efpan1700102

  H τελική φάση του 47ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων, όπου θα λάβει μέρος για 6η συνεχόμενη χρονιά η ομάδα του Προμηθέα Πάτρας, θα διεξαχθεί στο Κλειστό της Κοκκινιάς Αμαρουσίου από 29 Ιουλίου έως 2 Αυγούστου 2020. Μάλιστα, η πατρινή ομάδα είναι η μοναδική με συμμετοχή και στα 6 τελευταία πρωταθλήματα Παίδων (5 συμμετοχές έχει ο Πανιώνιος), όπως και η μοναδική με συμμετοχή στις διοργανώσεις των Παίδων και των Εφήβων και τα 5 τελευταία χρόνια (2016, 2017, 2018, 2019 και 2020)! Για να καταλάβουμε το μέγεθος του επιτεύγματος του Προμηθέα, που έχει προκριθεί σε 11 συνεχόμενες διοργανώσεις Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Υποδομών (Παίδων ή Εφήβων) την τελευταία εξαετία, ακολουθούν ο ΠΑΟΚ με 7 προκρίσεις, ο Πανιώνιος ΓΣΣ με 5 οι Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Ηράκλειο ΟΑΑ με 4 προκρίσεις και οι Άρης, Ίκαρος Καλλιθέας, ΑΣΕ Δούκα, ΓΣ Πειστερίου, Εργοτέλης ΓΣ και Πιερικός/Αρχέλαος ΣΦ Κατερίνης με 3 προκρίσεις!

proacad20 u1618 110 

  Το Πρωτάθλημα Ελλάδας καλαθοσφαίρισης Παίδων διοργανώνεται από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης. Διεξήχθη για 1η φορά την περίοδο 1968-69 με πρωταθλήτρια την ομάδα της ΧΑΝΘ. Πολυνίκεις του θεσμού είναι ο Άρης Θεσσαλονίκης και ο ΜΑΣ Μαντουλίδης, που έχουν κατακτήσει από 7 φορές το τρόπαιο, ενώ ακολουθούν ο Πανιώνιος και ο ΠΑΟΚ με 6 κατακτήσεις. Οι ομάδες της Ε.ΚΑ.Σ.Θ. (Θεσσαλονίκη) έχουν κατακτήσει συνολικά 26 φορές τον τίτλο, οι ομάδες της Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. (Πειραιάς) 12 φορές, οι ομάδες της Ε.Σ.Κ.Α. (Αθήνα) 5 φορές και της ΕΣΚΑ-Η (Αχαΐα-Ηλεία) 3 φορές. Αξιοσημείωτο είναι οως οι ομαδες που συμμετέχουν φέτος έχουν κατακτήσει τους 7 από τους τελευταίους 10 τίτλους!

Ο Προμηθέας είναι η 3η ομάδα της Πάτρας που συμμετέχει στην Τελική φάση αυτή τη δωδεκαετία. (Απολλωνιάδα 2008 και 2014), Σπόρτιγκ Πάτρας (2011, 2012 και 2013) και Προμηθέας (2015, 2016, 2017, 2018, 2019 και 2020). Κορυφαία επίδοση, βέβαια, τα τελευταία χρόνια η περσινή κατάκτηση του τίτλου από την ομάδα του Ανδρέα Μελιγδή στο Μέτσοβο και ακολουθούν η 2η θέση του Προμηθέα το 2016, θέση που κατέλαβε και η Απολλωνιάδα το 2014, ενώ την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Προμηθέας το 2018. (Μάλιστα, και στις 5 προηγούμενες συμμετοχές του Προμηθέα η πατρινή ομάδα είχε εκπρόσωπό της στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά: Βύρλας το 2015, Σανδραμάνης το 2016, Καραΐσκος το 2017, Μαντζούκας το 2018 και Μαντζούκας και Μερμίγκης το 2019).

