ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

OgImage en

betshop basketball league flat blue official

Roster U18 2018 112

Στην κορυφή της Α1 ΕΣΚΑ-Η ανέβηκε ο Προμηθέας 2014 που επικράτησε του Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ με 86-42 κι εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Αίολου Αγυιάς από την Παναχαϊκή για να τον «πιάσει» στην 1η θέση της βαθμολογίας. Η νεανική ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη έχει νικήσει τον Αίολο και στα 2 φετινά παιχνίδια, οπότε έχει το πλεονέκτημα και θέλει, πλέον, 5 νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια με Ήφ./Αχιλ. ΣΦ Αιγιαλ (εκτός), ΑΓΕ Ζακύνθου, ΑΕ Λεχαινών (εκτός), Απολλωνιάδα και Ολυμπιάδα (εκτός) για να πανηγυρίσει την πρωτιά, που η Ανδρική ομάδα του Προμηθέα δεν πέτυχε τα χρόνια που αγωνίστηκε στην Α1 ΕΣΚΑ-Η. (Θυμίζουμε πως ο Προμηθέας 2014 δεν έχει δικαίωμα ν’ αγωνιστεί στα play-off).

Μ’ ένα επιβλητικό διπλό στο ντέρμπι κορυφής της Α1 ΕΣΚΑ-Η ο Προμηθέας 2014 μπήκε με αξιώσεις στο κυνήγι της πρωτιάς στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, αφού επικράτησε εκτός έδρας του πρωτοπόρου Αίολου Αγυιάς με το εντυπωσιακό 74-46 και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στον πόντο, ενώ έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, εφόσον είχε νικήσει και στον Α΄ Γύρο με 75-64. Έτσι, πλέον η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 ψάχνει 6 νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια με Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ, Ήφ./Αχιλ. ΣΦ Αιγιαλ (εκτός), ΑΓΕ Ζακύνθου, ΑΕ Λεχαινών (εκτός), Απολλωνιάδα και Ολυμπιάδα (εκτός) κι ένα στραβοπάτημα του Αίολου Αγυιάς που έχει ν’ αγωνιστεί με Παναχαϊκή (εκτός), Νέοι Έσπερος ΑΟΠΑ, Ε.Α. Πατρών (εκτός), Αίαντα ΑΣΑΑ, Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ και Ήφ./Αχιλ. ΣΦ Αιγιαλ. (εκτός) για να πανηγυρίσει μία πρωτιά, που η Ανδρική ομάδα του Προμηθέα δεν πέτυχε τα χρόνια που αγωνίστηκε στην Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Roster U18 2018 111

Την 6η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Ε.Α. Πατρών με 67-59 και συνεχίζει ισόβαθμη με την Απολλωνιάδα (που έχει έναν αγώνα λιγότερο) στην 2η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑ-Η, ενώ την ερχόμενη αγωνιστική θα φιλοξενηθεί από τον πρωτοπόρο Αίολο Αγυιάς. Ο Προμηθέας 2014 «καθάρισε» το παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο, όταν πήρε διαφορά 20 πόντων, αλλά η "χαλάρωση" στην τελευταία περίοδο κατέβασε την τελική διαφορά σε μονοψήφια τιμή.

p1418b18201

Την 5η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που επικράτησε εκτός έδρας των Νέων Έσπερου ΑΟΠΑ με 74-56 κι έπιασε την Απολλωνιάδα στην 2η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑ-Η (έχει χάσει στην Περιβόλα και θα την υποδεχθεί στο φινάλε του πρωταθλήματος). To παιχνίδι ήταν σχετικά αμφίρροπο στο 1ο μέρος, αλλά η βελτίωση του Προμηθέα 2014 στην άμυνα στην επανάληψη, όπου δέχθηκε μόλις 7 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 20 πόντους και να «καθαρίσουν» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Roster U18 2018 102

Σε μια σπουδαία νίκη (την 4η συνεχόμενη) έφτασε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που επικράτησε δύσκολα της Παναχαϊκής με 64-61 κι έμεινε μόνη 3η στην βαθμολογία της Α1 ΕΣΚΑ-Η, σε απόσταση 2 βαθμών από τον 1ο Αίολο Αγυιάς και 1 βαθμού από την 2η Απολλωνιάδα. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη φάνηκε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο, όταν και πήρε μεγάλες διαφορές, αλλά η αντεπίθεση της Παναχαϊκής στην επανάληψη έδωσε την μορφή ντέρμπι στην αναμέτρηση. Τελικά, οι νεαροί αθλητές του Προμηθέα 2014 αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και πήραν τη σημαντική νίκη με το τελικό 64-61, χωρίς, πάντως, να υπερκαλύψουν την διαφορά του 1ου αγώνα (55-60).

