970x90 Promitheas vol03

ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

εικόνα Viber 2021 04 14 22 02 38

Ένας μαγικός, ένας καταπληκτικός Προμηθέας, καθοδηγούμενος από τον φανταστικό Τζέριαν Γκραντ που πέτυχε 11 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα και φυσικά το νικητήριο σουτ της αναμέτρησης, έφτασε στην τεράστια νίκη επί της ΑΕΚ με 80-78, ένα αποτέλεσμα που του δίνει την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League και του αφήνει και μαθηματικές ελπίδες για την δεύτερη. Παρά την σθεναρή αντίσταση του «Δικεφάλου», ο Τζέριαν Γκραντ με ασύλληπτες προσωπικές ενέργειες ήταν το πρόσωπο του αγώνα, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει το αντίδοτο πάνω στον Αμερικάνο (τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 6 ασίστ). Με αυτή την επικράτηση οι «Προμηθείς» έφτασαν τις 15 νίκες, διατήρησαν το αήττητο στην έδρα τους (10 στα 10!) και πλέον, θα δουλέψουν για τα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (24/4, 17:00) και τον Ηρακλή τη Μεγάλη Τετάρτη στο «Ιβαvώφειο» πριν το ραντεβού στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου.

Promitheas AEK 1
Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Λούντζη, Τζέριαν Γκραντ, Γιαννόπουλο, Δ. Αγραβάνη και Αγκμπελίζ, με τον Τζέριαν Γκραντ να δίνει το προβάδισμα στον Προμηθέα με 5-2 λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου δίλεπτου. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 9-6 στο 5΄, επιχειρώντας να βάλει τη μπάλα μέσα στη ρακέτα, ενώ στην συνέχεια ο Προμηθέας ισοφαρίστηκε σε 9-9 με καλάθι του Μωραΐτη. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο (12-13 στο 7΄), με την τρίποντη «βόμβα» από τα 9 μέτρα από τον Γιαννόπουλο να γράφει το 15-13 στο 8΄ και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει τελικά με ένα σερί της ΑΕΚ με σκορ 15-18, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πιο συγκεντρωμένοι μέσα στο παρκέ.

Promitheas AEK 2

Με πολλές αλλαγές ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας, με Αθηναίου, Γ. Αγραβάνη, Φορντ και τα αδέρφια Γκραντ στην πεντάδα του, παραμένοντας, ωστόσο, άστοχος και με την ΑΕΚ από την άλλη πλευρά να χτυπάει και μέσα από το «ζωγραφιστό» (15-20 στο 11΄) και από την περιφέρεια (15-23 με τρίποντο του Ματσιούλις στο 12΄). Ο Γ. Αγραβάνης μείωσε (17-23), ο Ματσιούλις «απάντησε» (17-25), οι Δ. Αγραβάνης και Τζεράι Γκραντ θα «ροκανίσουν» κι άλλο τη διαφορά (21-25), ο Μέικον με ωραία ενέργεια θα διατηρήσει το +6 της ΑΕΚ (21-27), με τον Λούντζη να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο (24-27), αλλά και με τον Μάκη Γιατρά να δέχεται αμέσως μετά τεχνική ποινή και με καλάθι του Ζήση το σκορ να γίνεται 24-30 στο 16΄. Ο Γ. Αγραβάνης πέτυχε σπουδαίο τρίποντο (27-30), όμως ο Κατσίβελης «απάντησε» (27-33), με τον Δ. Αγραβάνη να μειώνει σε 29-33 και τον Τζέριαν Γκραντ σε 31-33 και έτσι το πρώτο ημίχρονο  έκλεισε με ένα μικρό προβάδισμα της ΑΕΚ (33-35).

