Ο Προμηθέας ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 76-60, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα κρατάει την εξαιρετική εμφάνιση του α΄ ημιχρόνου, όταν βρέθηκε να προηγείται και στο α΄ 10λεπτο (17-23), αλλά και στην ανάπαυλα της αναμέτρησης (38-40).

Το παιχνίδι κρίθηκε στην ουσία στην γ΄ περίοδο, όταν ο «Δικέφαλος» με ένα επί μέρους σκορ 19-8, προσπέρασε με 57-48, αναλαμβάνοντας πλήρως τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με ένα υπέρ τους 9-2 (50-45 στο 25΄), το οποίο στην συνέχεια έγινε 16-2 (57-45 στο 28΄). Η γ΄ περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα +9 για την Ένωση, η οποία στην τελευταία περίοδο, απλά συντηρούσε την υπέρ της διαφορά (62-48 στο 32΄).

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ότι ο Νίκος Βετούλας έριξε στο φινάλε στο παρκέ τον 16χρονο Παναγιώτη Γκάτζιο, ο οποίος και πήρε το «βάπτισμα πυρός» στη μεγάλη κατηγορία, αλλά και πέτυχε και τον πρώτο του πόντο στην Α1 Εθνική.

Πλέον, ο Προμηθέας «βλέπει» τον «τελικό» που ακολουθεί το Σάββατο στο «Τόφαλος» με τα Τρίκαλα.

Διαιτήτευσαν οι Μάνος, Παγώνης και Συμεωνίδης.

Αναλυτικά: AEK - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ  76 – 60 (Τελικό).

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40 (ημιχ.), 57-48, 76-60.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς, Βασιλειάδης 16 (4), Λαρεντζάκης 2, Ουίλιαμς 10 (2), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 3 (1), Μιλόσεβιτς 13 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 9, Ιβάνοβιτς 5 (1), Μαυροειδής 15, Σκουλίδας.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κλαρκ 11 (2), Πέττας 9 (1), Φαγιέ 12 (2), Σαρικόπουλος 10, Μουρ 2, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 6 (2), Γερομιχαλός, Γράβας, Τσάμης 3 (1), Γκάτζιος 1, Τζόνσον 6.