Αξιοσημείωτη είναι η κυριαρχία των ομάδων που συστάθηκαν από εκπαιδευτήρια και όχι από αθλητικούς συλλόγους κατά την περίοδο 2002-2009, ενώ αξίζει, βέβαια, ν’ αναφέρουμε πως η Απολλωνιάδα είναι η μοναδική επαρχιακή ομάδα που έχει κατακτήσει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, και μάλιστα, 2 φορές, το 1999 και το 2000, με προπονητή τον Ανδρέα Κολλυρόπουλο.

Οι φωτογραφίες και οι συνθέσεις των ομάδων της Απολλωνιάδας που ακολουθούν είναι από το εξαιρετικό βιβλίο του Αλέκου Δημητριάδη με τίτλο: «ΠΑΤΡΑΪΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ μια διαδρομή μέσα στο χρόνο», εκδόσεις ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ, ΠΑΤΡΑ 2012 .

 


 

 

Ακολουθεί αναλυτική παρουσίαση των διοργανώσεων την τελευταία δεκαετία και όλες οι πρωταθλήτριες ομάδα ανά χρονιά.

 

2019 – Μέτσοβο

 panelU16 gd05 112 

  Πρωταθλητής: Προμηθέας Πάτρας (5-0)

panelU16 gd05 402

  MVP: Λευτέρης Μαντζούκας (Προμηθέας Πάτρας).

panelU16 gd05 403

  Καλύτερη πεντάδα: Ζέιδ Μουόσα (Πανιώνιος ΓΣΣ), Λευτέρης Μαντζούκας (Προμηθέας), Νικηφόρος Μπόλδογλου (ΔΕΚΑ), Παναγιώτης Μακαρατζής (Αστέρας Καβάλας) και Γιάννης Μερμίγκης (Προμηθέας).

Πρώτος σκόρερ: Μάριος Τσιροπούλης  (ΔΕΚΑ).

panelU16 gd05 100 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Θ ΟΜΑΔΕΣ
1 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ
2 ΔΕΚΑ
3 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
4 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
5 ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
6 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

 

panelU16 prev 00100 

 

2018 – Αγρίνιο

45paida6001

Πρωταθλητής: Παναθηναϊκός (4-1)

45paida6005

MVP: Μάριος Γιώτης (Παναθηναϊκός)

45paida6004

Καλύτερη πεντάδα: Βασίλης Τόλιας (Πανιώνιος), Αναγνώστης Παπασάβογλου (ΔΕΚΑ), Μάριος Γιώτης (Παναθηναϊκός), Λευτέρης Μαντζούκας (Προμηθέας Πάτρας) και Γιώργος Καλιανιώτης (Παναθηναϊκός).

45paida6003

Πρώτος σκόρερ: Λευτέρης Μαντζούκας  138 πόντοι (Προμηθέας Πάτρας).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Θ ΟΜΑΔΕΣ
1 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
2 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
3 ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
4 ΔΕΚΑ
5 ΓΑΣ ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ
6 ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ

 

45paidaf001

 

 

 2017 – Μεσολόγγι

44ppaf526

Πρωταθλητής: Π.Α.Ο.Κ. (5-0)

MVP: Δημήτρης Κλωναράς (Π.Α.Ο.Κ.)

Καλύτερη πεντάδα: Δημήτρης Κλωναράς (ΠΑΟΚ.), Γιώργος Ταζόπουλος (ΠΑΟΚ), Ραφαήλ Λαναράς (Ίκαρος Καλλιθέας), Νίκος Ρογκαβόπουλος (ΑΣΕ Δούκα) και Δημήτρης Καραΐσκος (Προμηθέας).

Πρώτος σκόρερ: Θανάσης Τσούκας 106 πόντοι (Κεραυνού Αγ. Γεωργίου Γρεβενών).

44ppaf524

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

1 Π.Α.Ο.Κ.
2 ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
3 ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
4 ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
5 ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ
6 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

44ppaf100a 

 

  2016 – Τρίκαλα

 

Πρωταθλητής: Ακαδημία Αθηνών (5-0)

MVP: Νίκος Αρσενόπουλος (Ακαδημία Αθηνών)

Καλύτερη πεντάδα: Νίκος Αρσενόπουλος (Ακαδημία Αθηνών), Χρυσόστομος Σανδραμάνης (ΑΣΠ Προμηθέας), Ανδρέας Ρουμελιώτης (Πανιώνιος ΓΣΣ), Κώστας Αλτίνης (Άρης) και Βαλάντης Κουρτίδης (Ασπίδα Ξάνθης). 