Promitheas AEK 5

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τη γ΄ περίοδο με κάρφωμα του Χρυσικόπουλου, με ένα καλάθι του Λάνγκφορντ και 2/2 βολές του Μορέιρα (33-40 στο 21΄), με τους Αχαιούς να πιάνονται στον ύπνο! Ο Αγκμπελίζ πέτυχε γκολ-φάουλ (36-41), ο Λάνγκφορντ «έγραψε» το 36-43, ο Γιαννόπουλος με «κρύο αίμα» από τα 6.75μ. πέτυχε το 39-43, ο Ματσιούλις σκόραρε (39-45), ο Λούντζης με 1/2 βολές μείωσε σε 40-45, ο Γιαννόπουλος εκτέλεσε μια βολή τεχνικής ποινής στον πάγκο της ΑΕΚ και ο Δ. Αγραβάνης τρεις βολές σε φάουλ στο τρίποντο, μειώνοντας έτσι σε 44-45  6.41΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Μόουζες «απάντησε» με κάρφωμα (44-47), με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε θρίλερ και τον Τζεράι Γκραντ να ισοφαρίζει αρχικά σε 50-50 στο 16΄ και τον Προμηθέα να προσπερνάει στην συνέχεια με 53-50 στο 17΄. Ο Μέικον μείωσε σε 53-52, ο Χρυσικόπουλος ισοφάρισε 53-53 και το θρίλερ συνεχίστηκε ως το τέλος της περιόδου με ένα μικρό προβάδισμα της ΑΕΚ μετά από καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ (56-58).

Promitheas AEK 8

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με κάρφωμα του Μόουζες και με καλάθι και φάουλ του Τζεράι Γκραντ (59-60), ο Χρυσικόπουλος πέτυχε το 59-62, ο Μόουζες «έγραψε» το 59-64, ο Τζεράι Γκραντ «απάντησε», η ΑΕΚ, όμως, διατηρούσε το προβάδισμα(61-66). Ο Τζέριαν Γκραντ με 2/2 βολές μείωσε σε 63-66, ο Μορέιρα «έγραψε» το 63-68 στο 34΄, ο Λάνγκφορντ έκανε το 63-70, ο Λούντζης «απάντησε» με καλάθι και φάουλ (66-70 στο 36΄), ο Ματσιούλις έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (66-72 στο 37΄), με τον Τζέριαν Γκραντ να «απαντάει» με δυο μεγάλα καλάθια (68-72 και 70-72 στο 38΄). Ο Κατσίβελης πέτυχε το 70-74, ο Τζέριαν Γκραντ, όμως, από την άλλη πλευρά ήταν ασταμάτητος (72-74) και ήταν αυτός που έσπρωξε τον Προμηθέα στη μεγάλη νίκη με 11 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο. Αφενός ο Αμερικάνος μοίρασε μια όμορφη ασίστ στον Δ. Αγραβάνη στο 39΄, ο οποίος με μακρινό τρίποντο «έγραψε» το 78-75 και αφετέρου σκόραρε το καλάθι της νίκης με ασύλληπτο τζαμπ σουτ στην εκπνοή μπροστά στον μοιραίο Λάνκφορντ (80-78). Είχε προηγηθεί απίστευτο τρίποντο του Ματσιούλις, με το οποίο η ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει σε 78-78, όμως ο Προμηθέας δεν το έχανε με τίποτα αυτό το παιχνίδι και έτσι κλείδωσε  την τρίτη θέση της Stoiximan Basket League επικρατώντας για τρίτη φορά φέτος επί της Α.Ε.Κ.(2-0 στο πρωτάθλημα και νίκη στον ημιτελικό του Super Cup)!

Promitheas AEK 4

Ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς δήλωσε τα εξής μετά το παιχνίδι: «Κάναμε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα, το θέλαμε πολύ, είμαστε αγχωμένοι και κουρασμένοι λόγω του μικρού rotation που έχουμε αυτήν την στιγμή. Είναι ένα βήμα. Μπορούμε, πλέον, να ξεκουραστούμε και να κοιτάξουμε τα πλέι-οφ και τον τελικό Κυπέλλου. Ο Τζέριαν Γκραντ δεν απέδειξε μόνο σήμερα πόσο καλός παίκτης είναι, το αποδεικνύει σε όλα τα παιχνίδια».