Την ανοδική της πορεία συνεχίζει η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη της επικρατώντας του Αίαντα ΑΣ Αραχωβιτίκων/Ακταίου με 79-62 και ισοβαθμεί στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑ-Η με την Παναχαϊκή, την οποία θα υποδεχθεί την ερχόμενη αγωνιστική (Δευτέρα 11/2, 20:30).

p1418b15121

Την 2η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που επικράτησε εκτός έδρας της Νίκης Προαστίου (που αντιστάθηκε με σούπερ Μενούνο) με 74-61 κι έπιασε την Παναχαϊκή στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Οι φωτογραφίες από τον αγώνα που χρησιμοποιήθηκαν στο άρθρο είναι από το σχετικό άρθρο για τον αγώνα στο https://www.sport24patras.gr/site/

Την πρώτη της νίκη στην νέα χρονιά πέτυχε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που επικράτησε εύκολα του Ολυμπιονίκη με 68-48 επιστρέφοντας στις νίκες στην πρεμιέρα του Β΄ Γύρου της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Την εντός έδρας ήττα με 52-64 από την Ολυμπιάδα γνώρισε ο Προμηθέας 2014 στο φινάλε του Α΄ Γύρου της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Έτσι η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 (που αγωνίστηκε χωρίς τον Λαναρά, που είναι στην Κωνσταντινούπολη με την Ανδρική ομάδα του Προμηθέα) υποχώρησε στην 4η θέση με 9 νίκες και 4 ήττες, καθώς φάνηκε εγκλωβισμένη επιθετικά σκοράροντας μόλις 32 πόντους στα 3 τελευταία δεκάλεπτα.

p1418a12121

Στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑ-Η (όπου ισοβαθμεί με την Παναχαϊκή) υποχώρησε ο Προμηθέας 2014 που ηττήθηκε εκτός έδρας με 76-78 από την Απολλωνιάδα, με buzzer-beater του Κασπίρη στην εκπνοή του αγώνα. Ο Προμηθέας 2014 προηγήθηκε με 76-70 50΄΄ πριν τη λήξη, αλλά η Απολωνιάδα κατάφερε ν’ αντιδράσει και να πάρει την νίκη που τη διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

(Ευχαριστούμε τον Δημήτρη Τρασάνη για την παραχώρηση των φωτογραφιών).

Την 6η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που επικράτησε με 74-48 της Α.Ε. Λεχαινών και παραμένει στην 2η θέση της Α1 ΕΣΚΑ-Η μαζί με τον Αίολο Αγυιάς, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Απολλωνιάδα, την οποία θ’ αντιμετωπίσει με την επανέναρξη του πρωταθλήματος το νέο έτος (7/1, 21:00).

p1418a10121

Σημαντική νίκη μέσα στη Ζάκυνθο πήρε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που επικράτησε της γηπεδούχου ΑΓΕ Ζακύνθου με 75-72 και και παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας (μαζί με τον Αίολο Αγυιάς), 1 βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Απολλωνιάδα μετά το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής.

(Οι φωτογραφίες από το παιχνίδι είναι από τον επίσημο διαδικτυακό ιστότοπο της ΑΓΕ Ζακύνθου και το σχετικό άρθρο).

p1418a09211

Την 4η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 που επικράτησε με 67-45 του Ήφαιστου/Αχιλλέα ΣΦ Αιγιαλείας και παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας (μαζί με την Παναχαϊκή και τον Αίολο Αγυιάς), 1 βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Απολλωνιάδα. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη έφτασε σε μια εύκολη νίκη, αφού έπαιξε καλή άμυνα, ενώ ήταν και αρκετά εύστοχη από την περιφέρεια, πετυχαίνοντας 11 τρίποντα.

p1418a08217

Ο Προμηθέας 2014 πέρασε εύκολα από το κλειστό της "Παναγ. Αλεξιώτισσας", καθώς επικράτησε με 76-49 του Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ κι ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με την Παναχαϊκή και τον Αίολο Αγυιάς, 1 βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Απολλωνιάδα

Roster U18 2018 100

Μία σημαντική νίκη πέτυχε ο Προμηθέας 2014 που επικράτησε του Αίολου Αγυιάς με 75-64 και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑ-Η, 1 μόλις βαθμό πίσω από την κορυφή. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη ήταν πίσω στο σκορ στο 1ο ημίχρονο, αλλά κυριάρχησε πλήρως στο 3ο δεκάλεπτο, στο οποίο κατάφερε μ’ επιμέρους σκορ 29-8 να προηγηθεί με 13 πόντους (58-45), για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 75-64.

Σε λίγο περισσότερα...

p1418a06112

Σπουδαίο διπλό μέσα στο κλειστό της ΕΑΠ πήρε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014., που επικράτησε της γηπεδούχου ΕΑΠ με 62-54, αναγκάζοντάς την να υποστεί την πρώτη της φετινή ήττα. Μάλιστα, η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Λογοθέτη και τους Λαναρά και Μαντζούκα, που βρίσκονται στην Λιθουανία για τον αγώνα του Προμηθέα κόντρα στην Νεπτούνας για το BCL.