970x90 Promitheas vol03

ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

viber image 2021 04 28 21 49 47

Ο Προμηθέας ήταν ασταμάτητος και στο «Ιβανώφειο». Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρά το μικρό rotation και τα προβλήματα με τους τραυματισμούς των Δημήτρη Αγραβάνη και Μιχάλη Λούντζη (δεν χρησιμοποιήθηκαν περισσότερο για προληπτικούς λόγους ενόψει του τελικού Κυπέλλου στις 9 Μαΐου), κατάφερε να αποδράσει από την Θεσσαλονίκη, με ένα σπουδαίο «διπλό» γοήτρου επί του Ηρακλή με σκορ 90-85, έπειτα από συναρπαστικό παιχνίδι. Οι «Προμηθείς», παρότι δεν είχαν ουσιαστικό βαθμολογικό κίνητρο, καθώς είχαν εξασφαλίσει την 3η θέση της κανονικής διάρκειας της Stoiximan Basket League, έδειξαν ότι παίζουν σε κάθε παιχνίδι για τη νίκη, ανεξαρτήτως αντιπάλου και έδρας και με πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο πήραν το θετικό αποτέλεσμα. Πλέον, με την ενίσχυση του Clavell  και με την επιστροφή των τραυματιών, ο Προμηθέας θα ριχτεί με την ψυχολογία στα ύψη και στον τελικό του Κυπέλλου και στα πλέι-οφ της Stoiximan Basket League όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας το Περιστέρι σε σειρά που θα κριθεί στις δύο νίκες.

3159128 min

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με τον νεαρό Νάσο Μπαζίνα στην 5άδα στην θέση «1» και με τους Τζέριαν Γκραντ, Γιαννόπουλο, Φορντ και Αγκμπελίζ. Το πατρινό συγκρότημα προηγήθηκε με 6-5 στο 3΄,  με 13-10 στο 5΄ και με 15-12 στο 7΄, δείχνοντας διάθεση και στην άμυνα και στην επίθεση. Ο Αγκμπελίζ και ο Φορντ σκέπαζαν τα καλάθια, όμως ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 17-17 στο 8΄ και σε 19-19 στο 9΄, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-21 για τους «Προμηθείς», μετά από καλάθι του Γιάννη Αγραβάνη.

3159200 min

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με απανωτά καλάθια του Τζεράι Γκραντ (23-26 στο 12΄), με τον Τζέριαν Γκραντ να «γράφει» το +5 (23-28), αλλά και με τον Ηρακλή να ισορροπεί γρήγορα το παιχνίδι (29-30 στο 14΄). Με ωραίο καλάθι του Μπαζίνα στην εκπνοή της επίθεσης, το σκορ έγινε 29-33, ο Καββαδάς μείωσε σε 31-33 και ισοφάρισε σε 33-33, με τους γηπεδούχους να προσπερνούν με τρίποντο σε 36-34 στο 17΄ και τον Τζεράι Γκραντ να ισοφαρίζει σε 36-36 με 2/2 βολές. Το τελευταίο 3λεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου πήγε πόντο-πόντο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 43-43 με καλάθι του Χριστοδούλου στην εκπνοή.

3159221 min

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Προμηθέα, όμως, να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο 23΄ (50-53) και τον Γιαννόπουλο να πετυχαίνει το +5 στο 24΄ με ωραίο λέι-απ (50-55). Ο Ηρακλής μείωσε σε 53-55 στο 25΄, οι «Προμηθείς», παρόλα αυτά, διατήρησαν το προβάδισμα με καλάθι του Γιάννη Αγραβάνη (53-61 στο 26΄), ενώ στην συνέχεια πέτυχαν και το 55-63, με τον Ηρακλή να «ροκανίζει» τη διαφορά (58-63 στο 27΄, 60-63 στο 28΄, 62-63 στο 29΄) και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 64-67 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