Πρώτος σκόρερ: Βαλάντης Κουρτίδης 106 πόντοι (Ασπίδα Ξάνθης).


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
2 ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
3 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
4 ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
5 ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ
6 ΟΦΗ

 

2015 – Πάτρα

Πρωταθλητής: Πανιώνιος ΓΣΣ (5-0)

MVP: Δημήτρης Μωραΐτης (Πανιώνιος).

Καλύτερη πεντάδα: Ευάγγελος Μαχαιριανάκης (Εργοτέλης), Δημήτρης Μωραΐτης (Πανιώνιος), Φωκίων Φωτόπουλος (ΑΣΕ Δούκα), Παναγιώτης Βύρλας (Προμηθέας) και Κώστας Βλαγκόγιας (ΠΑΟΚ).

Πρώτος σκόρερ: Κώστας Παρμακτσίδης 108 πόντοι (Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 Πανιώνιος ΓΣΣ
2 ΑΣΕ Δούκα
3 ΠΑΟΚ
4 ΓΣ Εργοτέλης
5 Πιερ./Αρχ. Κατερίνης
6 Προμηθέας

2014 – Χαλκίδα


Πρωταθλητής: ΜΑΣ Μαντουλίδης (5-0)

MVP: Βασίλης Χρηστίδης (Μαντουλίδης).
Καλύτερη πεντάδα: Ανδρέας Σκούφης (Ίκαρος Καλλιθέας), Θόδωρος Γρηγοριάδης (Τιτάνες Δράμας), Διονύσης Πολυδωρόπουλος (Απολλωνιάς), Βενετσιάνος Μαστόρος (Δούκας) και Βασίλης Χρηστίδης (Μαντουλίδης).
Πρώτος σκόρερ: Βασίλης Χρηστίδης 136 πόντοι (Μαντουλίδης).


 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΜΑΣ Μαντουλίδης
2 Απολλωνιάδα Πατρών
3 Ίκαρος Καλλιθέας
4 ΑΕΕ Παναγίτσας
5 ΑΣΕ Δούκα
6 Τιτάνες Δράμας

2013 – Γρεβενά


Πρωταθλητής: ΠΑΟΚ (5-0)
MVP: Αντώνης Κόνιαρης (ΠΑΟΚ).
Καλύτερη πεντάδα: Αντώνης Κόνιαρης (ΠΑΟΚ), Στράτος Ιορδάνογλου (Ικαρος Καλλιθέας), Θανάσης Ντουτζίδης (ΑΓΕ Χαλκίδας), Ανδρέας Χαϊκάλης (Δούκας) και Θόδωρος Ψυχίδης (ΠΑΟΚ).
Πρώτος σκόρερ: Ανδρέας Χαϊκάλης 117 πόντοι (ΑΣΕ Δούκα) 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΠΑΟΚ
2 ΑΣΕ Δούκα
3 Ίκαρος Καλλιθέας
4 Τιτάνες Δράμας
5 Σπόρτιγκ Πάτρας
6 ΑΓΕ Χαλκίδας

2012 – Καλαμπάκα


Πρωταθλητής: Πανιώνιος (5-0)
MVP: Βασίλης Τολιόπουλος (Πανιώνιος).
Καλύτερη πεντάδα: Βασίλης Τολιόπουλος (Πανιώνιος), Στέλιος Συρόπουλος (Μαντουλίδης), Νίκος Ανδρεάδης (Μαντουλίδης), Σωτήρης Μπιλλής (Πανιώνιος) και Γιάννης Μιχαλούτσος (Παναθηναϊκός).
Πρώτος σκόρερ: Νίκος Ανδρεάδης 98 πόντοι (Μαντουλίδης).

