panelef19 121

Την ήττα με 64-73 από το Περιστέρι γνώρισε η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα Πάτρας στην πρεμιέρα του 46ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων στην Ελευθερούπολη της Καβάλας. Ο Προμηθέας παρουσιάστηκε διπρόσωπος αφού ήταν κακός στο 1ο ημίχρονο και βρέθηκε να χάνει από το Περιστέρι με 26 πόντους. Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να μειώσει στους 4 (64-68) 45΄΄ πριν το φινάλε, ενώ αστόχησε και σε τρίποντο στην επόμενη φάση, αλλά τελικά η αθηναϊκή ομάδα άντεξε στην αντεπίθεση των Πατρινών κι επικράτησε με 73-64.

Στα άλλα παιχνίδια ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 81-69 μετά από ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ενώ η αυριανή (16:00) αντίπαλος του Προμηθέα, Ασπίδα Ξάνθης, επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 66-47.

panelef19 124

Το Περιστέρι κυριάρχησε στην 1η περίοδο ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά (7-12 στο 5΄, 7-17 στο 6΄30΄΄, 13-29 στο 10΄). Η αθηναϊκή ομάδα κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τον Προμηθέα εκμεταλλευόμενη την νευρικότητα και την αστοχία των Πατρινών. Είναι χαρακτηριστικό πως είχε 4/9 τρίποντα έναντι 0/6 του Προμηθέα, 7-3 ασίστ και 0-4 λάθη. Η εικόνα δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο αφού ο Προμηθέας παρέμεινε εγκλωβισμένος στην άμυνα του Περιστερίου (1/10 τρίποντα και 8/19 δίποντα, μόλις 31% εντός παιδιάς), τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σουτάρουν εξαιρετικά (12/17 δίποντα και 7/15 τρίποντα), υπερέχοντας και σε ασίστ (11-6) και λάθη (2-8).

panelef19 128

Στην επανάληψη ο Προμηθέας αντέδρασε αφού, με όπλο την άμυνά του, κατάφερε να δεχθεί μόλις 7 πόντους από το Περιστέρι στην 3η περίοδο, ενώ, παράλληλα, μετέφερε το παιχνίδι επιθετικά κάτω από την ρακέτα και με τους ανεβασμένους Λογοθέτη και Μαντζούκα έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο -12 (48-60). Η αντεπίθεση της ομάδας της Πάτρας συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με τον Προμηθέα να μειώνει στους 6 (60-66) 3 λεπτά πριν την λήξη. Στο τελευταίο λεπτό, μάλιστα, μείωσε και στους 4 (64-68), αλλά στην συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο, ενώ, στην επόμενη επίθεση, 20΄΄ πριν το φινάλε, ο Παπαδόπουλος του Περιστερίου ευστόχησε από την περιφέρεια για το 64-71, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

panelef19 127

Ο Προμηθέας ανάγκασε το Περιστέρι να σουτάρει μόλις με 20% εντός παιδιάς στην επανάληψη (3/18 δίποντα και 4/17 τρίποντα), ενώ επικράτησε και στην μάχη των ριμπάουντ (39-32), αλλά υστέρησε στα λάθη (12-4).

panelef19 122

Αναλυτικά: ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ  64 – 73.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 27-53 (ημιχ.), 48-60, 64-73.

panelef19 126

Α.Σ.Π. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Καφέζας 11 (5ρ.), Δατσιάδης 2, Μπαζίνας 2, Μαντζούκας 15 (2τρ., 5ρ.), Μερμίγκης 2, Λογοθέτης 17 (8ρ.), Κουρουπάκης, Λαναράς 9 (1τρ., 8ρ.), Αδαμόπουλος 6 (5ρ.).

Γ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπαμάρκος ): Καράμπελας 16 (2τρ., 10ασ. 3κλ.), Σκόρδος 2, Βησσαρίου 16 (4), Μιχάλης 3 (1), Πλευράκης 5 (1), Παπαδόπουλος 3 (1), Σταυρακούκας 16 (2τρ., 8ρ.), Χάλιος 2, Κάδρας 10 (8ρ.), Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής, Κρασάκης

panelef19 120

Ο προπονητής του Περιστερίου, Κώστας Παπαμάρκος, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Το μπάσκετ έχει δύο ημίχρονα. Έτσι ήταν για μας. Ένα καλό και ένα κακό. Δυστυχώς στην επανάληψη δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε αλλά σημασία έχει ότι νικήσαμε».

