ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

OgImage en

betshop basketball league flat blue official

p14181201

Την ήττα με 68-73 από την Παναχαϊκή γνώρισε η ομάδα του Προμηθέα 2014 σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη κατάφερε να «κρύψει» την κούρασή της (ήταν το 5ο παιχνίδι τις τελευταίες 6 ημέρες) και έπαιξε στα ίσα την Παναχαϊκή, διεκδικώντας την νίκη ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, κερδίζοντας το δικαιολογημένο χειροκρότημα των φιλάθλων.

p14181207

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις 2 ομάδες στο αμφίρροπο 1ο δεκάλεπτο που βρήκε τους γηπεδούχους στο +1 (16-15). Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Προμηθέα 2014 ήταν αρκετά άστοχοι από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα η ομάδα της Παναχαϊκής να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 10 πόντων (34-24).

p14181211b

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην επανάληψη ως το 25΄ (38-30), οπότε οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη βελτίωσαν την άμυνά τους κι ανέβασαν ρυθμούς στην επίθεση, καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά στο 28΄, τρέχοντας επιμέρους σκορ 14-4 ) 42-44). Η συνέχεια του αγώνα φάνηκε πως θα είναι συναρπαστική με τον Σαμαρά να δίνει στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου προβάδισμα στους κοκκινόμαυρους (48-47).

p14181203

Στο τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε, πραγματικά, μεγάλη μάχη με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, με «μεγάλα» εύστοχα σουτ εκατέρωθεν. Με τις 2 ομάδες ισόπαλες στο σκορ τα τελευταία δευτερόλεπτα (68-68), ο Παλλαδινός της Παναχαϊκής ευστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο 7΄΄ πριν τη λήξη, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Παναχαϊκής, καθώς ο Προμηθέας 2014 αστόχησε στη συνέχεια σε 2 βολές, για να διαμορφωθεί στο φινάλε το τελικό 73-68 υπέρ της Παναχαϊκής.