bcl sigstras 127

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση (των «16») του Basketball Champions League βρίσκεται ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε της Sig Strasbourg με 77-64 (υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά του 1ου αγώνα) και πέτυχε την 8η νίκη του, που τον φέρνει με το ενάμιση πόδι στους «16» του BCL, ενώ, παράλληλα τον καθιστά και μεγάλο φαβορί για την 2η θέση στον 4ο Όμιλο (θέση που θα του επιτρέψει ν’ αγωνιστεί με μία από τις ομάδες που θα καταλάβουν την 3η θέση στους άλλους ομίλους με τη ρεβάνς στην Πάτρα). Παίκτες και παράγοντες του Προμηθέα γιόρτασαν μαζί με τους φιλάθλους αυτή την επιτυχία, με το «Δημ. Τόφαλος» να φιλοξενεί στην τελευταία περίοδο ένα μεγάλο πατρινό πάρτι.

bcl sigstras 129

To 1ο δεκάλεπτο ήταν «χορταστικό» κι ενδεικτικό της μάχης που αναμέναμε από τους 2 αντιπάλους. Ο Προμηθέας μπήκε με ορμή κι ενθουσιασμό στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 μόλις στο 2΄30΄΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 13-9 στο 4΄. Η συνέχεια είχε τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Γάλλους να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι μ’ ένα καλάθι (22-24) έχοντας 9/11 δίποντα και 8-2 ριμπάουντ, καθώς ο Προμηθέας πήρε μόλις 2 αμυντικά ριμπάουντ σ’ όλη την 1η περίοδο.

bcl sigstras 136

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα 2-5 πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια της 2ης περιόδου και μάλιστα προηγήθηκαν με 7 στο 17΄(31-38), αλλά ο Προμηθέας τελείωσε εντυπωσιακά το δεκάλεπτο και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 1 πόντο λίγο πριν την ανάπαυλα (39-38), αν και η τελευταία λέξη για το 1ο ημίχρονο ανήκε στο Στρασβούργο που ευστόχησε με τον Λανγκ σε τρίποντο στην εκπνοή για να πάει στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (39-41). Η ομάδα του Στρασβούργου συνέχισε να είναι πολύ εύστοχη στα δίποντα (75% με 15/20), ενώ ο Προμηθέας κατάφερε να κυριαρχήσει στον αέρα (14-7 τα ριμπάουντ στην 2η περίοδο).

bcl sigstras 139

Ο Προμηθέας κυριάρχησε στην έναρξη της επανάληψης, όταν παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο της Πάτρας έβγαλε τρομακτική ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να μη δεχθεί πόντο για 5΄30΄΄ και με σερί 11-0 να μετατρέψει το 42-44 στο 22΄ σε 53-44 στο 27΄30΄΄ και να κλείσει την 3η περίοδο σε θέση «οδηγού» του αγώνα, έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (55-51). Αξίζει ν’ αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τους Γάλλους να σουτάρουν μόλις 2/10 δίποντα, επιστρατεύοντας την άμυνα σαν κύριο όπλο τους για την ανατροπή.

bcl sigstras 124

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σ’ ένα μεγάλο πάρτι με τον Προμηθέα να είναι απόλυτα κυρίαρχος (60-51 στο 31΄, 65-51 στο 33΄) και θεαματικός ξεσηκώνοντας τον κόσμο, με παίκτες και φιλάθλους να παρασύρονται σε μια γλυκιά μπασκετική γιορτή, που κορυφώθηκε με το τελικό 77-64 και την κόρνα της λήξης που σήμανε και την έναρξη των πανηγυρισμών εντός κι εκτός παρκέ.

bcl sigstras 126

bcl sigstras 137

Απόλυτα ικανοποιημένος και από τη νίκη και από την εμφάνιση του Προμηθέα δήλωσε ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη και μεγαλομέτοχος της ΚΑΕ, Βαγγέλης Λιόλιος. «Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ειδικά το β΄ ημίχρονο ήταν υπέροχο. Παίξαμε με πάθος, με μαχητικότητα και με αυτοθυσία, ακριβώς όπως αρμόζει στον Προμηθέα, ακριβώς ό,τι αγαπούν οι πατρινοί φίλαθλοι», τόνισε ο ισχυρός άνδρας της πατρινής ΚΑΕ και πρόσθεσε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Μάκη Γιατρά που είναι η ψυχή της ομάδας, καθώς και σε όλους τους παίκτες που εντός αγωνιστικού χώρου φάνταζαν γίγαντες. Κυρίως, όμως, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους φιλάθλους που γέμισαν το γήπεδο και έδωσαν βροντερό «παρών» παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες. Νομίζω ότι αυτή η αποδοχή των πατρινών φιλάθλων και η αγάπη που δείχνουν για την ομάδα είναι η μεγαλύτερή μας νίκη. Μπορεί κάποιες στιγμές να τους πικραίνουμε, αλλά αυτοί συνεχίζουν να είναι δίπλα μας και να μας υποστηρίζουν και στις καλές και στις κακές στιγμές. Από τη μεριά μου θέλω να τους πω μόνο αυτό: Τα όνειρα της Πάτρας δεν έχουν ταβάνι».