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 Πανιώνιος ΓΣΣ
2 Παναθηναϊκός
3 Ηράκλειο ΟΑΑ
4 ΜΑΣ Μαντουλίδης
5 ΜΑΣ Καστοριά
6 Σπόρτιγκ Πάτρας

 

2011 – Κύμη


Πρωταθλητής: Άρης (5-0)
MVP: Αλεξάντερ Βεζένκοβ (Άρης).
Καλύτερη πεντάδα: Χρήστος Σκάνδαλος (Εργοτέλης), Κώστας Κεφάλας (Δούκας), Κυριάκος-Δημήτρης Κανταράκια (Άλιμος), Σωκράτη Γκέλιο (ΕΚ Καβάλας) και Αλεξάντερ Βεζένκοβ (Άρης).
Πρώτος σκόρερ: Αλεξάντερ Βεζένκοβ (Άρης).


 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 Άρης Θεσσαλονίκης
2 ΑΣΕ Δούκα
3 ΓΣ Εργοτέλης
4 ΑΛΦ Αλίμου
5 ΕΚ Καβάλας
6 Σπόρτιγκ Πάτρας

2010 – Κύμη


Πρωταθλητής: Παναθηναϊκός (5-0).
MVP: Δημήτρης Θάνος Χανιάς (Παναθηναϊκός).
Καλύτερη πεντάδα: Θωμάς Βασιλείου (Παναθηναϊκός), Νίκος Πιεβαλίτσα (ΕΚ Καβάλας), Γιάννης Αναγνωστάκης (ΑΓΣ Ιωαννίνων), Δημήτρης Σιόλογκας (Μαντουλίδης) και Πάρης Μαραγκός (Παναθηναϊκός).
Πρώτος σκόρερ: Νίκος Πιεβαλίτσα 132 πόντοι (ΕΚ Καβάλας).

 


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 Παναθηναϊκός
2 ΜΑΣ Μαντουλίδης
3 Κρόνος Αγ. Δημητρίου
4 ΕΚ Καβάλας
5 ΑΓΣ Ιωαννίνων
6 Κένταυρος Λιβαδειάς

 

2009 – Καβάλα

44ppafh099e 

Πρωταθλητής: ΜΑΣ Μαντουλίδης (5-0)
MVP: Πάρης Μαραγκός (Παναθηναϊκός), Απόστολος Ναούμης (Μαντουλίδης).
Καλύτερη πεντάδα: Πάρης Μαραγκός (Παναθηναϊκός), Φώτης Ζούμπος (Παναθηναϊκός), Απόστολος Ναούμης (Μαντουλίδης), Πέτρος Βελησσαρίου (Μαντουλίδης) και Κώστας Πέτσας (Πανιώνιος)..
Πρώτος σκόρερ: Ευθύμιος Μπατατόλης 140 πόντοι (Κρόνος Τρικάλων). 

 

44ppafh099b

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΜΑΣ Μαντουλίδης
2 Παναθηναϊκός
3 Πανιώνιος ΓΣΣ
4 ΕΚ Καβάλας
5 ΑΓΣ Ιωαννίνων
6 Κρόνος Τρικάλων

 

2008 – Ρόδος

 

Πρωταθλητής: ΜΑΣ Μαντουλίδης (5-0).
MVP:
Καλύτερη πεντάδα:

Πρώτος σκόρερ: Απόλλων Δεληγιώργης (Αρίων Ξάνθης).

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΜΑΣ Μαντουλίδης
2 ΓΣ Περιστερίου
3 Αρίων Ξάνθης
4 Νίκη Βόλου
5 Απολλωνιάδα Πατρών
6 Νίκη Βόλου

 

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΑΙΔΩΝ (Σε παρένθεση η διοργανώτρια πόλη).

1968-69   ΧΑΝΘ (Αθήνα, Πάτρα, Θεσσαλονίκη).

1969-70   Έσπερος Καλλιθέας (Αθήνα).

1970-71   ΧΑΝΘ (Θεσσαλονίκη).

1975-76   ΓΣ Ηρακλής (Λάρισα).

1977-78   ΠΑΟΚ (Αθήνα).

1978-79   ΑΣ Άρης (Βόλος).

1979-80   ΑΣ Άρης (Ιωάννινα).

1980-81   ΑΣ Άρης (Λάρισα).

