970x90 Promitheas vol03

ESAKE Horizontal RGB stoix 101 EC positiveV

εικόνα Viber 2021 06 09 21 39 0032

Σε ένα παιχνίδι που στερήθηκε τους Κλαβέλ, Τζέριαν Γκραντ και Φορντ, ο Προμηθέας ηττήθηκε από την ΑΕΚ (95-72) και ολοκλήρωσε μια άκρως επιτυχημένη αλλά ταυτόχρονα και περίεργη σεζόν, τερματίζοντας στην 4η θέση του πρωταθλήματος, αφού έχασε με 3-1 τη σειρά των μικρών τελικών από την ΑΕΚ. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Μάκη Γιατρά ως προπονητής της ομάδας, κλείνοντας τον κύκλο μιας ονειρικής συνεργασίας.

PROM9112

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους: Λούντζη, Γ. Αγραβάνη, Γιαννόπουλο, Τζεράι Γκραντ και Αγκμπελίζ. Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ νωθρά στην αναμέτρηση και έμειναν πίσω στο σκορ με 7-0 και 9-2, με τους ψηλούς της «Ένωσης» να φθείρουν αρκετά τον Προμηθέα, που είχε μεγάλο έλλειμμα ενέργειας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προσπάθησε παροδικά να μειώσει (12-8 στο 4’), ωστόσο η ΑΕΚ είχε άμεσα τις κατάλληλες απαντήσεις. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 7-0 και έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (19-8 στο 8’) με καλάθι του Χρυσικόπουλου, για να κλείσουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (24-12).

PROM9113

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά. H AEK έφτασε για πρώτη φορά στο +17 (37-20) στα μισά του δεκαλέπτου, με τους Μέικον, Γόντικα και Χρυσικόπουλο να κάνουν πολύ καλή δουλειά, την ώρα που ο Προμηθέας προσπαθούσε να κρατήσει επαφή με το σκορ, χάρη στους Γιαννόπουλο και Χριστοδούλου και κατάφερε με ένα δικό του σερί 0-7 να μειώσει στους 10 (37-27 στο 15’). Σε εκείνο το σημείο ωστόσο πήρε μπρος ο Μέικον, ο οποίος με διαδοχικά καλάθια, δίποντα και τρίποντα, έκανε τεράστια ζημιά στην άμυνα των Πατρινών, που αδυνατούσαν σε εκείνο το σημείο να βρουν αντίδοτο, απέναντι στον Αμερικάνο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο «δικέφαλος» να πάει με μια καλή διαφορά 15 πόντων στην ανάπαυλα (53-38).

PROM9114

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά του Προμηθέα να μπει δυνατά, βελτιώθηκε στην άμυνα και με τον Λούντζη να δίνει λύσεις στην άμυνα, μείωσε σε 55-45 στο 22΄ όμως δεν υπήρχε συνέχεια. Η ΑΕΚ με τον Ματσιούλις να είναι πάλι εύστοχή από τα 6.75 έφτασε πάλι στο + 15 64-49 στο 24΄ και λίγο αργότερα στο + 19 (69-50) απέναντι σε ένα Προμηθέα που είχε σοβαρό πρόβλημα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Σε εκείνο το σημείο το τάιμ άουτ του Γιατρά, οι αλλαγές στους ψηλούς και η άμυνα  ζώνης βοήθησαν, ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε σε 69-57 στο 27΄ για να δείξει πως δεν τα παρατάει. Τα επόμενα 2 λεπτά είχαν συνεχόμενα λάθη και από τις δύο ομάδες, το σκορ έμεινε εκεί για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα με τον Προμηθέα να μειώνει σε 69-59 που ήταν και το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

PROM9158
Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Τζεράι Γκραντ, ο οποίος έριξε τη διαφορά μετά από πολλή ώρα σε μονοψήφια τιμή, όμως η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και με τρίποντο του Κατσίβελη πήγε ξανά στο +13 (74-61 στο 32’). O Mέικον εν συνεχεία με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τη διαφορά στους 18 (83-65 στο 34’), με τον Ζήση να πετυχαίνει 6 διαδοχικούς πόντους και να δίνει στην «Ένωση» για πρώτη φορά προβάδισμα 22 πόντων (89-67 στο 36’). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Μάκη Γιατρά να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους Τανούλης και Κουρουπάκη. O Mπαζίνας σκόραρε ένα εντυπωσιακό τρίποντο (93-72 στο 39’), με τον Γιάνκοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 95-72 για την ΑΕΚ.

3193578 1420 x 985

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Προμηθέα Μάκης Γιατράς δήλωσε τα εξής: «Ήταν δύσκολο παιχνίδι με τις συνθήκες που είχαμε να αντιμετωπίσουμε. Να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη αλλά και στους παίκτες του Προμηθέα που ήρθαν και έπαιξαν για το καλύτερο. Η ομάδα συνεχίζει για να κάνει αυτά που έχει ονειρευτεί».