panelef19 123

Από τη μεριά του ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, Ανδρέας Κεσαπίδης, δήλωσε: «Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά το παιχνίδι και βρεθήκαμε πολύ πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη καταφέραμε να φθάσουμε το παιχνίδι μέχρι και τους τέσσερις πόντους, αλλά δεν καταφέραμε να ολοκληρώσουμε την ανατροπή».

panelef19 125

panelef19 133

Ο Προμηθέας θ’ αντιμετωπίσει αύριο, στις 4 το απόγευμα, την Ασπίδα Ξάνθης που νίκησε σήμερα τον Κολοσσό Ρόδου με 66-47.

panelef19 132

Αναλυτικά: Α.Ο. ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΑΠΣ ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ  47 – 66.

Τα δεκάλεπτα: 15-6, 29-28 (ημιχ.), 39-37, 47-66.

panelef19 134

Κολοσσός Ρόδου (Γρεμμενάς): Τσακίρης, Μπακίρης 6, Κουρμαδιάς 9 (1), Βαρβαρέσος Δ. 13 (1), Ζαχαρίας, Φεσάκης 5, Βαρβαρέσος Φ. 12 (2), Κωνσταντούρας 2, Μιροσάβιτς, Γανωτάκης, Γκοντζάι.

Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγου 2, Χαραλαμπίδης 17 (4), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 15 (2), Καρανικολίδης 7 (1), Μπουγιουκλού 2, Παυλάκης 12, Παπανικολάου 5, Τιτόπουλος, Παπαϊωάννου 3, Μακρίδης, Δελιαννίδης 3.

panelef19 131

Ο προπονητής των νικητών Ανδρέας Κασαρτζίδης τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Δεν ξεκινήσαμε καλά όμως στην τελευταία περίοδο, βάλαμε τα σουτ και πήραμε τη νίκη, δείχνοντας ότι είμαστε πάνω από όλα ομάδα».

panelef19 136

Από την μεριά του ο κόουτς της ομάδας της Ρόδου, Μάριος Γρεμμενάς ανέφερε: «Ήμασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως στο τέλος οι αντίπαλοί μας ήταν καλύτεροι, έβαλαν κρίσιμα σουτ και πήραν δίκαια τη νίκη».

panelef19 135

panelef19 117

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της Τελικής Φάσης του Πανελληνίου Εφήβων ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη με 81-69 μετά από ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

panelef19 114

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημά του με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι την αρχή της τρίτης περιόδου, όταν ο Άρης με ένα ακόμη καλάθι από τον Κουρτίδη (είχε 7/7 δίποντα μέχρι τότε), πήρε διαφορά πέντε πόντων (42-37). Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 57-48, 2΄16΄΄ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 63-63, 6΄39΄΄ πριν το τέλος του αγώνα και λίγο αργότερα ξαναπέρασε μπροστά με βολές του Μωραΐτη (65-67). Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο και δίποντο ανέβασε τη διαφορά στους επτά. Η ομάδα του Πειραιά έκανε το 67-77 λίγο πριν τη λήξη «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

panelef19 116

Αναλυτικά: ΑΡΗΣ ΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. 69 – 81.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-37 (ημιχ.), 61-52, 69-81.

panelef19 111

Άρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 3 (1τρ., 5ασ., 3κλ.), Κοτρώτσιος 4, Σπόντης, Βάνης 10, Φρύδας, Βουρτζούμης, Ανδρέου, Σιδηροηλίας 18 (10ρ.), Νετζήπογλου 2, Αργυρόπουλος, Κουρτίδης 32 (2τρ., 7ρ.).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος, Μωραϊτης 17 (2), Σταματίου 2, Κολοβέρος 11, Τσολάκης 2, Οικονόμου 8, Δρίτσας 2, Ποκουσέφσκι 29 (5τρ., 14ρ., 6ασ.), Μοσχόπουλος, Ζευγαράς 10 (7ρ.), Αυτιάς, Μάντακας.

panelef19 115

Ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Δημήτρης Τσαλδάρης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν το πρώτο παιχνίδι του τουρνουά που πάντα είναι δύσκολο. Παρότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, καταφέραμε και κάναμε την ανατροπή και αυτό οφείλεται στην προσωπικότητα και τον χαρακτήρα των παιδιών».

panelef19 113

Ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Μπουσβάρος, αρκέστηκε στο να πει: «Ο Ολυμπιακός εκτέλεσε 30 βολές και εμείς μόλις εννέα. Αυτό τα λέει όλα για τον αγώνα»