970x90 Promitheas vol03

ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

εικόνα Viber 2021 03 27 18 48 00

Αν και αγωνίστηκε μετά από 21 μέρες και είχε σκαμπανεβάσματα στο ρυθμό της, η ομάδα του Προμηθέα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και νίκησε εντός έδρας με 82-72  τον Ιωνικό  για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Βasket League. Κορυφαίοι για τους πατρινούς ο Δ. Αγραβάνης με 22 πόντους  και 5 ριμπάουντ και μαζί του ο Τζέριαν Γκραντ με 17 πόντους και 6 ασίστ. Σημαντική  βοήθεια στην τελευταία περίοδο έδωσε και ο Χάρης Γιαννόπουλος που ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους αλλά και ο Αγκμπελίζ με 10 πόντους  και 6 ριμπάουντ. Επόμενη αναμέτρηση για τους Αχαιούς, το απόγευμα  της Τετάρτης κόντρα στον Άρη σε εξ αναβολής αναμέτρηση.

PROM4722

O Προμηθέας ξεκίνησέ στο αρχικό του σχήμα με τα αδέλφια Γκραντ, και τους Λούντζη, Αθηναίου, Δ. Αγραβάνη , με τις  δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Η πατρινή ομάδα με σερί 6-0 έκανε το 10-5 με μπροστάρηδες τους αδερφούς  Γκραντ στο 3΄ και από εκείνο το σημείο με όπλο και την καλή άμυνα έχτισε μικρή διαφορά (15-10 στο 6΄ και 20-14 στο 7΄). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Δ.Αγραβάνη, όχι μόνο κράτησαν την διαφορά, αλλά την αύξησαν στο +7 με το σκορ στο πρώτο 10λεπτο να είναι 27-20. Αξιοσημείωτο πως ο Δημήτρης Αγραβάνης έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας σημειώσει  14 πόντους.

PROM4783

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός Hellenic Coin μπήκε πιο δυνατά, μείωσε σε 27-24 στο 12΄ και με καλή άμυνα δημιούργησε προβλήματα στην πατρινή ομάδα που δυσκολευόταν να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Οι λύσεις ήρθαν από τους ψηλούς, οι Αγκμπελίζ και Τζεράι Γκραντ έκαναν το 31-28 και μετά από λίγο ο Προμηθέας ανέβασε στροφές και κυριάρχησε στο κομμάτι των ριμπάουντ. Με τρίποντο του Αθηναίου έγινε το 34-28 στο 15΄ και με τον Δ. Αγραβάνη να ξαναμπαίνει στην εξίσωση του σκοραρίσματος, διαμορφώθηκε το 36-29 στο 17΄. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «τρυπήσουν» την άμυνα του Προμηθέα, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, αφού και ο Ιωνικός είχε πρόβλημα στη άμυνα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιατρά να κρατήσει την διάφορά και να κλείσει το ημίχρονο με +5 (42-37).

PROM4820

Στο β΄ ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, η πατρινή ομάδα με καλή άμυνα πάνω σε Μαυροκεφαλίδη και Χουγκάζ, δεν άφηνε περιθώρια στον Ιωνικό Hellenic Coin να πλησιάσει. Από την άλλη πλευρά ο Αγκμπελίζ, που εκτός από την άμυνα βοήθησε σημαντικά και στην επίθεση και ο Γ. Αγραβάνης πήραν την σκυτάλη  και η διαφορά πήγε στο +9 (52-43) στο 25΄. Όσο και αν ανακάτεψε την τράπουλα ο Αγγέλου δεν μπόρεσε να βρει το αντίδοτο στην καλή άμυνα του Προμηθέα ο οποίος ήταν κυρίαρχος κάτω από τη ρακέτα και κρατούσε το προβάδισμα (56-49). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 56-52 στο 28΄ όμως με 2 τρίποντες «βόμβες» από τον Χάρη Γιαννόπουλο, διαμορφώθηκε πάλι το +8 (62-54) για τον Προμηθέα ο οποίος στο τέλος του 10λεπτου ήταν στο +6 (62-56).