3159332 min

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Χάρη Γιαννόπουλο να φτάνει τους 15 πόντους και τον Βεργίνη να μειώνει αμέσως σε 67-69, όμως ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε το 67-72 στο 32΄. Σε εκείνο το σημείο ο Ηρακλής αντεπιτέθηκε και έφτασε να προηγηθεί με 76-72 μετά από ομοβροντία από τα 6.75μ. και με τον Μάκη Γιατρά να παίρνει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Οι «Προμηθείς» όχι μόνο μείωσαν σε 76-73, αλλά και ισοφάρισαν σε 76-76 με τρίποντο του Χριστοδούλου στο 35΄, ενώ σε εκείνο το σημείο ήρθε και η «βόμβα» του Γιαννόπουλου (76-79). Ο Ηρακλής μείωσε 78-79, ενώ με γκολ-φάουλ προσπέρασε και με 81-79 στο 38΄, με το φινάλε να είναι θρίλερ. Ο Τζέριαν Γκραντ ισοφάρισε με 2/2 βολές σε 81-81, ο Χάγκινς πέτυχε το 83-81, ο Τζέριαν Γκραντ με τρίποντο «έγραψε» το 83-84 στο 39΄, για να έρθει με παλικαρίσιο καλάθι ο Τζεράι Γκραντ και να πετύχει το 83-86 στα τελευταία 22΄΄. Ο Προμηθέας πίεσε στην συνέχεια στην άμυνα τον Ηρακλή, ο Χάγκινς αστόχησε στα 12΄΄ σε μακρινό τρίποντο, με τον Γιαννόπουλο να διαμορφώνει με 2/2 βολές το 88-83 στα 9΄΄. Ο Καββαδάς σκόραρε (85-88), με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τη 16η νίκη του Προμηθέα στην Stoiximan Basket League και 6η μακριά από την Πάτρα, έπειτα από τις βολές του κορυφαίου Χάρη Γιαννόπουλου (85-90).

3158855 min

Ο Μάκης Γιατράς δήλωσε τα εξής μετά τη λήξη του παιχνιδιού: «Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογική σημασία για εμάς. Παρόλα αυτά, ήρθαμε για να παίξουμε, για να σεβαστούμε και τον Ηρακλή και το παιχνίδι. Νομίζω ότι κερδίσαμε δίκαια. Ήταν ένα ματς που ήταν ντέρμπι. Ο κόσμος είδε ένα καλό παιχνίδι. Συνεχίζουμε. Να ευχηθώ καλή Ανάσταση, υγεία και καλό Πάσχα σε όλον τον κόσμο. Θα κοιτάξουμε το Κύπελλο και τα Playoffs μετά το Πάσχα.
Έχουμε κάνει κάποια ενίσχυση. Τώρα θα ξεκουραστούμε δύο μέρες και μετά θα προετοιμαστούμε. Είμαστε λίγοι, αλλά είμαστε ομάδα, που αυτό είναι το σημαντικότερο απ' όλα. Έχουν γίνει πολλά φέτος, αλλά όπως έχω ξαναπεί ας μην γκρινιάζουμε. Εμείς είμαστε χαρούμενοι που μπορούμε να βρισκόμαστε στο γήπεδο και να κάνουμε αυτό που αγαπάμε. Υπάρχουν πολλές δυσκολίες έξω. Θα κοιτάξουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι, να έχουμε υγεία, να μην έχουμε τραυματισμούς και να κάνουμε ό, τι καλύτερο μπορούμε στο Κύπελλο και στο πρωτάθλημα.
Λείπει ο Λούντζης που είναι ένας κομβικός παίκτης για εμάς, που έχει κάνει μια εξαιρετική χρονιά. Παρόλα αυτά, όσα παιδιά έπαιξαν σήμερα έδειξαν ότι δίκαια είναι στον Προμηθέα, ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν σε δύσκολα παιχνίδια, όπως αυτό με τον Ηρακλή».