Stoiximan Basket League 728x90

prom kol 76 61

Παίζοντας άμυνα από ατσάλι και έχοντας μεγάλη ενέργεια και διάρκεια στην επίθεση, ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα του Κολοσσού (76-61)
 στο «Τόφαλος» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Αυτή ήταν η 6η νίκη σε 8 αναμετρήσεις για τους Αχαιούς στο πρωτάθλημα και τέταρτη συνεχόμενη σε Ελλάδα και Ευρώπη με τον Ηλία Ζούρο στον πάγκο. Ξεχώρισαν για τον Προμηθέα Γκραντ και Αγραβάνης, ενώ στο παιχνίδι αυτό γράφτηκε ιστορία, με τον Νίκο Γκίκα να γίνεται πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Προμηθέα στη Basket League. Αυτό ήταν το τελευταίο ματς πριν τη διακοπή λόγω εθνικών ομάδων, με τους Αχαιούς να επιστρέφουν στη δράση στις 4 Δεκεμβρίου, όπου θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια. Επόμενο παιχνίδι στην Πάτρα θα είναι στις 8 Δεκεμβρίου κόντρα στη Μπουντούτσνοστ για το Eurocup.

Theocar 728x90

Η εικόνα του παιχνιδιού

Το παιχνίδι άρχισε με τον Ηλία Ζούρο να επιλέγει τους Γκάντι, Ρέι, Ρογκαβόπουλο, Μάιλς και Γκραντ στην αρχική πεντάδα. Oι Ροδίτες μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι τον επιθετικό «οίστρο» του Ουίλιαμς, ο οποίος σημείωσε τους 7 από από τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του (6-10 στο 4'). Oι «Προμηθείς» προσπάθησαν να χτυπήσουν κυρίως με inside game και με καλάθια των Γκραντ και Γκίκα πέρασε μπροστά (11-10 στο 5'). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου συνέχισε να στοχεύει στα miss match και λίγο αργότερα με γκολ- φάουλ του Γκραντ πήγε για πρώτη φορά στο +4 (16-12 στο 7'). Με τα πέντε ομαδικά φάουλ να έχουν συμπληρωθεί από νωρίς, οι δύο ομάδες σκόραραν επί τω πλείστων από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Με τη διαφορά στον πόντο, ένα τρίποντο του Κέντρικ Ρέι και ένα υπέροχο turn around του Αγραβάνη έδωσαν ανάσα στους Αχαιούς και διαμόρφωσαν το 24-20, όπου ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

1

Στη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας μπήκε δυνατά και με καλάθι και φάουλ του Δημήτρη Αγραβάνη έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (27-20). Οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις και τους Τιλί και Ξανθόπουλο να δείχνουν την κλάση τους έτρεξαν ένα επιμέρους 7-2 και μείωσαν στο καλάθι (29-27 στο 14'). Οι Πατρινοί σε εκείνο το σημείο έβγαλαν ξανά αντίδραση και με τους Γιαννόπουλο και Αγραβάνη είχαν τη δική τους απάντηση και έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στις παρυφές της διψήφιας (36-27 στο 16'). Οι «Προμηθείς» παρά την προσπάθεια του Κολοσσού να πλησιάσει σε απόσταση βολής, βρήκε τρόπο με πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρογκαβόπουλο κράτησαν μια σχετικά καλή διαφορά (39-32 στο 19'). Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του εξαιρετικού για ακόμα ένα παιχνίδι Τζεράι Γκραντ, ο οποίος διαμόρφωσε το 41-32, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

3

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Προμηθείς» μπήκαν πολύ δυνατά και παίζοντας εξαιρετική και παίρνοντας σκορ από Γκίκα, Γιαννόπουλο και Αγραβάνη έφτασαν στο +14 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (50-36 στο 25'). Η εξαιρετική εικόνα συνεχίστηκε και μετά το τάιμ άουτ του Ηλία Ζούρου, με τους Γκραντ και Ρογκαβόπουλο να «εκτοξεύουν» τη διαφορά στο +18 (56-38 στο 27'), ενώ με 2/2 βολές του Κέντρικ Ρέι οι Πατρινοί «πάτησαν» για πρώτη φορά στο +20 (58-38). Με την πάροδο του χρόνου, οι γηπεδούχοι όχι απλά δεν χαλάρωναν, αλλά η διαφορά αυξανόταν ολοένα και περισσότερο, φτάνοντας και στο +25 με τρίποντο του Αμπντούλ Γκάντι (63-38 στο 29'). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Νίκου Γκίκα (66-41), ένα καλάθι ιστορικό για τον αρχηγό του Προμηθέα, ο οποίος ξεπέρασε τον Λίποβι και έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου στη Basket League.

2

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τον Προμηθέα να χαλαρώνει και να κατεβάζει τον...διακόπτη και τον Ηλία Ζούρο να δοκιμάζει νέα σχήματα, ρίχνοντας στη μάχη και τα νεαρά παιδιά με λιγότερο χρόνο συμμετοχής, Μπαζίνα και Τανούλη. Ο Κολοσσός βρήκε ευκαιρία να μαζέψει κάπως τη διαφορά, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 76-61 υπέρ των γηπεδούχων.

APP BANNER 2 1632412189

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61

Μετά την λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Ζούρος δήλωσε μεταξύ άλλων: "Συγχαρητήρια στους παίχτες για την νίκη και στους συνεργάτες μου που δουλέουν ακατάπαυστα και προετοίμασαν άψογα το παιχνίδι. Πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη και βγάλαμε ενέργεια και διάθεση απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Συγχαρητήρια στον Κολοσσό και στον coach Καντζούρη για την δουλειά που έχει κάνει. Θέλω να δώσω και ένα μεγάλο μπράβο και στον κόσμο για την παρουσία του εδώ, όσο περνάει ο καιρός θέλουμε να έρχονται περισσότεροι και εμείς με την σειρά μας θα τους ανταμείψουμε.".