφώνει το +9 για τους «Προμηθείς» (22-31) στο 17΄. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με νέα τεχνική ποινή (24-31), ο Έβανς «απάντησε» (24-33), με το νέο τρίποντο του Γκρίφιν να μειώνει εκ νέου για τον ΠΑΟΚ σε 27-33 στο 18΄. Ο Τζέριαν Γκραντ κέρδισε το 3ο φάουλ του Γκρίφιν και έκανε και το 27-35, με τον Λοβ να μειώνει στην εκπνοή του α΄ ημιχρόνου σε 29-35.

3092823

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δυο ομάδες μπήκαν αγχωμένα, έχασαν αρκετά σουτ, με τον Προμηθέα να φτάνει στο +9 (38-29), χάρη σε τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ, με τον ΠΑΟΚ να έχει εγκλωβιστεί στην καλή άμυνα των φιλοξενούμενων και να σημειώνει καλάθι μετά από περίπου 3,5 λεπτά.

Ήταν, όμως, η σειρά του Προμηθέα, να μείνει χωρίς πόντο για περίπου 3 λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν στους 5 (38-33) στο 25΄ και να δείχνουν πως δεν θα τα παρατήσουν εύκολα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε εύκολα λάθη στη επίθεση, αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με τον Λοβ να κάνει τη ζημιά, μείωσε στο τρίποντο (36-39) στο 27΄, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Προμηθέα με τον Τζέριαν Γκραντ που σημείωσε 5 σερί πόντους και έδωσε «αέρα» με +8 (44-36) στη ομάδα του.

Με δύσκολο καλάθι  του Δ. Αγραβάνη, η πατρινή ομάδα πήγε τη διαφορά στο +10 για πρώτη φορά στο 1.23 πριν το τέλος με τους γηπεδούχους όμως να ροκανίζουν την διαφορά και να μειώνουν στους 6 (40-46) στο τέλος του 10λεπτου.

3092831

Στο  τέταρτο και  τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αντεπίθεση  του και με σερί 9-0, κατάφερε να μειώσει στον πόντο (45-46) στο 31΄δείχνοντας πως είναι αποφασισμένος.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γκρίφιν που πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Λοβ, ισοφάρισαν σε 48-48  και προηγήθηκαν με 50-48 στα 7.35 πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Προμηθέα εκτός από μυαλό, έδειξαν πάθος, βελτιώθηκαν στην άμυνα και με τρίποντο του Φορντ προηγήθηκαν με +4 (54-50) στο 34΄.

Η πατρινή ομάδα έκανε λάθη στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ  μείωσε σε  53-58 και  ισοφάρισε σε 58-58 στα 2.20 πριν το φινάλε  χάρη σε κάρφωμα του Γκρίφιν.

Με καλάθι του Τζέριαν Γκραντ έγινε το 60-58  για τον Προμηθέα, στη συνέχεια άστοχο τρίποντο από  τον  Φορντ,  ο Γκρίφιν με σουτ ισοφάρισε σε 60-60  για τον ΠΑΟΚ στα 20΄΄ πριν το φινάλε  με τον Τζέριαν Γκραντ να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι πήγε στη παράταση.

3092835

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν με 64-60  όμως η πατρινή ομάδα βρήκε τη δύναμη και «απάντησε» με σερί 7-0 για το 67-65.

Η ανατροπή ήρθε κυρίως χάρη στον Δ. Αγραβάνη που πέτυχε δύο δύσκολα τρίποντα και  έδωσε «αέρα» 6 πόντων (70-64) στα  1,45 πριν το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος σε συνεχόμενα τρίποντα, οι Αχαιοί πήραν σημαντικά ριμπάουντ και ανανέωσαν τις επιθέσεις τους και σε συνδυασμό με την ψυχραιμία στις βολές,  έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 76-69 πανηγυρίζοντας την πρόκριση για 2η σερί φορά σε τελικό Κυπέλλου.

3092808

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι που ο Προμηθέας θα παίξει σε έναν τελικό Κυπέλλου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Είμαστε περήφανοι γι΄ αυτήν την ομάδα, για το πάθος και για την συγκέντρωση που δείξαμε στα δύσκολα όταν
ο αντίπαλος μας απείλησε», δήλωσε ο Μάκης Γιατράς, αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης. «Κερδίσαμε μια πολύ καλή ομάδα και μάλιστα μέσα στην έδρα της, μετά από δύο συνεχόμενες μετακινήσεις από το ένα άκρο της Ελλάδας στο άλλο και, πλέον, είμαστε στον τελικό. Στόχος μας είναι να προετοιμαστούμε κατάλληλα για αυτό το παιχνίδι όποτε κι αν διεξαχθεί και να διεκδικήσουμε το Κύπελλο».
Κλείνοντας ο προπονητής του Προμηθέα ανέφερε: «Είναι σημαντικό που για δεύτερη διαδοχική χρονιά ο Προμηθέας θα διεκδικήσει το Κύπελλο. Είμαι ευτυχισμένος, χαρούμενος γιατί όταν φτάνεις στο σημείο να βιώνεις αυτά που ονειρεύεσαι αυτό λέγεται ευλογία. Είμαι περήφανος για όλους τους ανθρώπους του Προμηθέα οι οποίοι είναι με την ομάδα από το γ τοπικό. Δεν ξέρω πότε θα παίξουμε, ελπίζω να τα καταφέρουμε»