970x90 Promitheas vol03

ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

εικόνα Viber 2021 04 24 19 02 46

Έχοντας το απρόοπτο με την απουσία του Μιχάλη Λούντζη  λόγω ενός μικροτραυματισμού, η ομάδα του Προμηθέα είχε λίγες λύσεις και έτσι παρότι πάλεψε στα ίσα για ένα ημίχρονο, ηττήθηκε εντός έδρας με 83-61 από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο εξ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Με αυτό το αποτέλεσμα η Πατρινή ομάδα βρίσκεται οριστικά στην 3η θέση της κανονικής περιόδου και παράλληλα οριστικοποιήθηκε η κατάληψη της 2ης θέσης από το Λαύριο Megabolt, καθώς και της 4ης θέσης από την ΑΕΚ. Στα του αγώνα οι παίκτες που ξεχώρισαν από πλευράς Προμηθέα ήταν οι Γιαννόπουλος με 16 πόντους (2 τρίποντα) και Τζέριαν Γκραντ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ από την άλλη πλευρά ήταν πολύ καλός ο Γιώργος Παπαγιάννης ο οποίος τέλειωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους (από 7/11 δίποντα και 1/2 βολές), 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Ο Προμηθέας πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Μ. Τετάρτης με τον Ηρακλή που είναι και το τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου.

PROM5812

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ξεκίνησε με τους Τζέριαν Γκραντ, Τζεράι Γκραντ, Γιαννόπουλο, Χριστοδούλου, Δ. Αγραβάνη και τα πρώτα λεπτά κύλησαν σε χαμηλούς ρυθμούς μέχρι οι δυο ομάδες να βρουν τα πατήματα τους. Ενδεικτικό πως μετά από 2,5 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 5-2 υπέρ του Προμηθέα ο οποίος πήρε σκορ από τον Γιαννόπουλο. Μετά από λίγο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, βελτιώθηκε στη άμυνα, ανάγκασε τον Προμηθέα σε λάθη και έτσι με τον Παπαγιάννη να κάνει καλό ματς, πήρε προβάδισμα με 13-9 στο 6΄. Με καλάθι και φάουλ του Τζέριαν Γκραντ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-14 και με ζώνη άμυνας προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους πράσινους να προηγούνται με τρεις πόντους (19-16).

PROM5817

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε το ντέρμπι, η ομάδα του Γιατρά ανέβασε στροφές αμυντικά, έβαλε δύσκολα στους ψηλούς του ΠΑΟ-καλή δουλειά από τον Αγκμπελίζ-όμως παράλληλα δυσκολευόταν να βρει λύσεις κοντά στο καλάθι και δεν μπορούσε να σκοράρει. Μετά από τρία λεπτά η Πατρινή ομάδα είχε πετύχει μόνο ένα καλάθι αλλά και ο ΠΑΟ είχε μείνει άποντος και έτσι το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 18-19. Με τρίποντη βόμβα του Τζέριαν Γκραντ ο Προμηθέας προηγήθηκε με 23-21 στο 15΄ και έδειξε πως θα τα δώσει όλα για τη νίκη. Οι πράσινοι ανταπέδωσαν, με τρίποντο του Σαντ  Ρος πήραν προβάδισμα με 26-25 και το ντέρμπι συνεχίστηκε (29-29 στο 18΄) με τον Γιατρά να ρίχνει στο ματς τον νεαρό Μπαζίνα. Στα τελευταία 2 λεπτά ο ΠΑΟ χάρη στον Σαντ Ρος έτρεξε σερί 7-0 και έκανε το 37-29 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

PROM5857

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κάτας μπήκε πιο δυνατά, με τον Παπαγιάννη να κάνει τη ζημιά, πέτυχε σερί 4-0 και η διαφορά πήγε στο + 12 (41-29) την ώρα που ο Προμηθέας είχε πρόβλημα να σκοράρει καθώς ήταν άστοχος από τη περιφέρεια. Ο Γιατράς ανακάτεψε τη τράπουλα, δοκίμασε τους Γ. Αγραβάνη, Χριστοδούλου και Φορντ για να βρει λύσεις χωρίς όμως επιτυχία αφού οι πράσινοι ήταν πολύ καλοί στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι με τον Σαντ Ρος να έχει κάνει ζημιές προηγήθηκαν με 48-36 στο 25΄ και 52-40 στο 27΄. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από τη περιφέρεια, στη ρακέτα δεν μπορούσαν να πλησιάσουν και έτσι ανέβηκε η διαφορά (40-56) από τον ΠΑΟ ο οποίος έβρισκε λύσεις από διαφορετικούς παίκτες και στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με + 18 (61-43).

PROM6064

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο νεανικός Προμηθέας μπήκε πιο ζεστά, με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έτρεξε σερί 9-0 και μείωσε σε 61-52 στο 32΄ όμως μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαγιάννη να κάνει εξαιρετική δουλειά στη ρακέτα, πήγαν τη διάφορά στο + 13 (65-52) και στο + 19 (54-73) στο 35΄. Στα τελευταία λεπτά ο Πατρινός τεχνικός, βλέποντας πως το παιχνίδι είχε κριθεί, έδωσε χρόνο συμμετοχής και στο νεαρό Τανούλη για να πάρει εμπειρίες και λίγο αργότερα και  στους  Κουρουπάκη-Βασιλείου. Από την άλλη πλευρά οι πράσινοι ,πότε με τον Παπαπέτρου και πότε με τον Παπαγιάννη σκόραραν εύκολα, κράτησαν τη διαφορά (59-77) και έφτασαν χωρίς πρόβλημα στην τελική επικράτησε με 81-63.

PROM5797

Στις απουσίες της ομάδας του στάθηκε στη συνέντευξη τύπου ο τεχνικός του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς ο οποίος μεταξύ άλλων, είπε: «Να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟ για τη νίκη του. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, έγινε πιο δύσκολο με την απουσία του Λούντζη που είχε τραυματισμό, είχαμε τον θάνατο του πάτερα του Φορντ αλλά δεν θέλω να τα λέω για δικαιολογίες, τα παιδιά πάλεψαν και νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν πλασματικό. Ήμασταν πολύ άστοχοι, χάσαμε πολλά σουτ, χάσαμε πολλά lay up, μας έβαλε μεγάλα σουτ ο Σαντ Ρος, θα κοιτάξουμε να μαζευτούμε και να είμαστε υγιείς για το παιχνίδι της Μ. Τετάρτης με τον Ηρακλή και ύστερα θα κοιτάξουμε ξεχωριστά  τον τελικό κυπέλλου και τα playoffs». Σε ερώτηση για πιθανή ενίσχυσή: «Θα τα πούμε την ώρα που πρέπει, η ομάδα κοιτάζει την αγορά και θα κάνει αυτό που είναι να κάνει. Μας έτυχαν  αναποδιές με μερικούς παίκτες που είχαμε υπογράψει αλλά η ομάδα θα ενισχυθεί και θα γίνει αυτό που πρέπει για τη συνέχεια στον τελικό και στα playoffs».