PROM4738

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η μάχη συνεχίστηκε, ο Προμηθέας με καλή άμυνα κράτησε περίπου 2 λεπτά χωρίς καλάθι τον Ιωνικό Hellenic Coin και σε αυτό το διάστημα έφτασε για πρώτη φορά τη διάφορά στο +10 (66-56 στο 32΄) ενώ με 2 συνεχόμενα τρίποντα (από Τζεράι Γκραντ και Γιαννόπουλο) έγινε το 74-59 στο 33΄ που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση. Ο Ιωνικός Hellenic Coin τα είχε χαμένα, πολλά λάθη, άστοχα σουτ και έτσι η ομάδα του Γιατρά δεν είχε κανένα πρόβλημα να κρατήσει την διάφορά (76-60 στο 35΄) με τον πατρινό τεχνικό να ρίχνει στο ματς και τον Φορντ. Ο Ιωνικός Hellenic Coin έκανε την τελευταία του αντεπίθεση, με σερί 10-0 χάρη στον Τολιόπουλο, μείωσε σε 76-70 στο 37΄ και μπήκε πάλι στο ματς. Οι Προμηθείς όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους, με 2 βολές του Φορντ έγινε το 78-70 και παράλληλα κατάφεραν να περιορίσουν τον Τολιόπουλο. Δυο άστοχα τρίποντα από τους φιλοξενουμένους στο τελευταίο λεπτό δεν μείωσαν την διάφορά με τον Προμηθέα να είναι εύστοχος στις βολές, να κρατά την διάφορά ασφαλείας(82-70) και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 82-72.

3129243

Ο τεχνικός του Προμηθέα, στη συνέντευξη τύπου δήλωσε: «Όσον αφορά το παιχνίδι δεν χρειάζεται να πω πολλά πράγματα, παίξαμε μετά από πολύ καιρό, έχουμε παίξει μέσα σε 50 μέρες ένα παιχνίδι. Κάποιοι μπορεί να το καταλαβαίνουν και κάποιοι όχι, αλλά δεν πρέπει να γκρινιάζουμε γιατί εμείς κάνουμε αυτό που μας αρέσει. Υπάρχουν άνθρωποι που συνεχίζουν να ταλαιπωρούνται από την πανδημία και ελπίζω να τελειώσει σύντομα. Εμείς είμαστε ευχαριστημένοι που είμαστε υγιείς, εκτός από τη τελευταία φάση με τον Αγραβάνη, αλλά δεν φαίνεται να είναι κάτι και αυτό είναι το σημαντικό. Αυτός ήταν ο φόβος μας, ήμασταν 8 μέρες χωρίς προπόνηση, μπήκαμε σιγά-σιγά και είναι η τέταρτη φορά που κάνουμε φέτος προετοιμασία. Υπήρχαν σημεία που παίξαμε καλά και κάποια που δεν παίξαμε καλά, πάμε για το παιχνίδι της Τετάρτης με πρώτο στόχο να μείνουμε υγιείς». Σε ερώτηση για το γεγονός πως ο Ιωνικός πλησίασε πολλές φορές στο σκορ, αλλά ο Προμηθέας αντιδρούσε ο Μάκης Γιατράς απάντησε: «Όταν βάζουμε τα σουτ είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, μπήκε ο Γιαννόπουλος έβαλε τα σουτ, είχε 4 στα 6 και άνοιξε το σκορ. Ο Ιωνικός δεν είχε να χάσει τίποτα, είχε κάλους παίκτες, όπως ο Λουκάς (σ. Μαυροκεφαλίδης) που είναι τεράστιος παίκτης, ο Τολιόπουλος, ο Χουγκάζ, αλλά έχει και ξένους παίκτες που είναι καλοί. Έπαιξε χωρίς άγχος και μπορούσε να κάνει ζημιά, ειδικά στην κατάσταση που είμαστε εμείς λόγω κορονοϊού. Όσον αφορά αν αντιδράσαμε η όχι, το πρωτεύον είναι πως η ομάδα είναι υγιής».