1981-82   Πειραϊκός Σύνδεσμος (Βόλος).

1982-83   ΓΣ Περιστερίου (Τρίκαλα).

1983-84   ΑΜΣ Νέστωρ (Χανιά).

1984-85   ΠΑΟΚ (Κομοτηνή).

1985-86   ΑΜΣ Νέστωρ (Αγρίνιο).

1986-87   ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας (Καστοριά).

1987-88   ΠΑΟΚ (Κατερίνη).

1988-89   ΑΣ Άρης (Αλεξανδρούπολη).

1989-90   Πανιώνιος ΓΣΣ (Τρίκαλα).

1990-91   ΠΑΟΚ

1991-92   Πανιώνιος ΓΣΣ

1992-93   Πανιώνιος ΓΣΣ (Ρόδος).

1993-94   ΑΣ Άρης

1994-95   Ολυμπιακός

1995-96   Ολυμπιακός

1996-97   ΑΣ Άρης

1997-98   ΓΣ Ηρακλής

1998-99   ΑΣ Απολλωνιάς Πάτρας (Πάτρα)

1999-00   ΑΣ Απολλωνιάς Πάτρας (Αθήνα)

2000-01   Ολυμπιακός

2001-02   Πανιώνιος ΓΣΣ

2002-03   ΜΑΣ Μαντουλίδης

2003-04   ΜΑΣ Μαντουλίδης

2004-05   ΜΑΣ Μαντουλίδης

2005-06   ΜΑΣ Μαντουλίδης

2006-07   ΑΟ Εκπαιδ. Πλάτων

2007-08   ΜΑΣ Μαντουλίδης (Ρόδος).

2008-09   ΜΑΣ Μαντουλίδης (Καβάλα).

2009-10   Παναθηναϊκός ΑΟ (Κύμη).

2010-11   ΑΣ Άρης (Κύμη).

2011-12   Πανιώνιος ΓΣΣ (Καλαμπάκα).

2012-13   ΠΑΟΚ (Γρεβενά).

2013-14   ΜΑΣ Μαντουλίδης (Χαλκίδα).

2014-15   Πανιώνιος ΓΣΣ (Πάτρα).

2015-16   Καλαθοσφαιρική Ακαδημία Αθηνών (ΒΑC) (Τρίκαλα).

2016-17   ΠΑΟΚ (Μεσολόγγι).

2017-18   Παναθηναϊκός (Αγρίνιο).

2018-19   Προμηθέας Πάτρας (Μέτσοβο).

proacad20 u16 panel 100

propaid20 tel 01 201i

proacad20 u16 101

H "προμηθεϊκή" ατζέντα της εβδομάδας

proacad20 u18 panel prev100 

propaid20 tel 01 201l

7DAYS EuroCup20 rs draw 105

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

# ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ N H Π Ποσοστό Νικών
1 ΑΣΠ. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 7 7 0 14 1.000
2 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014. 8 4 4 12 0.500
3 ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ. ΑΣ 5 3 2 8 0.600
4 ΑΓΥΙΑΣ ΑΕ. ΠΑΤΡΩΝ 4 2 2 6 0.500
5 ΓΛΑΥΚΟΣ. ΑΟ 2 0 2 2 0.000
6 ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣ. 2 0 2 2 0.000
7 ΑΚΡΑΤΑΣ. ΑΟ 2 0 2 2 0.000
8 ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ ΑΟ 2 0 2 2 0.000

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΓΡΑΦΕΙΑ (Στο Προπονητικό Κέντρο του Προμηθέα στον Καστελλόκαμπο)

Address: Γερ. Σκλάβου 4

Ωράριο: 

Γραφεία ΚΑΕ: Δευτέρα - Παρασκευή 09:00 - 18:00

Προπονητικό Κέντρο: Δευτέρα - Κυριακή 09:00 - 22:00

Phone (ΚΑΕ): +30 2610 275820

Phone (Ακαδημιών): +30 2610 434536

Fax: +30 2610 625913

Email: info@promitheasbc.gr

 

Newsletter

Γραφτείτε στο newsletter για να λαμβάνεται τα τελευταία νέα
Please wait