bcl sigstras 138

Αναλυτικά: PROMITHEAS PATRAS vs SIG STRASBOURG 77 – 64.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41 (ημιχ.), 55-51, 77-64.

bcl sigstras 121

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 11 (1τρ., 6ρ., 4ασ.) Έλλις 6, Γκίκας 16 (2τρ., 6 ρ.), Λίποβι 2 (5ρ.), Μέιερ 11 (3), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4 (4ασ.), Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 10, Φαλ 12 (7 ρ., 3 κοψ.), Γκριν 6 (1 τρ., 7 ρ., 6 ασ), Λανγκ 8 (2), Ενζελί 2, Τραορέ 10, Πιετρούς, Μπεϊχούρστ, Εντι 11 (2), Σερόν 5.

bcl sigstras 145

bcl sigstras 115

Σε δηλώσεις του στην τηλεόραση αμέσως μετά την λήξη του αγώνα, ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς, δήλωσε τα εξής: «Αξίζει η Πάτρα να έχει μια ομάδα σαν τον Προμηθέα και τώρα συνεχίζουμε, τα όνειρα δεν έχουν ταβάνι».

bcl sigstras 140

Οι δηλώσεις των προπονητών και των παικτών στην συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι του Προμηθέα με την Sig Strasbourg (σκορ 77-64) έχουν ως εξής:

bcl sigstras 133

Μάικ Γκριν (παίκτης Στρασμπούρ): «Ξέραμε ότι μας περιμένει ένα δυνατό παιχνίδι. Κάναμε ένα καλό ημίχρονο, ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά για να κερδίσεις παιχνίδια αυτής της σημασίας πρέπει να παίξεις καλά για 40΄ και όχι μόνο για 25΄. Ο αντίπαλός μας έπαιξε πιο σκληρά στο β΄ ημίχρονο, έκανε περισσότερες φάσεις ήταν πιο εύστοχος και έφτασε δίκαια στη νίκη».

bcl sigstras 141

bcl sigstras 142

Βινσέντ Κολέ (προπονητής Στρασμπούρ): «Κάναμε ένα καλό α΄ ημίχρονο, όμως μετά δεν μπορέσαμε να ανταποκριθούμε. Ο Προμηθέας έπαιξε πιο δυναμικά. Εμείς χάσαμε τις μάχες στο παρκέ και στα ριμπάουντ. Παίξαμε εντελώς διαφορετικά στην επανάληψη. Ο Προμηθέας έλεγξε το παιχνίδι, πήρε το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι το τέλος».

bcl sigstras 132

bcl sigstras 134

Λάνγκστον Χολ (παίκτης Προμηθέα): «Θεωρώ ότι κάναμε πολύ καλή δουλειά. Παίξαμε ομαδικά απέναντι σε μια ομάδα με εμπειρία και ποιότητα. Στο β΄ ημίχρονο ανεβάσαμε την πίεση μας. Παίξαμε δυνατά στην άμυνα και ελέγξαμε το παιχνίδι. Σε ό,τι αφορά τις τελευταίες καλές εμφανίσεις μου, εγώ απλά κάνω ό,τι λέει ο προπονητής μου. Αν χρειαστεί να σκοράρω θα σκοράρω, αν χρειαστεί να οργανώσω θα οργανώσω. Προσπαθώ να δίνω πάντα τον καλύτερό μου εαυτό για την ομάδα μου. Θεωρώ ότι όταν είμαστε όλοι μαζί μπορούμε να κερδίσουμε οποιονδήποτε».

bcl sigstras 143

bcl sigstras 144

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Είναι μια ιστορική στιγμή για την ομάδα μου. Είναι η πρώτη μας συμμετοχή στο BCL και έχουμε φτάσει ως εδώ. Στην αρχή της σεζόν είχαμε πει απλά να το χαρούμε. παίζουμε σε έναν δύσκολο Όμιλο, με ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό στις χώρες τους. Οι 4 εξ αυτών έφτασαν πέρσι μέχρι τους 8 του BCL. Έχουμε κάνει μια εξαιρετική προσπάθεια μέχρι στιγμής και έχουμε πετύχει μεγάλες νίκες όπως η σημερινή. Αφιερώνουμε το αποτέλεσμα στον κόσμο που μας δίνει πάντα ώθηση. Έχουμε κάνει μεγάλη προσπάθεια κόντρα σε τραυματισμούς και ιώσεις που μας έχουν ταλαιπωρήσει πολύ φέτος. Τα παιδιά τα δίνουν όλα σε καθημερινή βάση. Προσωπικά, ευχαριστώ και όλο το staff για τη δουλειά που κάνει. Πλέον, αφήνουμε για λίγο το BCL και επικεντρωνόμαστε στο μεγάλο παιχνίδι με αντίπαλο το Περιστέρι στην Αθήνα. Είναι πολύ σημαντικό το ότι θα έχουμε μια παραπάνω μέρα δουλειάς. Όταν είμαστε γεμάτοι και δεν έχουμε απουσίες, μπορούμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα και να πιέσουμε περισσότερο. Όποιος παίζει καλύτερα θα είναι μέσα στο γήπεδο. Δεν είμαστε εδώ για να ευχαριστούμε τους παίκτες, αλλά για να παίζουμε ωραίο μπάσκετ και να φτάνουμε σε νίκες.