bcl besik 132

Ο Προμηθέας Πάτρας ηττήθηκε με 74-96 στην Κωνσταντινούπολη από την Μπεσίκτας στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Η ομάδα της Πάτρας, που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της, Νίκο Γκίκα (λόγω ίωσης), πλήρωσε ένα κακό διάστημα στην 3η περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι με σερί 16-0 προηγήθηκαν με 13 και στη συνέχεια καταβεβλημένη και από την κούραση (από την υπερπροσπάθεια μετά από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και στο 1ο ημίχρονο) παραδόθηκε, με αποτέλεσμα η διαφορά ν’ ανοίξει αρκετά. Ο Προμηθέας συνεχίζει, πάντως, να έχει την τύχη στα χέρια του, με τον αγώνα με το Στρασβούργο (Τρίτη 22/1, 19:00) να λαμβάνει, πλέον, χαρακτήρα «Τελικού» τόσο για την πρόκριση (για την οποία ο Προμηθέας παραμένει σε θέση ισχύος), όσο και για την 2η θέση (την οποία ο Προμηθέας, πιθανότατα θα εξασφαλίσει αν κερδίσει Στρασβούργο και Νεπτούνας εντός έδρας). Αξίζει, πάντως, ν΄ αναφέρουμε την παρουσία αρκετών εκδρομέων από την Πάτρα, που στήριξαν την προσπάθεια του Προμηθέα και χειροκρότησαν τους παίκτες παρά την ήττα τους.

bcl besik 174

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο στο ξεκίνημα του με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το προβάδισμα ν’ αλλάζει χέρια 7 φορές μέχρι το τελευταίο δίλεπτο που οι φιλοξενούμενοι, με οδηγούς τους Παρκς και Κατσίβελη (από 8 πόντους ο καθένας) πέτυχαν σερί 7-0 για να κλείσουν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 5 (16-21).

bcl besik 134

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στο 2ο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του άρχισε σταδιακά να κτίζει διαφορά (23-28 στο 12΄, 25-32 στο 14΄, 25-35 στο 15΄, 27-39 στο 17΄), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τελευταίο τρίλεπτο του 1ου ημιχρόνου, έκαναν 3 κλεψίματα και κατέβασαν τη διαφορά στους 4 (38-42). Την ουσιαστική διαφορά στο 1ο ημίχρονο έκανε, ‘όπως προαναφέραμε, η ευστοχία της ομάδας της Πάτρας, που σούταρε με 60% (18/30 με 13/19 δίποντα και 5/11 τρίποντα και μόλις 1/1 βολή) έναντι 39% της Μπεσίκτας.

bcl besik 131

Η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους ν’ ανεβάζουν την απόδοσή τους και στις 2 πλευρές του παρκέ και με σερί 16-0 σ’ ένα τετράλεπτο, να μετατρέπουν το -3 (42-45 στο 21΄30΄΄) σε +13 (58-45 στο 25΄30΄΄), παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού, κλείνοντας την 3η περίοδο με διψήφια διαφορά (67-57). H κατάσταση δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Μπεσίκτας ν’ ανεβάζει σταδιακά τη διαφορά και να παίρνει τελικά την νίκη με το ευρύ 96-74, υπερκαλύπτοντας και την διαφορά του 1ου αγώνα.