970x90 Promitheas vol03

ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

εικόνα Viber 2021 04 11 21 49 21

Δίχως να ζοριστεί ιδιαίτερα, ο Προμηθέας επιβλήθηκε εντός έδρας του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ (84-68) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και υπέγραψε τον υποβιβασμό των φιλοξενουμένων σε συνδυασμό με τη νίκη της Λάρισας επί του Ηρακλή, ενώ η Πατρινή ομάδα πέτυχε το 9 στα 9 στην έδρα της αλλά και την 5η συνεχόμενη νίκη της. Κορυφαίοι για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν για μία ακόμα φορά τα αδέλφια Γκραντ, με τον Τζέριαν να πετυχαίνει 18 πόντους μαζί με 11 ριμπάουντ και τον Τζεράι 15,  ενώ βοήθησαν αρκετά και οι Δημήτρης Αγραβάνης και Γιάννης Αθηναίου. Επόμενη κρίσιμη μάχη για τους «Προμηθείς»  την Τετάρτη (20.00) με την ΑΕΚ σε εξ αναβολής παιχνίδι που θα γίνει στο «Δ. Τόφαλος» και πολύ πιθανόν να κρίνει την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

PROM5071

Στο αγωνιστικό μέρος, τα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (5-3, 7-9) στο σκορ καθώς ο Προμηθέας τα είχε βρει λίγο σκούρα απέναντι στη ζώνη άμυνας του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ και παράλληλα είχε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Η Πατρινή ομάδα με 1 στα 9 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο είχε σημειώσει μόλις 6 πόντους  και αυτός ήταν ο λόγος που είχε μείνει πίσω στο σκορ (9-12) αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με μπροστάρηδες τους συνήθεις ύποπτους, τα αδέρφια Γκραντ και έτσι πήραν προβάδισμα με 13-12 στο 7΄ και 18-15 στο 9΄ για να τρέξει σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο και να φτάσει με + 7 (22-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

PROM5088

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καταιγισμό τριπόντων, δύο από τον Προμηθέα και ένα από το Μεσολόγγι με την διάφορά να μένει στο +7 (28-20 στο 13΄). Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μείωσαν σε 28-23 στο 14΄αλλά μέχρι εκεί, αφού η Πατρινή ομάδα έχοντας βελτιώσει κατά πολύ τα ποσοστά ευστοχίας, πήρε προβάδισμα με + 10 (33-23 στο 15΄). Πολύ καλή δουλειά και από τον Τζεράι Γκραντ που ήταν ασταμάτητος κάτω από τη ρακέτα και μαζί με την ευστοχία του Αθηναίου οι παίκτες του Προμηθέα, κατάφεραν να βρουν αντίδοτο στην άμυνα ζώνης του Μεσολογγίου και έτσι προηγήθηκαν με 40-31 στο 18΄. Οι παίκτες του Καλαμπάκου έκαναν αρκετά λάθη, μπορούσαν να σκοράρουν μόνο κάτω από τη ρακέτα με κύρια αιχμή τον Λόρενς και έτσι οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα τη διαφορά ασφαλείας με 9 πόντους (44-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

PROM5163

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ μπήκε πιο δυνατά, με καλή άμυνα «κλείδωσε» τον Προμηθέα που έκανε σχεδόν 3 λεπτά να σκοράρει και με 7 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 44-42 στο 23΄. Με τρίποντο του Γκότσερ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο πόντο (46-45 και 48-47 στο 24΄). Η Πατρινή ομάδα αντέδρασε, με δύο διαδοχικά κλεψίματα και σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να τρέξει σερί 8-0 και να κάνει το 56-47 στο 26΄. H ομάδα του Γιατρά με τον Τζεράι Γκραντ να έχει βρει ρυθμό επιθετικά, ανέβασε τη διαφορά πάλι στο + 10 (60-50 στο 27΄) με το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ να μην μπορεί να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φορτωθεί με φάουλ με αποτέλεσμα ο Καλαμπάκος να μην έχει πολλές λύσεις και να μην μπορεί να ανακόψει τους Γκραντ-Αγκμπελίζ κάτω από τη ρακέτα και έτσι ο Προμηθέας πήγε στο τέλος του δεκαλέπτου με + 10 (66-56).

PROM5166

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν καλά, κόντρα στην καλή άμυνα του Προμηθέα είχαν πολλά χαμένα σουτ και έκαναν 2,5 λεπτά να σκοράρουν χωρίς όμως να αλλάξει η διαφορά (68-58 στο 33΄). Οι γηπεδούχοι με τον Τζέριαν Γκραντ να είναι σε πολύ καλή μέρα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και με τη συμπαράσταση του Γιαννόπουλου, κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (73-61) στο 35΄ και ο Προμηθέας ήταν κοντά στη νίκη. Οι παίκτες του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ δεν είχαν καθαρό μυαλό, έκαναν εύκολα λάθη, δεν είχαν βοήθειες στη επίθεση με εξαίρεση τον Λάϊονς με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κρατήσουν την διαφορά (73-63 στο 37΄) χωρίς προβλήματα. Η τελευταία αντεπίθεση δεν ήρθε ποτέ από τους Μεσολογγίτες, ο Τζεράι Γκραντ ήταν βράχος κάτω από το καλάθι και ο Προμηθέας κράτησε εύκολα τη διαφορά (80-68) μέχρι το φινάλε φτάνοντας στην 5η συνεχόμενη νίκη με το τελικό 84-68.

PROM5043

«Για εμάς σήμερα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, περισσότερο η δυσκολία είχε να κάνει με το μυαλό, ξέραμε ότι το Μεσολόγγι έπαιζε την κατηγορία και έπρεπε να είμαστε σοβαροί και να τα δώσουμε όλα για το παιχνίδι. Δεν κάναμε καλό παιχνίδι, δικαιολογίες μπορεί να υπάρχουν πολλές, είχαμε προβλήματα στη ζώνη, παρόλα αυτά κερδίσαμε δίκαια και άνετα στο τέλος. Καλή συνέχεια στο Μεσολόγγι, μπορεί να μην κατάφερε να μείνει στη κατηγορία αλλά είναι οργανωμένη ομάδα και έχει όλα τα εφόδια να ξαναγυρίσει άμεσα».